به گزارش جارچی اخباربه نقل از پایگاه شبکه خبری الجزیره، با توجه به اینکه گمان می‌رود دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا با خروج بیش از ۱۳ هزار نیروی آمریکایی از افغانستان پیش از انتخابات نوامبر ۲۰۲۰ موافق باشد، انتظار می‌رود این مذاکرات روی ایجاد جدول زمانی برای خروج این نیروها در ازای کاهش خشونت متمرکز باشد و اینکه طالبان متعهد شود تا از داعش یا القاعده حفاظت نکند.

اندکی پس از آنکه اعلام شد زلمای خلیل‌زاد، نماینده ویژه آمریکا در امور صلح افغانستان برای دور دیگری از مذاکرات به دوحه، پایتخت قطر می‌رود، دونالد ترامپ به خبرنگاران گفت: ما ۱۸ سال آنجا بوده‌ایم و این مضحک است. ما در حال مذاکره با دولت کابل هستیم و با طالبان در حال مذاکره هستیم. این مذاکرات به خوبی پیش می‌رود و باید ببینیم چه پیش می‌آید.

خلیل‌زاد در راه قطر در پیامی توییتری نوشت: هفته پر ثمری در واشنگتن داشتیم. درباره موضع کنونی و مراحل بعدی گفت‌وگوهایی انجام شد. دوباره به جاده باز می‌گردیم. توقف اول در دوحه است؛ جایی که تلاش می‌کنیم و مسائل باقی مانده را خواهیم بست. ما آماده‌ایم. ببینیم که آیا طالبان هم آماده است یا خیر.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای اعلام کرد، زلمای خلیل‌زاد پس از سفر به قطر که قصد دارد به زمینه‌چینی مقدمات مذاکرات کابل – طالبان کمک کند، عازم افغانستان می‌شود.