محمد کبیری اظهار کرد: تعاونی‌های مسکن همواره با مشکل نبود نظارت اعضا بر آنها و عدم تامین مالی منظم پروژه روبه رو بودند. خوشبختانه با سامانه‌ای که طراحی کردیم این مشکل مرتفع شده و امکان نظارت اعضا بر تعاونی‌های مسکن و ضمانت تامین مالی منظم پروژه‌ها به وجود آمده است.

وی افزود: در قالب تفاهم‌نامه‌ای که با بانک توسعه تعاون منعقد کردیم در صورتی که اعضای تعاونی مسکن نتوانند آورده خود را تکمیل یا سهمشان را پرداخت کنند بانک وارد عمل شده و این مبلغ را می‌پردازد با این کار پروژه متوقف یا طولانی نمی‌شود و این مبلغ در قالب تسهیلات از اعضا گرفته می‌شود و متقاضی پولش را به بانک می‌پردازد. درواقع بانک تامین مالی پیمانکار را برعهده می‌گیرد تا پروژه با سرعت پیش برود.

معاون وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی در ادامه با تاکید بر حمایت از استارت آپ‌ها و شرکتهای دانش بنیان در حوزه تعاون، گفت: وزارت تعاون از استارت آپ‌هایی که در قالب تعاون توسط دانشجویان تشکیل شود به طور ویژه حمایت می‌کند. یکی از برنامه‌های ما برای حمایت از استارت آپ‌های دانش بنیان، تامین مالی خرد سرمایه‌گذاران استارت آپی است که در قالب این طرح اصل سرمایه سرمایه‌گذاران توسط صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون تضمین می‌شود که یک ویژگی مهم برای تامین کنندگان مالی محسوب می شود.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایسنا: کبیری تصریح کرد: در قالب این طرح متقاضیان می توانند طرح و ایده استارت آپی خود را در سایت صندوق ضمانت سرمایه‌گذاری بخش تعاون به ثبت برسانند و چنانچه طرحشان مورد تایید صندوق قرار گرفت در معرض دید عموم قرار می‌گیرد و سرمایه‌گذاران می‌توانند به این وسیله در تامین مالی طرح‌های دارای توجیه اقتصادی مشارکت کند.

معاون امور تعاون وزیر کار درعین حال با اشاره به امضای تفاهم‌نامه همکاری با صندوق نوآوری شکوفایی و بانک توسعه تعاون برای تشکیل مراکز نوآوری و توسعه تعاون گفت: هدف ما این است که اندیشکده‌های بخش تعاون را در این مراکز ایجاد کنیم. این اندیشکده ها از کارآفرینان و تعاونگران متشکل شده و در کنار آن تعاونی‌های دانش بنیان هم به وجود می آیند.

وی میزان تسهیلات پرداختی به تعاونی‌های دانش بنیان را در فاز اول ۸۵ میلیارد تومان عنوان کرد و گفت:برای آنکه خط مالی مناسب جهت تجاری سازی محصولات تعاونی‌های دانش بنیان اختصاص یابد صندوق‌های ریسک پذیر (vc) را راه اندازی خواهیم کرد تا تامین مالی مورد نیاز برای توسعه و تجاری سازی محصولات و خدمات تعاونی‌های نوآور و دانش بنیان و حمایت از طرح‌های خلاقانه فراهم شود.

به گزارش ایسنا، پیش از این تفاهم‌نامه سه جانبه میان معاونت امور تعاون وزارت کار، بانک توسعه تعاون و صندوی نوآوری و شکوفایی با هدف ایجاد و توسعه تعاونی‌های دانش بنیان و حمایت از تجاری سازی محصولات آنها به امضا رسیده بود.