«رضا رحمانی» امروز شنبه در جریان دومین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل صنعت خودرو در محل وزارت صنعت، معدن و تجارت افزود: دستیابی به این هدف نیازمند ۲ میلیارد دلار سرمایه‌گذاری ارزی و ۲۰ هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری ریالی (در مجموع حدود چهار میلیارد دلار) سرمایه‌گذاری است.
وی بیان داشت: ۱.۲ میلیارد دلار از این صرفه‌جویی در صنعت نساجی و پوشاک، ۵۰۰ میلیون دلار در صنایع سلولزی، ۲.۷ میلیارد دلار در صنایع شیمیایی، ۲.۴ میلیارد دلار در صنایع معدنی، ۶۰۰ میلیون دلار در صنایع فلزی، ۶۵۰ میلیون دلار در لوازم خانگی، ۶۵۰ میلیون دلار در ماشین‌آلات، ۱.۴ میلیارد دلار در صنعت خودرو و ۲۵۰ میلیون دلار در لوازم برقی و الکتریکی خواهد بود.

رحمانی با تقدیر از تلاش های بانک مرکزی، از قول مساعد این بانک برای تامین ۱۰۰ هزار میلیارد تومان نقدینگی صنایع در ۶ ماهه دوم امسال خبر داد و گفت: اکنون برنامه های توسعه ای و ساخت داخل وزارت صنعت آماده است و انتظار می رود کسانی که توانایی همکاری دارند پای کار بیایند.
وی با اشاره به حجم سرمایه های سرگردان در سطح جامعه، ابراز امیدواری کرد بانک مرکزی با تضمین کردن تشکیل صندوق های سرمایه گذاری در کشور سرمایه های مردمی را جذب آنها کند تا در صنایع مورد استفاده قرار گرفته شود.
این مقام مسئول به برنامه ریزی برای افزایش ۲۶۰ هزار دستگاه خودروی سواری بیشتر در سال ۹۸ نسبت به پارسال (در مجموع ۱.۲ میلیون دستگاه خودروی سواری در سال ۹۸) اشاره کرد که نیازمند ۶ هزار میلیارد تومان سرمایه در گردش و ۵۰۰ میلیون یورو سرمایه‌گذاری ارزی است.
وی همچنین از برنامه ریزی برای فعال سازی دو هزار واحد صنعتی راکد در سال جاری خبر داد که نیازمند نقدینگی است.
رحمانی درخصوص تولید لاستیک خودروهای سنگین در کشور گفت: تا پارسال ۷۰ درصد این لاستیک ها وارداتی بود اما با تعریف پنج طرح در این زمینه در شهرهای اردبیل، بیرجند، کرمانشاه، سنندج و زابل‌ حداکثر تا سه سال آینده نیازهای کشور را رفع خواهیم کرد.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا: وی اظهار داشت : اکنون در تولید چادر مشکی ۸۰ درصد واردات داریم، اما با تعریف طرحی در قزوین و با تولید ۳۰ میلیون متری این محصول، ۳۰ درصد از واردات آن کاسته خواهد شد.
وزیر صنعت با اشاره به دومین میز تخصصی تعمیق ساخت داخل در صنعت خودرو، تاکید کرد: در سال های گذشته نیز با تحریم صنعت خودرو مواجه بودیم، اما امروز با اراده ای که وجود داشته، از تحریم ها فرصت ساختیم.
وی بیان داشت: تا پایان سال پنج میز تعمیق ساخت داخل دیگر در صنعت خودرو خواهیم داشت و علاوه بر آن برگزاری این میزها در صنایع لوازم خانگی، فولاد، مس، پتروشیمی، موتورسیکلت، برق و الکترونیک و حوزه فناوری اطلاعات را در برنامه داریم.
رحمانی تاکید کرد: امروز نهضت ساخت داخل در صنعت کشور شکل گرفته و باید باور کنیم راه نجات اقتصاد کشور توجه به تولید ملی است.
وی ادامه داد: در صنعت خودرو، در میز نخست داخلی سازی به دستاوردهای خوبی رسیدیم، اما در عین حال باید نگاه مان به آینده بوده و به فناوری های جدید و تحولات جهانی این صنعت برای پاسخگویی به درخواست های مردم توجه داشته باشیم.
وزیر صنعت و معدن و تجارت تاکید کرد: اینکه با تغییر مدیریت خودروسازی، تامین کنندگان قطعات آن نیز تغییر کنند بی‌معنی است؛ با جلوگیری از چنین اتفاقاتی باید به تقویت سرمایه گذاری ها و روابط برد- برد بپردازیم.
وی، مهمترین دغدغه برنامه های رونق تولید را تامین نقدینگی برشمرد.