اسحاق جهانگیری صبح روز شنبه در آئین تکریم و معارفه وزیر آموزش و پرورش اظهار داشت: آموزش و پرورش مهمترین مسئولیت در توسعه علمی و اجتماعی کشور را عهده‌دار است، به همین دلیل باید در حوزه تعلیم و تربیت و آموزش و پرورش سرمایه گذاری کرد.
جهانگیری با تاکید بر اینکه هزینه کردن در آموزش و پرورش هزینه سرمایه است نه مصرفی، افزود: نیروی انسانی که ماموریت مهم توسعه کشور را به عهده بگیرد باید در مدرسه و آموزش و پرورش تربیت شود.

معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: در مدرسه باید تمام مهارت های زندگی آموزش داده شود و آموزش و پرورش باید کانون آموزش و گفت وگو باشد.

جهانگیری با تاکید بر اینکه آموزش و پرورش باید کانون استدلال، منطق و دستیابی منطقی به ارزش ها و معیارهای دینی و اخلاقی باشد، افزود: از نهاد مدرسه باید انسان پرسشگر، متفکر و نقاد و مشارکت جو در جامعه بیرون بیاید.

وی مشارکت‌جویی را یکی از مباحث اصلی توسعه جوامع دانست و خاطرنشان کرد: مسئولان آموزش و پرورش در مقابله با تنگناها باید به فرهنگ و ساختار داخلی این وزارتخانه توجه کرده و به گونه ای برنامه‌ریزی کنند که محصول مدارس انسان‌هایی خلاق، مبتکر و نوآور باشد.

جهانگیری گفت: بخاطر جایگاه آموزش و پرورش در جمهوری اسلامی و وجود اسناد بالادستی در این عرصه می توان گفت تقریبا سند مهم دیگری نیست که در آموزش پرورش نیازی بوده و برای آن اقدامی نشده باشد و همه آنها تاکید زیادی بر اجرای سندهای بالادستی خصوصا سند تحول بنیادین دارند، هم معلمان و هم دولت، رئیس جمهوری و هم وزرایی که انتخاب شدن، تکلیف ویژه ای در اجرای آن دارند.

معاون اول رییس جمهوری تاکید کرد: معمولا برنامه های وزرایی که انتخاب می شوند، برنامه های جامعی برای عبور از تنگناهاست و چشم انداز بسیار روشنی برای نظام تعیین کرده است؛ برنامه اصلی آموزش و پرورش این است که این سند را به صورت دقیق اجرا کند.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا: وی یادآور شد: بعد از انتخابات سال ۹۲ به دنبال این بودیم که اولویت‌های مهمی که پیش روی کشور است را شناسایی کنیم و براساس آن اولویت هامسائل کشور را حل و فصل کنیم.یکی از مهمترین‌ موضوعات، بحث های بین المللی بود که اقدامات زیادی انجام گرفت، توافقاتی شد و با کشورهای مهمی در دنیا گفت وگو انجام گرفت تا اینکه در آمریکا رئیس جمهور جدید انتخاب و در اردیبهشت ۹۷ از برجام خارج شد.

معاون اول رئیس جمهوری یادآورشد: اینکه آمریکایی‌ها با صراحت، قاطعیت و هیچ پرده پوشی ای می گویند «ما راهبرد فشار حداکثری را بر ایران به عنوان دستور کار اصلی قرار دادیم»؛ هدف شان در اوایل فروپاشی جمهوری اسلامی و حتی فروپاشی ایران بود و اهداف حداقلی شان‌ که هم اکنون نیز مطرح می کنند، فروپاشی اقتصاد ایران است.

جهانگیری عنوان کرد: حال یک جنگ اقتصادی نابرابر ظالمانه‌ای، اینگونه علیه اقتصاد کشور شروع شده است و اردیبهشت ۹۷رسما آن را اعلام کردند، اینکه در آن زمان چه شرایطی به جهت اقتصادی درکشور حاکم بود و چه تصمیماتی گرفته شد و چرا گرفته شد؛ اینها در جای خود قابل بحث است و درباره‌اش بحث خواهیم کرد.

