بر اساس این ادعا که در روزهای اخیر مطرح شده، مسدود شدن حساب این افراد با هدف مقابله با پول‌شویی و جلوگیری از نقل و انتقال پول‌های مشکوک انجام می‌شود.

انتشار این خبر، باعث نگرانی دارندگان حساب های بانکی عمده شده است.

حتی برخی نیز در واکنش به این موضوع، اعلام کردند احتمال دارد که صاحبان حساب‌های بزرگ اقدام به خارج کردن پول‌های خود از بانک و تبدیل آن به طلا، سکه، دلار و … کنند.

با وجود گستردگی انتشار این خبر، اما پیگیری ایرنا نشان داد که این ادعا، تنها یک شایعه ساخته شده در فضای مجازی بوده و صحت ندارد.

بی‌خبری بانک ها از مسدود کردن حساب‌های میلیاردی

پیگیری خبرنگار ایرنا از بانک‌ها نشان می‌دهد موضوع مسدود کردن حساب‌های بانکی بالای یک میلیارد تومان در بانک‌ها رخ نداده و آن‌ها از وجود بخشنامه‌ای درباره مسدود کردن حساب‌های یک میلیارد تومانی بی‌اطلاع هستند.

مسئولان بانک تجارت در این باره به ایرنا گفتند: نه تنها حسابی به علت دارابودن موجودی بالای یک میلیارد تومان مسدود نشده، بلکه هیچ بخشنامه ای تاکنون در این باره به آن‌ها ابلاغ نشده است.

پیگیری از بانک ملی نیز از نادرست بودن این ادعا حکایت داشت.

بررسی ها نشان می دهد که در بانک ملت نیز چنین اقدامی صورت نگرفته و هیچ بخشنامه ای به آن‌ها ابلاغ نشده است.

بخشنامه‌ای برای مسدودکردن حساب‌ها نداشته‌ایم

میثم امیری رئیس مرکز اطلاعات مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی در گفت وگو با خبرنگار اقتصادی ایرنا با تکذیب این ادعا، گفت: هیچ بخشنامه‌ای درباره مسدود کردن حساب‌های بانکی بالای یک میلیارد تومان وجود نداشته و به بانک‌ها اعلام نشده است.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا: مرکز اطلاعات مالی وزارت امور اقتصادی و دارایی در زمینه بررسی معاملات و عملیات مشکوک به پولشویی و تامین مالی تروریسم، ردیابی جریان وجوه انتقال اموال و بررسی و ارزیابی نحوه تحصیل و مشروعیت دارایی ها و عملیات مشکوک اشخاص در گزارش‌های واصله و ارسال آن‌ها برای رسیدگی به مراجع ذیصلاح را بر عهده دارد.

پول‌های مشکوک تحت نظر هستند

البته بررسی‌ها نشان می‌دهد که دستورالعمل‌هایی توسط نهادهای مسئول به بانک‌ها ابلاغ شده است تا تراکنش‌های مشکوک رصد و شناسایی شده و در صورت لزوم منشاء پول‌ها مشخص شود که شماری از این دستورالعمل‌ها جنبه محرمانه دارند.

اما وجود بخشنامه‌ای مبنی بر مسدود کردن حساب‌های بانکی بالای سقف یک میلیارد تومان و یا سوال از صاحبان آن حساب‌ها برای شفاف کردن منشاء پول، واقعیت خارجی ندارد.