تا چند سال گذشته نذری‌ها در ایام محرم در ظروفی به جز ظروف یکبار مصرف توزیع می‌شد اما با افزایش تولید این محصولات و آسانی استفاده از آنها، ‌ظروف یکبار مصرف به عنوان پای ثابت سفره‌های نذری جای خود را باز کرد و کم کم به از سفره گرفته تا لیوان، قاچاق و چنگال نیز یکبار مصرف شد.

این مهم بیش از هر چیز به رونق تولید محصولات پتروشیمی به عنوان مواد اولیه تولید این محصولات مربوط است. با این حال در سال‌های گذشته به دلیل کمبود مواد اولیه،‌ قیمت ظروف یکبار مصرف در آستانه ایامی مانند محرم افزایش پیدا می‌کرد.

این کمبود در مواردی مانند سال گذشته آنقدر زیاد بود که حتی بر بازار آب معدنی هم اثر گذاشت و این محصول بیش از ۱۰۰ درصد رشد قیمت را تجربه کرد.

امسال اما مجتمع‌های پتروشیمی توانستند نیازهای صنایع پایین دستی به محصولات مختلف درایام محرم و صفر را با توجه به افزایش تقاضا به طور کامل تامین کنند.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا: پیش از این، رییس دفتر توسعه صنایع پایین دستی پتروشیمی با اشاره به ایام محرم و صفر و افزایش تقاضا برای محصولات پلیمری، غذایی و نیز بسته‌بندی گفته بود که مجتمع‌های پتروشیمی کشورمان آمادگی دارند تا نیازهای صنایع پایین‎‌دستی را تامین کنند و هیچ گونه کمبودی در بازار وجود نخواهد داشت.

«مرضیه طهماسبی» به کاهش قیمت پت (PET) به عنوان پایه تولید ظروف یکبار مصرف نسبت به مهر۹۷ اشاره کرده و گفته که قیمت محصولی مانند پت درهر کیلو ۱۷ هزار و ۷۰۰ تومان بود اما اکنون قیمت این محصول در بازار حدود ۱۲ هزار تومان است و بازار از ثبات نسبی برخوردار است.

از سوی دیگر،‌ اخیرا با توجه به کاهش تفاوت نرخ ارز نیما و بازار آزاد، در زمینه صادرات به کشورهای همسایه فعالیت‌های خوبی را از سر گرفته‌اند و پیش‌بینی می‌شود پس از تامین کامل نیاز داخل، درزمینه صادرات نیز این صنایع فعال شوند.

گشت و گذاری در بازار ظروف یکبار مصرف نیز این ادعا را ثابت می‌کند. قیمت‌ها در مقایسه با سال گذشته تغییری نداشته‌اند و عرضه و تقاضا در شرایط مطلوبی قرار دارد.

«بیوک صحاف امین» رئیس انجمن ملی صنایع پلاستیک نیز با اشاره به اینکه شاهد افزایش قیمت در ظروف یکبار مصرف نیستیم،‌ گفته که از نظر تامین مواد اولیه و تولید این محصولات مشکلی وجود ندارد.

وی به خبرنگار اقتصادی ایرنا گفته که حتی در مواردی قیمت‌ها رو به پایین است و از آنجا که به دلیل تحریم‌ها،‌ صادرات تا حدی تحت تاثیر قرار گرفته،‌ تامین بازار داخلی به صورت کامل انجام می‌شود.

صحاف امین همچنین به عرضه مناسب مواد اولیه صنایع تکمیلی در بورس اشاره و تاکید کرده که بیش از ۸۰ گرید پلیمری در کشور تولید می‌شود و به جز چند مورد خاص،‌ در گریدهای دیگر عرضه بیش از تقاضا است و معاملات با قیمت پایه بورس انجام می‌شود.

وی معتقد است به دلیل کاهش ارزش دلار، قیمت‌های پایه بورس به عنوان مبنای معاملات است و در هفته‌های گذشته گزارشات بورس حکایت از عرضه مطلوب پت داشته است.

رئیس انجمن ملی صنایع پلاستیک البته تاکید کرده که تمام ظروف یکبار مصرف برای توزیع نذری‌های گرم مناسب نیست زیرا گرما ممکن است برخی پلیمرها را آزاد کند که برای سلامتی مضر هستند بنابراین باید برای توزیع نذری‌های گرم از نوع خاص استفاده شود تا سلامتی افراد به خطر نیافتد.