اسحاق جهانگیری روز دوشنبه در جمع مردم شهر «دُرح» شهرستان مرزی سربیشه از مردم این منطقه به عنوان مرزداران غیور جمهوری اسلامی ایران در طول تاریخ یاد کرد و افزود: ایران به یکسری مسائل حساسیت بالا دارد که ملاحظه هیچ کسی را نمی‌کند و آن مرز است.

وی گفت: به واسطه وجود مرزداران، ایران سرافراز است و می‌بالد به این موضوع که در مرز طولانی با کشورهای متعدد همسایه، مرزداران در کنار ارتش مسلح جمهوری اسلامی ایران، سپاه پاسداران و نیروی انتظامی و سایر دستگاه‌ها از کشور در مقابل همه مسائل حراست می کنند.

جهانگیری با تاکید براینکه امروز مرزهای ایران مرزهایی امن است، اظهار داشت: آمریکا با همه قدرت‌نمایی در دنیا به این موضوع پی نبرد لذا مجبور شد که آزمایش کند و فهمید موضوع جدی است.

وی ادامه داد: پهپاد آمریکایی به مرز ایران نزدیک شد و می‌خواست حساسیت ایران را آزمایش کند که نیروهای مسلح اقتدار ایران را به صحنه کشاندند و با کمک تجهیزات ایرانی پهپاد را شناسایی و ساقط کردند.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: مرزداران با عزت و شرف هستند و ما به شما مرزداران در شرق و غرب و شمال و جنوب می‌بالیم.

جهانگیری با بیان اینکه امروز ایران اسلامی در یک منطقه ناامن، امن است یادآور شد: به فصل الهی امنیت داریم و مسئولان که فرصت خدمت به مردم را دارند باید با تمام وجود قدر مردم را بدانند.

وی با تاکید بر حل مشکلات مردم با همه توان و قدرت گفت: آمریکایی‌ها ماه‌ها، روزها و سال‌ها سر میز مزاکره نشستند طوری که یک طرف ایران و طرف دیگر ۶ کشور بزرگ دنیا بود و شورای امنیت هم تصویب کرد، ایرانی‌ها طبق دین به همه تعهدات خود عمل کردند و سازمان‌های بین‌المللی گزارش این عمل به تعهد را دادند ولی آمریکایی‌ها از تعهد خارج شدند و جنگ اقتصادی علیه کشور را شروع کردند.

جهانگیری با اشاره به هدف آمریکایی‌ها بعد از خروج برجام هم بیان کرد: مکرر گفتند از راه جنگ می‌خواهند اقتصاد ایران را از هم بپاشند تا مردم نتوانند چهلمین سالگرد انقلاب را جشن بگیرند.

وی ادامه داد: امروز ما در مرز با کشور افغانستان، با هم گفت و گو می‌کنیم لذا مردم طرح‌های آن‌ها را شکست دادند، مردم می‌خواهند برای حل مشکلات زیربنایی چاره‌اندیشی شود و همه برای حل مشکلات در میدان هستند.

معاون اول رئیس جمهوری با تاکید بر اینکه هنر مدیران این است که گرد و غبار محرومیت را برطرف کنند اظهار داشت: با ابتکار معاونت توسعه روستایی همایشی که هر سال در تهران بود امسال در خراسان جنوبی که به تعبیری جزو نقاط کمتر توسعه یافته است، برگزار می‌شود.

جهانگیری افزود: بیش از ۴۰ درصد جمعیت خراسان جنوبی روستایی است و توافقاتی که دستگاه‌های مختلف امضا کردند می‌تواند برای شهرستان‌های زیرکوه، سربیشه، نهبندان و درمیان توسعه در پی داشته باشد.

وی با اشاره به جمله معروف مقام معظم رهبری در خصوص توسعه نهبندان هم گفت: زمان انجام سفر رهبر معظم انقلاب به نهبندان با دولت اصلاحات مصادف بود که فرمودند به نهبندان سفر می‌کنم تا توجه مسئولان به این منطقه جلب شود و نیز من که آن زمان وزیر بودم امروز آمده‌ام این جمله را احیا کنم.

