آذربایجان‌شرقی در روز عاشورای حسینی غرق در حزن و عزا شد و مردم در قالب دسته‌ها و هیات‌های حسینی در مناطق مختلف استان به یاد شهدای کربلا و مظلومیت امام حسین(ع) عزدارای کردند.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا، تمام شهرها و روستاهای این استان رنگ عاشورایی به خود گرفته و همانطور که ارادت و علاقه مردم آذربایجان شرقی شهره عام و خاص است از عمق جان به عزاداری، سینه زنی و زنجیززنی پرداختند.
ارداتمندان اباعبدالله حسین(ع) با پوشیدن جامه سیاه عمق اعتقاد و حب خود را به سرور و سالار شهیدان نشان داده و با توزیع نذری و با چشمان گریان غبار کفش عزادران حسینی را طوطیای چشمانشان قرار دادند.
مساجد، تکایا، مصلی ها، حسینیه ها شاهد انبوه جمعیت عاشقانی شد که آمدند تا به ارباب خود عرض ارادت کنند.
نماز ظهر عاشورا به یاد آخرین نماز سیدالشهدا(ع) بلافاصله پس از طنین اذان بر اساس پیامی که اباعبدالله حسین(ع) به یاران خود در میدان جنگ و پس از آن با خون خود به شیعیان داشتند، برپا شد.
پرچم ماتم حسینی قرن هاست به همت عاشقان امامت در خطه آذربایجان در اهتزاز است.
مردم این منطقه همه ساله مراسم عزاداری محرم و صفر را به صورت گسترده و به شیوه سنتی برگزار می کنند.
از دهه پایانی ذی الحجه آذربایجان یکپارچه سیاهپوش شده و دسته های حسینی شکل می گیرد و پرچم های عزا در کوچه و بازار نصب می شود.
فریادهای شاخسی واخسی (شاه حسین ولی حسین) حیدر، صفدر، حسینیم وای، حسینیم وای، مظلوم اولن حسین وای و … از تمام نقاط شهر به گوش می رسد و بیشتر مراسم عزاداری روزهای اول تا هشتم محرم در شب انجام می شود و در روزهای تاسوعا و عاشورا این مراسم در روز نیز برپا می شود.
احسان دادن و ادای نذر در این ماه از جمله این رسم هاست، آذربایجانی ها اعتقاد ویژه ای به اطعام از سفره ابا عبدالله الحسین (ع) دارند و معمولا از غذاهای پخش شده و نذری در این ایام برای بیماران خود به تبرک می برند.
در این روز در برخی مساجد و خانه ها سفره حضرت سیدالشهدا (ع) پهن است و مردم از این سفره ها بهره مند می شوند.
قربانی کردن گاو و گوسفند در مقابل دسته های زنجیرزنی و سینه زنی، پخش غذا و شیر و شربت و شله زرد، بستن پارچه بر علم های دسته های عزاداری و دادن خون به بیماران نیازمند به جای قمه زنی از دیگر احسان ها و نذرهای ستودنی در ایام سوگ حسین بن علی(ع) است.
عرض ارادت مردم مومن و دوستدار خاندان اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در ایام محرم در تبریز به عنوان نخستین پایتخت تشیع جهان اسلام و استان آذربایجان شرقی منحصر به فرد است.
در آذربایجان شرقی بیش از چهار هزار هیات عزاداری ثبت شده فعالیت می کنند که خود نمونه دیگری از ولایت مداری و ارادت مردم این خطه به ابا عبدالله حسین (ع) و سرور و سالار شهیدان کربلاست.