وی تصریح کرد: عده ای کار را خیلی ساده می‌گرفتند و بلافاصله می‌گفتند مثلاً این تصمیمات، تصمیمات درستی نبوده است. ولی وقتی یک جنگ نابرابر اقتصادی اینگونه شروع می شود، حتما جنبه امنیتی اصلیترین مساله آن است، شما هم مدام فکر می‌کنید در این جنگ آنها کجا را هدف قرار داده اند؛ خصوصا اینکه اگر اطلاعات دقیقی از طریق دستگاه های اطلاعاتی به ما برسد که کدام کشور منطقه با چه میزان پول و در کجا می‌خواهند فشار وارد کنند و توانمندی ما برای مقابله چگونه است؛ همه اینها کمک می کند که سیاستگذار بتواند تصمیم به موقع بگیرد و بتواند سیاست طرف مقابل را به شکست بکشاند. کسی هم نمی‌آید بگوید این تصمیم من صرفا یک تصمیم اقتصادی است که براساس سیاست‌های اقتصادی و علم اقتصاد اتخاذ شده است.

کودکی و نوجوانی را به رسمیت بشناسیم

جهانگیری در بخش دیگر از سخنانش با اشاره به سیاست‌ها و برنامه‌های وزارت آموزش و پرورش درباره کودکان، نوجوانان و دانش آموزان گفت: رویکردهای نظام و البته آموزش و پرورش کشور نسبت به پدیده‌های جهان را باید با حساسیت دنبال کنیم که یکی از آنها به رسمیت شناخت کودکی و نوجوانی است، البته شاید این موضوع دربرنام‌ ها نیامده باشد، اما باید در رویکردها دیده شود.
معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که «کودک حق دارد بازی کند و نباید تصور شود کار عجیبی است» افزود: کودکان حق دارند ورزش کنند و از نشاط و شادی برخوردار باشند و حق دارند که با مهر و محبت با آنها رفتار شود و باید در رویکردهای همه مسئولان، حاکم باشد.
وی تاکید کرد: وقتی حقوق کودکان و نوجوانان را به رسمیت نمی شناسیم مجبوریم در مقابل حوادثی قرار بگیریم که برای حل آن حوادث از حیثیت تمام نظام مایه بگذاریم که چگونه آن مساله را حل کنیم.
جهانگیری اضافه کرد: باید کاری کنیم که حس تعلق دینی و میهن در کودکان و نوجوانان کشور تقویت شود و حس تعلق به خانواده و به مدرسه افزایش یابد اگر این موارد در برنامه اجرایی دیده نشده بود، باید به عنوان رویکرد قرار گیرد زیرا در جهت گیری فرد فرد ما مسئولان موثر است. همه ما به عنوان مسئول اجرایی به عنوان دولت در قبال تمام بیش از هشتاد میلیون مردم ایران با رویکردها، تنوع و تکثرهای مختلف مسئول هستیم.

از هر رنجی که هر دختر و پسر ایرانی می‌برد، باید آزار ببینیم

وی تاکید کرد: از هر رنجی که هر دختر و پسر ایرانی می‌برد باید آزار ببینیم و نباید احساس آرامش نکنیم و باید تلاش کنیم زمینه رنج کودکان و نوجوانان خود را از بین ببریم.

جهانگیری گفت: با فقط یک «نه گفتن» در مقابل مطالبات کودکان و نوجوانان مشکلات آنها حل نمی‌شود. باید راه ها و روش‌هایی را پیدا کنیم که اصول حاکم بر جمهوری اسلامی رعایت شود اما به مطالبات و درخواست‌های آنها نیز پاسخ داده شود.

