علیرضا محجوب، دبیرکل خانه کارگر و رئیس فراکسیون کارگری مجلس در گفت‌وگو با خبرنگار ایلنا، درباره طرح مسکن وزارت راه و شهرسازی برای کارکنان دولت و کارگران اظهار داشت: مارجین قیمت مسکن را در دوره‌های مختلف مورد بررسی قرارداده‌ایم و آمار رسمی نشان می‌دهد که در بخش مسکن ۴۳۱ بار افزایش قیمت نسبت به سال ۷۱ وجود داشته است.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایلنا : وی افزود: اگر بخواهیم مارجین سرمایه‌گذاری ایران و کره را بررسی کنیم، می‌بینیم که عکس این میزان سرمایه‌گذاری در کره انجام شده‌ است. به این معنا که رشد سرمایه گذاری در بخش صنعت این کشور همین مقدار بوده و در مقابل میزان افزایش قیمت مسکن در کره حتی به ۳۰ بار هم نرسیده است.

محجوب با تاکید براینکه با توجه به مارجین قیمت مسکن، سپرده‌گذاری در صندوق‌ها برای صاحب‌خانه شدن غیرممکن است،‌ ادامه داد: ‌بر فرض اینکه زمین رایگان برای اجرای طرح دولتی مسکن ارایه شود یا ساز و کار ویژه‌ای برای عرضه مصالح ساختمانی در نظر بگیرند اما باز هم بسیار سخت است که از طریق ذخیره به مسکن برسیم.

دبیرکل خانه کارگر با بیان اینکه بهتر است دولت در ابتدا مسکن متناسب با تقاضای مصرفی را تامین کند و پس از آن بر اساس مسکن تامین شده حرف بزنیم،‌ اظهار داشت: پول در صندوق گذاشتن به این معنا است که پول و حقوق کارگری که عدد کوچکی است را در معرض تورم قرار دهیم که در اولین خیزگاه هم از میان می‌رود.

وی تاکید کرد: از سوی دیگر قانون اساسی تامین مسکن کارگران را تکلیف دولت دانسته است که بارها هم در تذاکرات خود در مجلس به این موضوع اشاره کرده‌ایم.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس افزود:‌ ضمن اینکه از طرح موضوع از سوی وزارت راه و شهرسازی تشکر می‌کنیم اما انتظار داریم این برنامه‌ها در این بخش، براساس واقعیت‌های موجود قیمت مسکن و قدرت خرید کارگران و قیمت سرسام آور تمام شده مسکن طراحی و تدوین کنند.

وی درباره اولویت بخشیدن به کارمندان در برنامه‌های مسکنی و پیگیری مسکن کارکنان دولت از سوی دستگاه‌های دولتی گفت: هر چند حقوق‌بگیران چه کارگران و چه کارمندان از سطح یکسانی از رفاه برخوردارند اما برخی از مدیران دولتی حقوق و دستمزدهای کلان‌تری از برخی از کارمندان دریافت می‌کنند و دریافتی‌های قابل ملاحظه‌ای دارند اما به طور کلی قاطبه کارمندان و کارگران در سطح رفاه شبیه به هم هستند. از این رو است که می‌گوییم اولویت برای صاحب‌خانه شدن باید با کارگران باشد چراکه کارمندان هم بخشی از کارگران محسوب می‌شوند.

محجوب با تاکید بر اینکه دولت حداقل در شعار کارگران را فراموش نکند، افزود: اما وقتی طرحی را با عنوان مسکن کارمندان مطرح می‌کنند به این معنا است که قانون اساسی را زیر سوال برده‌اند. قانون اساسی را باید بر روی سر خود بگذاریم و به آن عمل کنیم.

دبیرکل خانه کارگر ادامه داد: وزارت کار آماری از کارگرانی که فاقد مسکن هستند تهیه کرده است اما موضوع مهم این است که چه تعداد کارگر قدرت خرید مسکن را دارند و در این مورد تحقیقاتی انجام شده است. در حال حاضر جامانده‌های مسکن مهر حدود ۴۰۰ هزار نفر هستند که حتی نتوانسته‌ایم برای این تعداد، مسکن فراهم کنیم.

رئیس فراکسیون کارگری مجلس با بیان اینکه پس انداز مناسب در جامعه‌ای است که تحولات پولی آن صفر یا شیب ملایم داشته باشد و یا اینکه پول آن کشور در حال تقویت باشد، گفت: پس انداز پول در حال تضعیف معنایی ندارد و طعمه‌ای برای گرگ‌ها، رانت‌خواران، بانک‌های خاص و بنگاه‌های واسطه‌ای می‌شود . پس انداز در این شرایط برای خرید مسکن ابزار استفاده کارفرمایان خواهد شد، این طعمه است و نه خدمت به بخش مسکن کشور.