جهانگیری ادامه داد: پیام رهبر انقلاب این بود که به منطقه نهبندان و سربیشه توجه ویژه‌ای شود ما هم برای حل مشکلات مردم آمدیم و در این راستا گام بر می‌داریم.

وی که امروز از طریق بالگرد به شهر درح سربیشه سفر کرده است، گفت: شهر درح را از بالا تماشا کردم آسفالت معابر شهر خیلی کم بود در حالی که وقتی یک نقطه‌ای شهر می‌شود اولین قدم این است که خیابان‌ها و کوچه‎ها آسفالت و بازسازی شود و امکانات شهری و تفریحی به وجود بیاید.

معاون اول رئیس جمهوری گفت: در حوزه اقتصاد مقاومتی برخی دستگاه‌ها تفاهم نامه‌هایی با استانداران امضا کردند که کمبودها منطقه برطرف و فرصت‌های اجتماعی برای منطقه ایجاد شود که الگوی اولیه این روش در منطقه قلعه گنج جنوب استان کرمان بود که گام‌های بلندی برای توسعه برداشته شده است.

جهانگیری با اشاره به تفاهم‌نامه‌های دستگاه‌های اجرایی برای توسعه در شهرستان‌های مرزی خراسان جنوبی هم افزود: کمیته امداد امام خمینی(ره) متولی توسعه بخش درح سربیشه است و به عنوان نماینده دولت از این تفاهم‌نامه‌ها حمایت می‌کنم که امیدواریم در ۲ سال آینده شاهد تغییراتی در این مناطق باشیم.

وی بیان کرد: بخش درح از نظر تاریخی یکی از مناطق با سابقه است و وقتی از تاریخ ایران صحبت می‌کنیم اینگونه تصور می‌کنیم که تاریخ در شهرهای بزرگ خلاصه شده و تاریخ شهر درح هم تمام آن سرافرازی و افتخار است.

معاون اول رئیس جمهوری افزود: روستاهایی که در این منطقه است مثل روستای ماخونیک که در سال ۹۸، هفت هزار گردشگر داخلی و ۸۰۰ گردشگر خارجی داشته، نشان می‌دهد این منطقه جاذبه‌هایی برای توسعه در زمینه‌های مختلف دارد که باید برای آن تلاش کنیم.

جهانگیری با اشاره به درخواست‌هایی که توسط نماینده مردم، فرماندار شهرستان سربیشه و عضو شورای شهر مطرح شد گفت: این مطالب گفته شده باید محقق شود و استاندار به طور ویژه روی این نیازها تمرکز کند.

وی به توافق سازمان برنامه و بودجه با بنیاد مسکن و کمیته امداد برای ساخت ۱۰ هزار واحد مسکونی اشاره کرد و افزود: با ساخت این واحدها دغدغه‌های مسکن برطرف می‌شود.

جهانگیری اظهار داشت: برای آب آشامیدنی هم وزیر نیرو و هم معاون سازمان برنامه و بودجه در این سفر حضور دارند که مجتمع‌های آبرسانی تامین اعتبار خواهد شد تا آب آشامیدنی مردم بدون دغدغه تامین شود.

معاون اول رئیس جمهوری در خصوص مشکل جاده‌های مرزی و داخلی گفت: در این ارتباط همان توافقاتی که انجام شده است پیش می‌رود و اگر به اعتبار بیشتر نیاز باشد اختصاص می‌دهیم.

وی با بیان اینکه ۸۳ درصد جمعیت کشور راه آسفالته دارند افزود: پذیرفته نیست که با این آمار هنوز هم جاده‌هایی باشد که از آن استفاده مطلوب نشود.