صداهایی که بلند می‌شود برای راه گم کردن است

جهانگیری افزود: برای بحث هایی که این روزها راجع به شفافیت در اقتصاد مطرح می شود، در یک فرصت نه چندان دور حتما صحبت خواهم کرد که شفافیت چیست و چه باید کرد؟ دولت و دیگران چه کارهایی باید انجام دهند، مبارزه با فساد و مفسد چگونه است؟ خیلی از صداهایی که بلند می شود بیشتر برای راه گم کردن است و باید دقت کنیم.

حاجی میرزایی مدیری راهبردی و صاحب‌فکر است

جهانگیری بابیان اینکه قطعا اولین متضرر وزیر شدن آقای حاجی میرزایی بنده خواهم بود، گفت: او ۶ سال در کنار بنده برای اداره دولت خیلی کمک کردند و اگر امروز در مصوبات دولت و بحث هایی که از دولت بیرون می آید نظم، استحکام و انسجامی دیده می‌شود، بخش عمده آن مرهون زحماتی محسن حاجی میرزایی است؛ البته استفاده از صاحبنظران و کارهایی را که در دوره دبیری وی در هیات دولت انجام گرفت، در جلسه معارفه دبیر جدید هیات دولت اشاره خواهم کرد.
معاون اول رئیس جمهوری اضافه کرد: در دوره دبیر حاجی میرزایی از سال ۹۲ تاکنون، کارهای بسیارخوبی صورت گرفت تا همه بتوانند در همه مراحلی که مصوبه ای در دولت مطرح می شود، در جریان باشند، نظر دهند و استفاده کنند.
وی تاکید کرد: به هرحال حاجی میرزایی در زمینه تدوین لوایح به خصوص لایحه شفافیت نقش بسیار مهمی داشت؛ وی از نظر من مدیری موفق، راهبردی، صاحب‌فکر و برنامه است. او قدرت هماهنگی و استفاده از توانمندی های مختلف برای هدفی که تفسیر می شود را دارد.

حاجی میرزایی مورد اعتماد رئیس جمهوری و اکثریت قاطع مجلس است

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه حاجی میرزایی مورد اعتماد رئیس جمهوری و اکثریت قاطع نمایندگان مجلس قرار گرفت، گفت: کل دوره معرفی او به عنوان وزیر پیشنهاد همزمان با تحقیقات مجلس و دستگاه های دیگر بود؛ لذا وقتی حاجی میرزایی در مجلس معرفی شد، تازه همه فهمیدند که او برای این سمت معرفی شده است.
جهانگیری با قدردانی از مجلس شورای اسلامی برای رای اعتماد به محسن حاجی میرزایی گفت: شاید افراد دیگری مدنظر بودند، اما نهایتا رئیس جمهوری به انتخاب و معرفی حاجی میرزایی رسیدند و مجلس شورای اسلامی بعد از بررسی به وی رای دادند که ۲۰۰ رای پشتوانه مهمی است برای او خواهد بود.
وی تاکید کرد: امیدوارم با حمایتی که از طرف همه اجزای دولت وزیر جدید آموزش و پرورش خواهد شد؛ از آقای رییس جمهور در راس و بنده (معاون اول رئیس جمهوری) و همه اعضای دولت؛ آقای حاجی میرزایی بتوانند همه برنامه های خود را با قدرت و به نحو مطلوب پیش ببرند.

آمادگی ملی برای آغاز سال تحصیلی جدید

جهانگیری ابراز امیدواری کرد: با تلاش مدیران آموزش و پرورش شاهد شکوفایی بیشتر کشور باشیم و از تنگناهای موجود عبور کنیم و روزهای بسیار خوب و روشنی پیش رو است.
معاون اول رئیس جمهوری به آغاز سال تحصیلی جدید در ابتدای مهرماه نیز تاکید کرد: بازگشایی مدارس نیازمند یک آمادگی ملی دارد و همه از خانواده ها و دولت تا سایر نهادها باید به آموزش و پرورش و دانشگاه ها برای برگزاری جشن تعلیم و تربیت کمک کنند تا سال تحصیلی را با شکوه شروع کنیم.

