امیر سرتیپ شاهرخ شهرام با حضور در برنامه گفت و گوی ویژه خبری پنجشنبه شب شبکه دو سیما درباره سامانه پدافند دفاعی باور ۳۷۳ گفت: این سامانه با توجه به نیاز کشور به پدافند دفاعی با برد بالا طراحی و ساخته شد و با توجه به اینکه تنفیذ ساخت این سامانه از سوی رهبر معظم انقلاب و اینکه با میلاد پیامبر اکرم (ص) همزمان شد، عدد ۳۷۳ عدد ابجد پیامبر اکرم (ص) است و کلمه «باور» هم به تبرک از کلام مقام معظم رهبری مبنی بر خودباوری، نامگذاری شد.

وی ادامه داد: با توجه به افزایش تهدیدات، به سامانه ای قویتر از اس ۳۰۰ نیاز داشتیم از این رو سامانه باور ۳۷۳ طراحی و ساخته شد.

امیر سرتیپ شهرام افزود: این سامانه در مقایسه با سامانه اس ۳۰۰ از برد ردگیری، کشف و برد درگیری و قدرت جنگندگی و کشندگی بیشتری برخوردار است.
به گزارش جارچی اخبار به نقل ازصدا و سیما: معاون وزیر دفاع گفت: این سامانه ابرسامانه است و زیرسامانه هایی را همراه خود دارد و متحرک است. یک رادار جستجو دارد که بیش از ۳۲۰ کیلومتر برد دارد و یک رادار ردگیر با بیش از ۲۵۰ کیلومتر برد دارد و با دقت بسیار بالا، هدف را دنبال می کند.

امیر سرتیپ شهرام افزود:​ این سامانه بیش از ۱۰ هزار المان (چشم مرکب) دارد که هر کدام یک رادار محسوب می شود.

وی با بیان اینکه این سامانه در مقابله با موشک های بالستیک کاربرد دارد، اضافه کرد: سامانه موشکی باور ۳۷۳ از سامانه «پاتریوت» آمریکا بسیار برتر است.

معاون وزیر دفاع گفت: سامانه موشکی «تاد» بیشتر سامانه مراقبتی است و خانواده سامانه باور ۳۷۳ در کلاس بالاتر از آن است.

امیر سرتیپ شهرام افزود: پس از تست موفق سامانه، خط تولید آن با نگاه توسعه و تحقیق،​ عملیاتی و محقق می شود.

وی افزود: همگام با طراحی و تولید، نیروهای بهره بردار همراه تولیدکننده بوده است و با این کار هزینه نگهداری و خدمات پشتیبانی را به شدت کاهش می دهیم.

رئیس سازمان صنایع الکترونیک وزارت دفاع گفت: فرازهایی برتر از سامانه باور ۳۷۳ را در دستور کار داریم که در آینده درباره آن خبررسانی می کنیم.

امیرسرتیپ شهرام با اشاره به پیشرفت های طراحی و ساخت رادار در کشورمان افزود: علاوه بر اینکه رادارهای جنگنده ها را ارتقاء دادیم رادارهای بومی هواپایه را ایجاد کردیم تا تهدید دشمن را با تهدید و آفند را با آفند پاسخ دهیم که به زودی و پس از تولید انبوه، رسانه ای خواهد شد.

وی گفت: در حوزه سامانه های توپخانه ای که بتوانیم حجم آتش و تحرک را بیشتر کنیم در ۲ بُعد از لیرز استفاده می کنیم یکی برای آماده سازی سامانه توپخانه ای و دوم در حوزه کُشندگی با لیزر توانستیم به جایی برسیم که اهدافی را که با لیزرهای پرتوان از جنس های خاصی هستند بتوانیم منهدم کنیم.

معاون وزیر دفاع افزود: لبه تکنولوژی دنیا در حوزه لیزر برای سامانه های دفاعی در دست نیروهای مسلح و وزارت دفاع جمهوری اسلامی ایران است.

امیر سرتیپ شهرام گفت: در موضوع ماهواره و ماهواره بر جزو ۱۰ کشور مطرح جهان هستیم.
وی افزود: توسعه و تحقیق ساخت موشک های ماهواره بر و ساخت ماهواره با ماموریت های مختلف از برنامه های ماست و در صورت نیاز، آن ها را پس از ساخت، آزمایش می کنیم و نیازی نیست حتما رسانه ای کنیم.

رئیس اداره تحقیقات و امور صنعتی نیروهای مسلح هم با اشاره به اینکه در سامانه باور ۳۷۳، عدد ۳۷۳ ابجد یا محمد رسول الله است، گفت: نخستین بار در سامانه های پدافندی در سال های اخیر از رادارهای آرای فازی استفاده می کنیم.

سردار محمد عزیزی دلشاد با اشاره به اینکه پهپاد پیشرفته آمریکایی به وسیله سامانه باور ۳۷۳ ساقط شد، افزود: اهداف پنهان کار با رادارهای این سامانه قابل کشف هستند و این سامانه می تواند علیه شش هدف درگیر شود و ۱۲ موشک را هدایت کند.

وی اضافه کرد: این سامانه پدافندی در تراز سامانه های کشورهای ابرقدرت است.

سردار عزیزی با اشاره به مشخصات و قابلیت های فنی سامانه باور ۳۷۳ گفت: خرید این سامانه برای دیگر کشورها جذاب است و منع بین المللی برای صادرات آن نداریم اما مجموعه دفاعی و امنیتی کشور تعیین خواهد کرد که چه چیزی را صادر کنیم.
وی با بیان اینکه دریکسال گذشته در حوزه های موشکی دستاوردهای خوبی داشتیم،گفت: در حوزه های افزایش دقت، هوشمندی، افزایش قابلیت بقا در محیط های جنگ الکترونیک، افزایش اثربخشی سرجنگی ها و قدرت انفجار، دائم در حال رشد هستیم و آزمایش های آن طبق برنامه انجام می شود.

رئیس اداره تحقیقات و امور صنعتی نیروهای مسلح افزود: بهمن پارسال موشک راهبردی کروز برد بلند و هویزه رونمایی شد.

سردار عزیزی اضافه کرد: در چارچوب ممنوعیت هایی که فرمانده معظم کل قوا تعیین کرده اند فعالیت می کنیم.

وی با بیان اینکه زیردریایی «فاتح» قابلیت پرتاب موشک کروز را از زیر آب دارد، گفت: با توجه به واقعیت های کشور باید امنیت را به صورت اقتصادی تامین کنیم.

سردار عزیزی افزود: بودجه دفاعی کشوری در منطقه ۹ برابر بودجه دفاعی ماست در حالی که یک سوم جمعیت کشورمان را دارد یعنی سرانه بودجه برای حفظ امنیت کشور، یک بیست و هفتم آن کشور است اما سطح اقتدار و بازدارندگی که ایجاد کردیم بسیار بیشتر است.

وی ادامه داد: دفاع و امنیت را ارزان، جامع و موثر تولید و تامین می کنیم.

رئیس اداره تحقیقات و امور صنعتی نیروهای مسلح در پایان گفت: همه فناوری های مورد نیاز ساخت ناو و شناور سنگین، طراحی شده است.