عبدالناصر همتی روز پنجشنبه در شورای گفت و گوی بخش دولتی و خصوصی استان کرمان ضمن تشریح وضعیت اقتصادی کشور افزود: معتقدیم فعالان بخش خصوصی در این دوره تعیین کننده می‌توانند نقش بسیار مهمی را در اقتصاد داشته باشند.

وی اظهار داشت: به طور قاطع می توان گفت فشار تحریم را با تلاش و کوشش همگانی شکسته ایم و اکنون در شرایط به نسبت با ثباتی هستیم و لازم است این ثبات ادامه پیدا کند.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا: همتی افزود: در صورت رفع نشدن مشکلات فعالان اقتصادی نمی‌توان با تحریم ها مبارزه کرد زیرا رزمنده اصلی در این شرایط فعال اقتصاد است و بر این اساس حل مشکلات حوزه فعالیت بازرگانان و تولیدکنندگان از اولویت های بانک مرکزی است.

رئیس شورای پول و اعتبار با اشاره به اینکه هدف اصلی این است که از صادرکنندگانی که مقید به بازگشت ارز حاصل از صادرات است، حمایت شود گفت: اگر برخی محدودیت هایی که اعمال می شود صرفاً برای افرادی است که از امکانات کشور استفاده کرده اند اما در مقابل از بازگشت ارز خودداری می کنند لذا در همین راستا برای برخورد قانونی، اسامی آنها به قوه قضاییه ارسال شده است.

همتی در بخش دیگری از سخنان خود، سیاست بانک مرکزی در خصوص نرخ ارز را از میان بردن اختلاف نرخ اعلام و اظهار کرد: در این راه نیز به موفقیت هایی دست یافته ایم ضمن آنکه بانک مرکزی با تمام توان در راستای تامین ارز مورد نیاز واحدهای تولیدی گام برمی‌دارد.

رئیس کل بانک مرکزی با تاکید بر اینکه به صادر کنندگان این اطمینان را می‌دهم تا زمانی که من در بانک مرکزی هستم همراه صادرکنندگان خواهم بود افزود: صادرکنندگان نیز می توانند با بازگرداندن ارز به کشور کمک شایان توجهی به اقتصاد کشور کنند.

وی ادامه داد: میزان ارزی که به کشور برمی‌گردد و میزان تقاضایی که از واردات تامین می شود برای من مهم است و اکنون بانک مرکزی با تمام توان در مسیر تامین نیازهای واقعی ارزی کشور گام بر می‌دارد.

رئیس شورای پول و اعتبار خاطرنشان کرد: هدف، آمدن ارز به سامانه نیما نیست بلکه آمدن ارز به کشور هدف است و سامانه نیما فقط مظهر دخل و خرج ارزی کشور است.

همچنین در این نشست فعالان بخش خصوصی و اعضای اتاق بازرگانی کرمان مطالبی در باره تسهیل و تسریع در روشهای بازگشت ارز حاصل از صادرات ارائه کردند.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان کرمان نیز مسائل خود را در خصوص توجه به بهبود وضعیت پرداخت تسهیلات و هماهنگی بانک‌ها، بررسی وضعیت بازگشت ارز حاصل از صادرات خشکبار عنوان کردند.