سهم بودجه آموزش و پرورش نسبت به همه دستگاه‌ها بالاتر است

جهانگیری بابیان اینکه در ۴ سال و نیم از زمان ریاست جمهوری آقای روحانی ما تحریم بودیم، گفت: تا قبل از اجرای برجام هم که نفت ١٠٠ دلاری فروش می‌رفت ما حداکثر آن سقفی که تعیین شده بود یعنی یک میلیون بشکه نفت را صادرات می کردیم، بشکه ای اضافه صادر نمی شد.
معاون اول رئیس جمهوری بیان کرد: از سال گذشته هم که با تحریم قاطع نفت مواجه شدیم و آمریکایی ها هدف‌گذاری کردند تا فروش نفت ما را به صفر برسانند که البته موفق نشدند ولی فشار بسیار سنگین است و با همه این محدودیت ها فکر می کنم که دولت در تخصیص سهم بودجه به آموزش و پرورش تلاش زیادی کرد که این سهم نسبت به همه دستگاه‌ها بالاتر باشد.

ذهن معلم باید از همه مسایل و مشکلات فارغ باشد

جهانگیری به اشاره به موانع پیش روی در اداره کشور، تصریح کرد: شرایط سخت زندگی معلم به عنوان موتور اصلی توسعه سرمایه اجتماعی کشور برای همه ما روشن است. ذهن معلم باید ازهمه مسایل و مشکلات فارغ باشد و فقط باید به مسایل آموزش و پرورش بپردازد.
وی با بیان اینگه آموزگاران نیازمند یک زندگی شرافتمندانه هستند، گفت: امیدوارم با همه محدودیت هایی که داریم و با پیگیری هایی که آقای حاجی میرزایی (وزیر) خواهند کرد، بتوانیم باز هم در دولت سهم بیشتری رابه آموزش و پرورش اختصاص دهیم.

مردم به معلمان به دیده حرمت نگاه می کنند

معاون اول رییس جمهوری خاطر نشان کرد: خوشبختانه امروزه در همه نظرسنجی ها، معلم جزو مهمترین و بالاترین گروه مرجع ترین جامعه است. مردم به معلمان به دیده حرمت و تأثیرگذاری می نگرند. در نظام ودولت هم باید به همین شیوه پیش برود.

باید به هوشمندسازی مدارس کشور سرعت دهیم

جهانگیری با تاکید بر اینکه مدارس به عنوان مراکزی که این اتفاقات در آن می افتند از جهات مختلف، مهم هستند، اظهار داشت: ما شاید دیگر مدارس کپری به آن معنا نداشته باشیم و یا خیلی کم داشته باشیم، اما فاصله مدرسه کپری با مدرسه هوشمند خیلی زیاد است؛ حتما در تهران و دیگر شهرهای بزرگ مدارسی داریم که مجهز به مدرن ترین ابزار آموزشی هستند و حتما مدارسی داریم که در شرایط بدی هستند و این فاصله را باید به سرعت کم کنیم و به نقطه قابل توجه برسانیم.
معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه دولت باید تلاش کند منابع هوشمندسازی مدارس را تامین کند گفت: باید ارتباط جدی دولت، جامعه، نهادهای مدنی و مدرسه را خوب تعریف کنیم؛ ظرفیت های بسیار بزرگی میان مردم ما وجود دارد که علاقه‌مند هستند این ظرفیت ها در خدمت آموزش و پرورش قرارگیرد که خیرین مدرسه ساز یکی ازاین ظرفیت‌ها است.
جهانگیری گفت: امکاناتی که در آموزش و پرورش موجود است مانند صندوق ذخیره فرهنگیان و سهامداران آن یک ظرفیت مهم است. اخیرا با مدیران این صندوق ملاقاتی داشتیم و طرح های بزرگ اقتصادی را پیش بینی کرده اند.

