محمدجواد ظریف رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران پیش از ظهر امروز (چهارشنبه) در مؤسسه تحقیقات صلح بین‌المللی استکهلم (سیپری) حضور یافت و ضمن ایراد سخنرانی به سوالات مطرح شده پاسخ داد.

وی در بخشی از سخنان خود عنوان کرد: شما نمی‌توانید در امنیت باشید وقتی در افغانستان امنیت برقرار نباشد. شما نمی‌توانید امنیت را با هیچ مبلغی خریداری کنید.
به گزارش جارچی اخبار از ایلنا: ظریف خاطرنشان کرد: ما در ایران میزبان مهاجران افغانستانی هستیم که در مدارس ایرانی تحصیل می‌کنند.

رئیس دستگاه دیپلماسی جمهوری اسلامی ایران چندجانبه‌گرایی را نه یک انتخاب بلکه یک ضرورت برشمرد.

وزیر خارجه همچنین به خروج آمریکا از یونسکو، معاهده پاریس و … اشاره کرد و افزود: مگر INF را کنگره تصویب نکرده بود که آمریکا از آن خارج شد؟

وی همچنین در بخش دیگری از اظهاراتش گفت: ۱۵ گزارشی که تا به حال آژانس بین المللی انرژی اتمی صادر کرده نشان داده ایران در چارچوب تعهدات خود عمل کرده است. حتی گزارش‌های بعد از خروج آمریکا از برجام همچنان نشان می‌دهد ما در چارچوب برجام عمل کرده‌ایم.

رئیس دستگاه دیپلماسی ایران خاطرنشان کرد: برجام یک توافق چندجانبه بود که آمریکا از آن خارج شد. ما در چهارچوب برجام تعهدات خود را کاهش دادیم اگر ما برجام را نقض می‌کردیم اروپا می‌توانست با بردن پرونده ما به شورای امنیت از مکانیسم ماشه استفاده کرده و تحریم‌ها را بازگرداند.

وزیر خارجه درباره حقوق بشر و زنان در ایران گفت: ما کشوری در منطقه هستیم که به مردم خود متکی هستیم. شما معتقدید ما مردم خود را تحت فشار قرار دادیم در حالی که در هر انتخاباتی شاهد مشارکت ۷۰ درصدی مردم هستیم. آنها مجبور نیستند در انتخابات شرکت کنند ولی از کشورشان حمایت می‌کنند. برخی افرادی که شما به آنها (منافقین) کمک می‌کنید، آنهایی هستند که در جنگ ایران و عراق در کنار صدام قرار گرفتند. آنها حتی دیگر نمی‌توانند در عراق زندگی کنند چون مورد نفرت مردم عراق هستند.

وزیر خارجه همچنین درباره وضعیت زنان در ایران اعلام کرد که سفیر بعدی ایران در فنلاند یک خانم خواهد بود.

وی با اشاره به قضیه خاشقچی گفت: علیرغم تکه تکه کردن خاشقچی ولی هیچ کس حاضر نشد حتی یک دلار از سرمایه‌گذاری‌های خود را از عربستان خارج کند.

ظریف با اشاره به امنیت دریانوردی گفت که این اول نفتکش ما بود که توسط دولت جبل طارق توقیف شد. تحریم‌های اروپا فرامرزی نیست. آمریکا در حال اعمال تروریسم اقتصادی علیه ملت ایران است. حقوق بین‌الملل باید توسط همه کشورها رعایت شود.

وزیر خارجه در پاسخ به سوالی درباره برجام به تعهدات برجامی اروپا نه تنها در چارچوب برجام بلکه پس از خروج آمریکا از این توافق اشاره کرد و افزود: اروپا ۱۱ تعهد داده است از جمله در زمینه خرید نفت ایران، سرمایه‌گذاری در ایران و انجام تبادلات مالی و بانکی.

وی خطاب به اروپا گفت: اروپا تعهد داده روابط تجاری را عادی‌سازی کند و از اروپا می‌خواهیم به تعهدات خود عمل کند.

رئیس دستگاه دیپلماسی درباره اینکه آیا علاقه دارید توافق جدیدی با ترامپ داشته باشید؟ گفت: توافق هسته‌ای با چشم باز حاصل شده است. ما چون پیش‌بینی کرده بودیم توافق از سوی یکی از طرف‌ها نقض شود سازوکاری در چارچوب برجام در این خصوص در نظر گرفته شده بود. ما با آمریکا در این باره ساعت‌ها مذاکره کردیم. ما از برجام خارج نشدیم و در چارچوب برجام عمل کرده‌ایم.

