فرماندار شهرستان خداآفرین با اشاره به تلاش‌های شبانه‌روزی نیروهای عمل‌کننده در مهار آتش‌سوزی جنگل‌های ارسباران، گفت: مهار آتش‌سوزی این جنگل‌ها در مرحله لکه‌گیری است.
به گزارش جارچی اخبار علی امیری راد روز جمعه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا اظهار کرد: مهار کامل آتش انجام گرفته، اما نیروهای موجود در منطقه برای لکه گیری و تثبیت مهار تلاش می کنند.
وی اضافه کرد: آتش سوزی جنگل های ارسباران در محدوده سه روستای خانقاه، مرداناقوم و کلوانق از سه روز قبل آغاز شد و به رغم اطفای چندباره آتش، به دلیل مرتفع و بادخیز بودن منطقه، آتش به جنگل برگشت.
فرماندار خداآفرین تشریح کرد: انصافا همه نیروهای مردمی و سازمانی اعم از آتش نشانی، هلال احمر، محیط زیست، منابع طبیعی و نیروهای ننظامی و انتظامی با هماهنگی مدیریت بحران استانداری اذربایجان شرقی و با تمرکز خداآفرین از همان ابتدای وقوع حادثه پای کار بودند و از همه امکانات موجود برای اطفای حریق بهره گرفته شد.
همچنین نشست مدیریت بحران آذربایجان شرقی امروز/جمعه/ با حضور اسماعیل نجار رییس سازمان مدیریت بحران کشور و استاندار در تبریز برگزار و هماهنگی های لازم انجام شد.
جنگل های ارسباران در شمال شرق و شمال آذربایجان شرقی به دلیل آنچه خطای انسانی اعلام می شود، دچار آتش سوزی شده و به رغم اطفای چندباره آتش و شروع مجدد آن به علت کوهستانی و بادخیز بودن منطقه، تاکنون بیش از ۳۰۰ هکتار جنگل خاکستر شده است.
جنگل های ارسباران با ۱۶۴ هزار هکتار وسعت از بکرترین مناطق جنگلی ایران به لحاظط تنوع گونه های گیاهی و جانوری آن شمرده می شود، به گونه ای که گفته می شود ۱۵ تا ۲۰ درصد مجموع گونه های گیاهی شناخته شده کشورمان در این لکه جنگلی یافت می شود.
جنگل های ارسباران که در شمال و شمال شرق تبریز در محدوده شهرستان های ورزقان، کلیبر، خداآفرین و جلفا پراکنده شده است، علاوه بر تنوع و غنای ژنتیکی از نظر جاذبه های گردشگری طبیعی و تاریخی نیز حایز اهمیت فراوان است.
همین ویژگی ها سبب شده که پرونده جنگل های ارسباران برای ثبت جهانی به یونسکو ارسال شود.