معاون اول رئیس جمهوری تصریح کرد: در این کشور ظرفیت‌ها زیاد است و این تعبیر را بارها از من شنیده اید، ایران کشور ثروتمندی است و مهم این است که این ثروت‌ها را به فعلیت برسانیم و در خدمت توسعه کشور قرار دهیم.

روند اقتصاد ایران رو به بهبود است

معاون اول رئیس جمهوری گفت: آمریکایی‌ها که با تمام رادارهای خود نفتکشهای ایرانی را رصد می کنند که به کجا می‌رود؛ آنها به رغم اینکه در انزوا قرار گرفته اند برخی کشورها را به نقطه ای می رسانند تا نفتکش ایرانی را در آب‌های بین المللی متوقف کنند.
جهانگیری گفت: آمریکایی ها به برخی از کشورهای بزرگ و قدرتمند که دوست ما هستند، فشار آوردند و از خرید نفت ما حداقل همراهی قابل قبولی نکردند، این اتفاق برای ما قابل باور نبود.
وی گفت: آنها به منابع درآمدی ما فشار آوردند و با توجه به اینکه یک سوم درآمد بودجه کشور در سال ۹۸ به فروش نفت بستگی دارد با مشکلاتی و کمبود مواجه شدیم.
معاون اول رئیس جمهوری با اشاره به این که دولت راهبرد مقاومت فعال را با تمام توان دنبال و اجرا کرد،گفت: در ماه های اول فشار حداکثری آمریکا،‌تلاطمی در اقتصاد ایران ایجاد شد، اما امروز پس از یک سال روند شاخص های کشور روبه بهبود است و خود آمریکایی ها اذعان کرده اند، اما اینکه به چه میزان این بهبود قابل درک است و تا چه میزان در زندگی مردم خود را نشان می‌دهد موضوع دیگری است.
جهانگیری با اشاره به این که آنها بارها می گفتند «اقتصاد ایران اقتصاد ونزوئلایی شده و تورم چندصد درصدی در ایران حاکم می‌شود» گفت: برخی افراد نیز که از آنها انتظار نداشتیم اعداد نجومی در نرخ ارز اعلام می‌کردند، اما اکنون با مدیریت کشور و تحمل مردم در کشور ثبات به وجود آمده است.

مردم بار دیگر «یکپارچه بودن» را به نمایش گذاشتند

معاون اول رئیس جمهوری بیان کرد: مردم ایران یک بار دیگر ملت بودن و یکپارچه بودن را به نمایش گذاشتند و موفق شدیم شرایط کشور را به ثبات و آرامش برسانیم.
جهانگیری افزود: در این شرایط اقتصادی و در مقطع فعلی اولویت کشور توسعه علمی و منابع انسانی و سرمایه اجتماعی است؛ در سال‌های قبل از ۱۳۰۰ پس از عبور از دوران قحطی در کشور اولین تصمیم مسئولان آن زمان کشور تاسیس «دارالمعلمین» بود. یعنی در دوره این که محدودیت منابع است، توجه به توسعه علمی و منابع انسانی باید بیشتر مورد توجه قرار گیرد.
معاون اول رئیس جمهوری با بیان این که در عصر دانایی قرار گرفته ایم، گفت: وقتی از توسعه علمی و نیروی انسانی سخن می‌گوییم مهمترین و محوری‌ترین مرکزی که ماموریت خواهد داشت، آموزش و پرورش است و به همین دلیل باید در آموزش و پرورش سرمایه گذاری کرد که مهمترین هزینه سرمایه ای کشور است و باید همچنان این جهت گیری وجود داشته باشد و این سرمایه گذاری ارزش افزوده ایجاد خواهد کرد.