ایرج مسجدی روز سه شنبه در جلسه قرارگاه ترافیکی اربعین در مهران اظهار داشت: از ۲۵ صفر تا پایان ربیع الثانی به مدت ۶۵ روز اتباع عراقی می توانند بدون روادید وارد جمهوری اسلامی ایران شوند.

وی با بیان اینکه سفارت ایران در بغداد در همین ارتباط با صدور بیانیه ای از مسئولان ایرانی مستقر در مرزها خواسته همکاری های لازم برای سفر اتباع عراقی به ایران در این بازه زمانی را داشته باشند و این اقدام در پاسخ به حسن نیت و همکاری های بی شائبه دولت و ملت عراق برای لغو روادید زائران ایرانی در ایام اربعین صورت گرفته است.

سفیر ایران در عراق همکاری های دولت و مردم عراق در سفر زائران ایرانی به این کشور را بسیار مطلوب و مناسب دانست و یادآور شد: نباید مسائل و مشکلات کوچک در برابر این اقیانوس تعامل و همکاری بزرگنمایی شود.

مسجدی با اشاره به اینکه از این موقعیت به دست آمده و مراودات نزدیک ایران و عراق باید مراقبت کنیم تا دچار آسیب نشویم، اضافه کرد: برخوردهای مناسب و خوش رفتاری با مردم عراق که برای زیارت مشهد مقدس در ایام صفر عازم ایران می شوند، بسیار تاثیرگذار و تعیین کننده است.

وی همکاری های ایران با عراق را تنها به موضوع اربعین ندانست و با تاکید بر اینکه روابط سیاسی و اقتصادی ۲ کشور از اهمیت بالایی برخوردار است، افزود: در حال حاضر حجم مبادلات تجاری ایران و عراق بالغ بر ۹ میلیارد دلار است.

مسجدی اظهار داشت: از این میزان حجم مبادلات سه تا چهار میلیارد دلار به فروش برق و گاز ایران اختصاص دارد که این نشان دهنده ارزشمند بودن بازار عراق برای ایران است.

سفیر ایران در عراق یادآور شد: در حوزره های سیاسی نیز عراق بهترین کشور دوست و همگرا با ایران اسلامی است که امیدواریم با فراهم کردن شرایط مطلوب، زمینه همکاری های سیاسی اقتصادی ۲ جانبه ایران و عراق افزایش یابد.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا: وی به بروز مشکلات در خصوص تامین آب و وسایل حمل و نقل برای زائران ایرانی اشاره کرد و گفت: این مشکلات بسیار محدود بود و در سریع ترین زمان ممکن با همکاری ارگان های مختلف مرتفع شد.

بنابر اعلام رئیس ستاد مرکزی اربعین تاکنون بیش از ۶۰ درصد از مجموع زائران اربعین امسال از مرز بین المللی مهران تردد داشته اند.

شهرستان مرزی مهران در ۸۵ کیلومتری جنوب غربی ایلام با داشتن مرز بین‌المللی از معابر اصلی و مهم تردد خودروهای شخصی، کامیون های حامل کالاهای صادراتی و خودروهای حامل زائران عتبات عالیات است.
پیش بینی می شود در ایام اربعین امسال ۷۰ درصد از مجموع زائران مرز مهران را برای تردد انتخاب کنند و هم اکنون به طور معمول در این ایام روزانه بیش از ۲۰۰ هزار نفر از مرز مهران راهی عتبات عالیات می شوند.

اربعین سال گذشته ۲ و نیم میلیون نفر از مرز مهران عبور کردند که پیش بینی می شود امسال این میزان تردد از سه میلیون نیز فراتر رود.