جلسه علنی مجلس شورای اسلامی به ریاست مسعود پزشکیان برگزار شد و ادامه رسیدگی به لایحه مالیات بر ارزش افزوده، بررسی سوال فرید موسوی و ناصر موسوی لارگانی نمایندگان تهران و فلاورجان از وزیر صنعت، معدن و تجارت در دستور کار نمایندگان قرار گرفت.

نمایندگان مجلس شورای اسلامی در مصوبه‌ای نحوه پرداخت مالیات بر ارزش افزوده و عوارض در معاملات نقدی و غیر نقدی را مشخص کردند که یکی از مصادیق معاملات غیرنقدی پیمانکاران دولتی هستند.

همچنین همچنین ماده ۵ لایحه مالیات بر ارزش افزوده را بررسی و تصویب شد که بر اساس این ماده ماخذ محاسبه مالیات فروش کالاها و خدمات در مورد مودیان عضو سامانه مودیان، ارزش فروش مندرج در صورتحساب الکترونیکی است. که توسط آنان در سامانه مزبور صادر شده است.

حجت الاسلام احد آزادی‌خواه در جریان بررسی لایحه مالیات بر ارزش افزوده در تذکری با استناد به ماده ۷۵ آیین‌نامه داخلی مجلس خطاب به مسعود پزشکیان که اداره جلسه علنی را برعهده داشت، بیان کرد: بنده در روز گذشته در موافقت با یک فوریت طرح شفافیت نظام تقنینی صحبت می‌کردم که شما سخنان بنده را قطع کردید و گفتید که زمان بنده تمام شده است. درحالی که از زمان بنده یک دقیقه و ۵۰ ثانیه باقی‌مانده بود و برخی از رسانه‌ها بنده را وقت‌نشناس معرفی کردند. وی از نسبت دادن کلماتی خلاف واقع علیه خود انتقاد کرد.

ناطقین امروز مجلس

درازهی: از رستم و سهراب فیلم بسازیم

رضایی: برخی افراد با تکرار شعارهای انقلابی به دنبال برگ برنده برای خود هستند

ترکی: راه مقاومت راه اصلی پیروزی است

کرم‌پور: نمایندگان مجلس با درک بالایی طرح شفافیت آرای نظام تقنینی را تصویب کردند

تاکید نماینده ایرانشهر بر ضرورت رسیدگی به مشکلات حوزه انتخابیه

***

در ادامه جلسه امروز علی اصغر یوسف نژاد از اعلام وصول سوال ملی حسن کامران نماینده اصفهان از وزیر صنعت در مورد این که چرا برخی از مسوولان این وزارتخانه هنوز عضو هیئت مدیره هستند خبر داد.

نماینده مردم فلاورجان در جریان طرح سوال خود از وزیر صنعت در خصوص استمرار حضور بازنشستگان در وزارت صنعت، با بیان این که در حال حاضر یک بازنشسته به عنوان مدیرعامل فولاد مبارکه مشغول به فعالیت است گفت که شرکت فولاد متعلق به کشور و یک صنعت ملی است که با این مدیریت عمر آن به دو سال دیگر هم نمی‌رسد.

رضا رحمانی در پاسخ به این سوال با تاکید بر این که در وزارت صنعت هیچ فردی بازنشسته مشغول به کاری نداریم، تاکید کرد: نمی‌توان براساس حدس و گمان‌های رسانه‌ای در مورد کسی صحبت کرد افرادی که مدنظر آقای موسوی لارگانی هستند پرونده‌هایشان موجود است و من هر کسی که حائز شرایط بازنشستگی باشد حتی اگر بردارم باشد تسویه خواهم کرد.

توضیحات وزیر صنعت درباره عدم حضور بازنشستگان در این وزارت خانه، نمایندگان مجلس را قانع کننده دانستند.

در ادامه این جلسه فرید موسوی در جایگاه سوال از وزیر صنعت با انتقاد از کاهش چهار پله‌ای جایگاه ایران در شاخص سهولت در کسب و کار گفت که سرمایه گذاری با شعار، تسهیل نمی‌شود تا کی قرار است هر سال چهار پله در حوزه کسب و کار سقوط داشته باشیم؟

وزیر صنعت، معدن و تجارت در پاسخ، بیان اینکه رتبه کسب و کار در سال گذشته ۴ پله کاهش داشته است در عین حال گفت: ما در تجارت فرامرزی ۴۵ پله صعود داشته‌ایم یعنی موضوع مربوط به حوزه کاری این وزارتخانه را توانسته‌ایم ارتقاء داده و اقدامات موثری انجام دادیم. درباره‌ی سایر موارد در حوزه فضای کسب و کار هم اقدامات متنوعی آغاز کردیم که از جمله آن اصلاح فرایندها تنقیح قوانین و ارتباط با تشکل‌ها است.

پاسخ‌های وزیر صنعت و معدن و تجارت، درباره‌ی اقدامات این وزارتخانه برای بهبود فضای کسب و کار موسوی را نیز قانع شد.

سیدتقی کبیری، نماینده مردم خوی در مجلس به سوالات خبرنگاران درباره‌ سرقت از منزلش پاسخ نداد. وی تنها به یک مصاحبه تلویزیونی با شبکه خبر اکتفا کرد، اما سوال و ابهام خبرنگاران خبرگزاری‌ها و روزنامه‌ها درباره‌ی منشاء پول سرقت شده از منزل وی و علت نگهداری آن در منزل را بی پاسخ گذاشت.

دفتر نماینده خوی در اطلاعیه‌ای با رد اخبار منتشره در خصوص سرقت مبالغی قابل توجه ارز و ریال از منزل وی گفته که تعدادی اسناد و مدارک به همراه مقداری طلا و اندکی وجه نقد مورد سرقت قرار گرفته و پرونده توسط پلیس تحت پیگرد است.

در پایان نشست فراکسیون زنان با آیت الله رئیسی فریده اولاد قباد رئیس فراکسیون زنان ضمن تشکر از ارائه لایحه صیانت، کرامت و تامین امنیت بانون در برابر خشونت و همچنین فراهم کردن شرایط تسهیل رسیدگی به پرونده‌های مبارزه با مفاسد اقتصادی از طرف فراکسیون زنان مجلس شورای اسلامی لوح تقدیری را به آیت‌الله رئیسی اهدا کرد.

فراکسیون نمایندگان ولایی مجلس در نامه ای خطاب به رهبر انقلاب برای بازنگری و اصلاح قوانین موجود براساس سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری، اعلام آمادگی ‌کرد.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایسنا: نمایندگان مجلس هم در نامه‌ای خطاب به مقام معظم رهبری آمادگی خود برای اجرای کلی سیاست‌های کلی قانون‌گذاری را اعلام کردند.

رئیس کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی مجلس هم تاکید کرد:‌ بخش عمده‌ای از سیاست‌های ابلاغی رهبری به مجلس باز می‌گردد و مجلس به ویژه کمیسیون تدوین آیین نامه داخلی با جدیت برای اجرایی کردن این سیاست‌ها و اصلاح آیین نامه داخلی مجلس حرکت خواهد کرد.

همچنین یک عضو هیئت رئیسه مجلس شورای اسلامی در نامه به رئیس حوزه ریاست قضاییه از اعلام آمادگی نمایندگان برای ارائه لیست اموال خود خبر داد.