هایکو ماس دو روز در مسکو خواهد بود هر چند که در نخستین روز سفر خود با لاوروف دیدار خواهد کرد.

روس ها انتظار دارند در این دیدار به روابط بین مناطق روسیه و آلمان و بین سازمان های اجتماعی دو کشور و نیز همکاری های دوجانبه در عرصه های علمی، آموزشی، فرهنگی، انسانی، بازرگانی و اقتصادی توجه خاص شود.
در دستور کار مذاکرات وزیران خارجه دو کشور، اوضاع اوکراین، وضعیت پیرامون ایران، مساله سوریه و نیز کنترل تسلیحات قرار دارد.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا: دیدار قبلی لاوروف و ماس اواخر ماه جولای در بن برگزار شد.
پیش بینی می شود وزیر خارجه آلمان در دومین روز سفر خود به روسیه با فعالان مدنی روس نیز دیدار کند.

گفتنی است، روسیه و آلمان هرچند که بر اثر تحریم های غرب علیه روسیه تا حدودی از یکدیگر فاصله گرفتند اما در موضوع برجام که مهم ترین موضوع در رابطه با وضعیت پیرامون ایران است، همکاری های نزدیک دارند..
دو کشور در قالب مذاکرات گروه ۱+۴ با ایران و پس از خروج یکجانبه آمریکا از برجام به تلاش برای حل اختلافات پیرامون برنامه هسته ای ایران ادامه می دهند.
روسیه و آلمان برای تداوم همکاری های اقتصادی ایران و جامعه جهانی و اجرای ساز و کار مالی اروپایی مواضع یکسان دارند.
در مساله سوریه نیز هرچند آلمان عضو گروه کوچک کشورهای غربی است که از مخالفان دولت سوریه حمایت می کند اما روسای جمهوری روسیه، ترکیه و فرانسه و صدراعظم آلمان در اجلاس چهارجانبه در استانبول برضرورت حل مسائل سوریه از طریق مذاکره تاکید کردند.

اما مساله مورد اختلاف میان دو طرف براساس آنچه روس ها می گویند دخالت آلمان در امور داخلی روسیه است.

تنها دو هفته پیش بود که وزارت امور خارجه روسیه کاردار موقت سفارت آلمان در مسکو را احضار و مراتب اعتراض روسیه به مداخله خبرنگاران رادیو و تلویزیون دویچه وله در امور داخلی این کشور را به وی اعلام کرد.

در آن دیدار به طرف آلمانی گفته شده بود که خبرنگاران شبکه رادیو و تلویزیون دویچه وله در شبکه های اجتماعی ساکنان مسکو را دعوت به شرکت در اجتماعات غیرقانونی می کنند.