از شهریور امسال و طبق تکلیف قانون بودجه، دولت حذف افراد پردرآمد از دریافت یارانه نقدی را آغاز کرده است. آن‌طور که آمار و ارقام اعلامی نشان می‌دهد کمتر از ۲۰۰ هزار خانوار در شهریورماه از لیست یارانه‌بگیران کنار گذاشته شده‌اند.

طبق دستورالعمل تعیین شده برای غربالگری، ‌ این فرصت برای افراد حذف شده وجود دارد که نسبت به آن اعتراض خود را اعلام کرده و مورد بررسی قرار گیرد. این در حالی است که برای حذف‌شدگان پیامکی ارسال و به آنها اعلام می‌شود که می‌توانند با مراجعه به پیشخوان دولت و ارائه رضایت کتبی برای بررسی حساب بانکی مورد سنجش مجدد قرار گیرند.

اما حدود دو هفته‌ای که از قطع یارانه این حدود ۲۰۰ هزار خانوار می‌گذرد، پیگیری از مسئولان مربوطه در ستاد اجرای تبصره (۱۴) قانون بودجه از این حکایت دارد که حدود ۹۷۰۰ نفر یعنی نزدیک به ۵.۹ درصد از افراد حذف شده برای اعتراض مراجعه کردند که همچنان اعلام اعتراض ادامه دارد.

جالب اینجاست که اغلب در بین مراجعه‌کنندگان افرادی هستند که وضعیت مالی خوب با گردش بالایی دارند که به میلیاردها تومان می‌رسد.

میلیاردرها دنبال یارانه آمدند

بر اساس گزارشهای رسیده، یکی از افرادی که تحت پوشش و حمایت سازمانی خاص قرار داشته برای اعتراض مراجعه کرده است. اما بررسی‌ها نشان داده وی گردش مالی بالایی داشته و صاحب نمایشگاه اتومبیل است!
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایسنا: در موردی دیگر، فرد معترض بعد از این‌که رضایت کتبی خود برای بررسی حساب‌های بانکی را اعلام کرده است، ‌وضعیت مالی و بانکی وی نشان داده این فرد گردش مالی حدود چهار میلیارد تومانی در سال ۱۳۹۷ داشته و ماهی ۵۰ میلیون تومان اقساط پرداخت می‌کرده است.

یکی دیگر از معترضان از مدیران ارشد دولتی بوده که خواهان برقراری یارانه خود شده است. این فرد ماهی ۱۵ میلیون تومان درآمد و در سال نیز گردش مالی قابل توجهی داشته است؛ به طوری که سه خودرو به نام او بوده و مالک مسکن است.

همچنین در یکی دیگر از موارد اعتراض، یک فرد روستایی برای برقراری مجدد یارانه نقدی خود مراجعه کرده است که بعد از بررسی حساب بانکی وی، مشخص شده در سال گردش مالی پنج میلیارد تومانی داشته است.

جالب اینجاست با وجود این‌که یارانه نقدی فقط رقم ۴۵ هزار و ۵۰۰ تومان است و برای یک خانواده حدود پنج نفره رقمی حدود ۲۲۷ هزار تومان در ماه می‌شود که در مقابل درآمدهای میلیونی رقمی نیست، اما بازهم برخی افراد نسبت به قطع آن واکنش نشان می‌دهند که می‌تواند دلایل مختلفی داشته باشد که باید مورد بررسی قرار گیرد.