وزیر خارجه با اشاره به گام سوم کاهش تعهدات برجامی گفت: این گام قطعا محکم‌تر از گام‌های قبلی خواهد بود. ما گزینه‌های خود را به اروپا اعلام کرده‌ایم.

ظریف در پاسخ به سوالی درباره آزادی همجنس‌گرایان در ایران گفت: همجنس‌گرایی در ایران غیرقانونی است همانطور که خوردن مشروبات الکی غیرقانونی است. قوانین ما براساس قواعد اسلامی است و ما این را پنهان نمی‌کنیم. اقلیت‌های مسیحی در ایران حضور دارند و می‌توانند قواعد مذهبی و … خود را انجام دهند.

وزیر خارجه گفت: آخرین باری که درباره همجنس‌گراها اظهارنظر کردم روزنامه بیلد نوشته بود که ظریف از کشتن همجنس‌گراها دفاع می‌کند، ولی من می‌گویم کسی نمی‌تواند در ملاءعام قوانین کشور را نادیده بگیرد.

وی در پاسخ به سوالی درباره توقیف نفتکش حامل نفت ایران و نفتکش استنا ایمپرو گفت: کشتی ما در جبل‌الطارق هیچ اقدام غیرقانونی صورت نداده بود ولی نفتکش انگلیسی قواعد بین‌المللی را نقض کرده بود. ما درباره خدمه نفتکش استنا ایمپرو با نگاه بشردوستانه برخورد می‌کنیم.

ظریف درباره احمدرضا جلالی که اطلاعات دانشمندان هسته‌ای را در اختیار موساد قرار داده است، با اشاره به ترور دانشمندان هسته‌ای ایران گفت: اطلاعاتی که این شخص در اختیار سرویس‌های جاسوسی قرار داد باعث شهادت افراد بی‌گناهی شد. من با خانواده این افراد دیدار کردم، دختر شهید رضایی‌نژاد دختر کوچکی بود وقتی من از مذاکرات بازگشتم به استقبال من آمد. این یک جنایت بزرگ بود که نمی‌تواند بدون مجازات بماند.

وزیر خارجه درباره خوش‌بینانه‌ترین و بدبینانه‌ترین سناریو درباره آینده برجام و منطقه، بدترین سناریو را جنگ خواند و گفت: بهترین سناریو برای جهان، بازگشت ترامپ به برجام نیست، بلکه بیدار شدن طرف‌های دیگر برجام از این تهدید است.

وی در پاسخ به سوال خبرنگار کرد حاضر در جلسه درباره فعالیت آزاد خبرنگاران کرد در ایران بیان کرد: ایرانی‌ها و کردها برای قرن‌هاست با هم ارتباط دارند، خبرنگار کرد مثل خبرنگار ایرانی باید به قوانین احترام بگذارد. اگر جمعیت کردها در ایران را با دیگر نقاط دنیا مقایسه کنید، شاهد خواهید بود که وضعیت کردها در ایران بهتر از دیگر نقاط جهان است.

ظریف بیان کرد: اگر من با کردها مخالف بودم اولین سفیر کرد ایرانی را در ویتنام منصوب نمی‌کردم و اگر با سنی‌ها مشکلی داشتم، اولین خانم اهل سنت را در برونئی به عنوان سفیر منصوب نمی‌کردم.

ایان الیاسون رئیس هیأت مدیریه موسسه سیپری نیز در این نشست با تأکید بر اهمیت برجام عنوان کرد: نیاز است این توافق حفظ شود و من در این خصوص دو بار به ایران سفر کردم. من از عدم اجرای تعهدات اروپا متاسفم و معتقدم اینستکس به عنوان راه حلی برای این موضوع باید عملیاتی شود.

وی افزود: مشکل بزرگی درباره خطر جنگ در منطقه وجود دارد و قطعا یک توافق منطقه‌ای می‌تواند در این زمینه موثر باشد و ما در این موسسه تلاش می‌کنیم نقش خود را ایفا کنیم.

الیاسون بر چندجانبه‌گرایی تأکید کرد و با اشاره به بحران در سوریه گفت: باید تلاش کنیم مانع از وقوع چنین بحران‌هایی در سایر نقاط جهان شویم و اجازه ندهیم منطقه به سمت بحران جدیدی برود.

وی خاطرنشان کرد: در دنیای امروز پیروزی از طریق اقدامات نظامی حاصل نمی‌شود.

ظریف هم در پایان از اینکه در این نشست حضور پیدا کرده ابراز خرسندی کرد و افزود: بهترین راه حل برای سوریه و یمن راهکار سیاسی است نه نظامی.