جهانگیری با اشاره به پتانسیل‌های معدنی منطقه نهبندان و سربیشه بیان کرد: براساس مطالعات سازمان زمین‌شناسی این شهرستان‌ها استعداد معدنی بالایی دارد و معادن فلزی خوبی در منطقه است که حتما بعد از این سفر از وزیر صنعت می‌خواهیم اعتبار برای اکتشافات اختصاص دهد تا زیرساخت‌ها تکمیل، معادن فعال و زمینه اشتغال نیز فراهم شود.

وی ادامه داد: در زمینه کشاورزی نیز استان خراسان جنوبی با کمبود منابع آب رو به رو است اما باید روش‌هایی بکار گیریم که آب کمتر و بازدهی بیشتر داشته باشد.

جهانگیری اظهار داشت: وزیر جهاد کشاورزی هم در این سفر حضور دارد که انتظار می‌رود برای کشاورزی متناسب با وضعیت آب عمل شود.

وی گفت: مجتمع آموزشی شبانه‌روزی نیز امروز با حضور معاون وزیر آموزش و پرورش در درح کلنگ‌زنی شد که با ۱۲ میلیارد تومان تکمیل می‌شود.

معاون اول رئیس جمهوری بر تشکیل کمیته‌ای برای پیگیری مصوبات این سفر تاکید کرد و افزود: برای پیگیری بیشتر و مفید بودن سفر، از معاون توسعه مناطق محروم نهاد ریاست جمهوری، معاون وزیر کشور، رئیس کمیته امداد و استاندار خراسان جنوبی می‌خواهیم که ماهانه مصوبات را رصد کنند و گزارش دهند.

جهانگیری یادآور شد: برای مسائل شهر درح نیز معاون وزیر کشور به شهرداری کمک کند در اولین فرصت مشکل تمام آسفالت تمام معابر و خیابان‌ها رفع شود.

وی در خصوص لزوم فعال بودن مرز ماهیرود نیز گفت: با افغانستان رابطه خوبی داریم و این رابطه برای ما مهم است لذا علاقه‌مند به امنیت در افغانستان هستیم و ما به عنوان همسایه هر کمکی باشد انجام می‌دهیم.

جهانگیری با بیان اینکه بازار و کار افغانستان مورد حمایت جمهوری اسلامی است افزود: قبلا از مرز ماهیرود هشت میلیون دلار صادرات داشتیم لذا نباید اجازه داد صادرات کم شود چرا که ما دوست افغانستان هستیم.

وی اظهار داشت: البته منافع مردم و دولت افغانستان مهم است و باید در ماهیرود شرایط صادرات و واردات ایجاد شود تا تردد کامیون‌ها دو برابر افزایش یابد.

معاون اول رئیس جمهوری با بیان اینکه برای بازار توسعه باید زیرساخت‌های توسعه را مهیا کرد افزود: ۱۵ کشور در همسایگی ایران است که از همین رو طرح‌های آمریکا شکست خورد لذا کار با افغانستان را باید جدی بگیریم.

جهانگیری با تاکید بر فعال شدن بازارچه‌های غیرفعال مرزی در سایر شهرستان‌های خراسان جنوبی هم گفت: جاده ماهیرود به فراه هم باید درست شود چون در اقتصاد دو کشور اثرگذار است.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا: وی اضافه کرد: همه مسئولان نظام و دولت علاقه‌مند هستند غبار محرومیت از این مناطق برداشته شود و حتما با کمک همه‌جانبه مناطق را آبادتر می‌کنیم.

معاون اول رئیس جمهوری در بدو ورود به شهر دُرح سربیشه با حضور در گلزار شهدا به مقام شامخ شهیدان این منطقه ادای احترام کرد.

معاون اول رئیس جمهوری روز دوشنبه برای شرکت در همایش ملی روز روستا و عشایر و افتتاح چند طرح عمرانی وارد بیرجند مرکز استان خراسان جنوبی شد.

طرح آبرسانی به بیرجند از محمدشهر نیز با حضور جهانگیری به بهره‌برداری رسید.