معصومه ابتکار روز شنبه در جلسه شورای برنامه‌ریزی و توسعه استان مازندران که با رونمایی از سند ارتقای وضعیت زنان استان همراه بود، توجه به حوزه زنان را از محورهای مهم فعالیت‌های دولت تدبیر و امید برشمرد و افزود: از سال ۹۶ که پایش به کارگیری بانوان در مناصب دولتی را شروع کردیم ۱۳.۶ درصد از مدیران دولت زن بودند که اکنون به ۱۸.۸ درصد رسیده است.

وی پیش بینی کرد که آمار اشتغال زنان در مناصب دولتی طی دو سال آینده باقی مانده از عمر دولت تدبر و امید به ۳۰ درصد تعیین شده برسد.

معاون رییس جمهوری همچنین گفت که هم اکنون ۴۱ درصد از کارکنان دستگاههای دولتی را زنان تشکیل می دهند.

وی از عدالت به عنوان یکی از مولفه های کلیدی انقلاب اسلامی یاد کرد و اظهار داشت: در شرایط سخت تحریم‌های ظالمانه آمریکا قرار داریم و دشمن تلاش می‌کند عزت و استقلال ما را نادیده بگیرد و با فعالیت‌هایی که انجام می‌دهیم تمام این دشمنی‌ها نقش بر آب خواهد شد و ملت ایران بیش از گذشته، سرافراز است و به سمت گام دوم انقلاب حرکت می‌کند.

ابتکار یکی از شاخه های عدالت را عدالت جنسیتی برشمرد و توضیح داد: عدالت به مفهوم قرآنی در ابعاد مختلف آن، از جهت‌گیری‌های اصلی و قابل تبیین دولت است و عدالت جنسیتی هم در قرآن، سیره ائمه و امام خمینی (ره) مورد توجه است.

وی با بیان اینکه در عدالت جنسیتی، مسئولیت‌های اجتماعی مختلفی تعریف شده، گفت: شاید این مساله باعث شده از حالت تعادل در برنامه‌ریزی خارج شود ، زنان پس از انقلاب پیشرفت‌های بسیار خوبی داشتند اما باز هم به دلیل برخی نگاه‌ها و خرده فرهنگ‌ها، نیاز است با عدالت خاص عدالت جنسیتی و ارتقای وضعیت زنان و خانواده ورود کنیم.

معاون زنان و خانواده رئیس جمهوری با اشاره به اینکه در موضوع عدالت جنسیتی، کار علمی در هشت محور شاخص تعیین شد، توضیح داد : ۱۷۶ شاخص خرد و تخصصی در حوزه آموزش، بهداشت، ورزش، اشتغال، حقوق و امنیت تدوین و ابلاغ شده است.

وی با بیان اینکه در تمام سال‌های گذشته برای پر کردن این خلاها، اقدام موثری انجام نشده بود، گفت: به عنوان نمونه فضای ورزشی برای بانوان مناسب و یا در دسترس نیست، همچنین بحث شاغلان فارغ‌التحصیل دانشگاهی بانوان در مازندران بیشتر از آقایان است که به توجه نیاز دارد.

ابتکار با تاکید بر فعال بودن زنان مازندرانی در حوزه کشاورزی، ادامه داد: آمار مشارکت اقتصادی بانوان مازندرانی نیازمند بازنگری است چرا که تصور می‌کنم رقم بالاتری از ۱۶ درصد اعلام شده باشد.
وی با بیان اینکه طلاق موضوع مهمی است، افزود: آخرین نتیجه پیمایش خانواده نشان می‌دهد نگرانی‌هایی سال گذشته درباره افزایش طلاق در کشور وجود داشت و امسال شاخص‌ها این را نشان نمی‌دهد.

معاون رییس جمهوری با اشاره به اینکه کاهش ازدواج هم موثر است، تصریح کرد: اشتغال و وضعیت اقتصادی مردان و وضعیت شغلی زنان در این مولفه اثرگذار است و نشان می‌دهد به اشتغال باید توجه بیشتری کنیم.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا: ابتکار ارتقای وضعیت زنان را نیازمند سند و برنامه دانست و تاکید کرد : این سند برای ما نقشه راه بوده و حرکت بر اساس برنامه است. در این سند بر روی شاخص‌های خانواده شکوفا کار کردیم و این شاخص‌ها بزودی ابلاغ می‌شود.

وی با بیان اینکه اشتغال در مازندران فرصت‌های بیشماری دارد، اظهار داشت : مزیت‌های مازندران بویژه در حوزه گردشگری فرصت اشتغالزایی دارد و می‌توان به مشاغل سبز پرداخت.
معاون زنان و خانواده رئیس جمهور با اعلام این که طبیعت‌گردی، بوم‌گردی و استانداردسازی محصولات کشاورزی می‌تواند زمینه شغلی بانوان مازندرانی باشد ، گفت : در بودجه سال آینده از طرح استانداردسازی محصولات کشاورزی و همچنین صندوق خرد روستایی حمایت می‌کنیم.

وی از مشاغلی که بتواند پسماند و اصلاح الگوی مصرف را ساماندهی کند به عنوان مشاغل مورد توجه یاد کرد و افزود: سازمان مردم نهاد استفاده از کیسه‌های پارچه‌ای در مازندران فعال بوده و مازندران پرچمدار این طرح در کشور است و جنبش نه به پلاستیک را دنبال می‌کند و ما این آمادگی را داریم در صنایع خلاق از مشاغل حمایت کنیم، بویژه اینکه با طبیعت استان و پسماند ارتباط برقرار کنند عالی خواهد بود.