علی اصغر زارعان روز یکشنبه در آیین افتتاحیه چهل و هشتمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور در کرمان افزود: ۱۰۰ درصد فعالیت های صنعت هسته ای ایران بومی سازی شده است و امروز در طراحی و ساخت انواع سانتریفیوژ خودکفا هستیم و از اینکه این تکنولوژی هایتک و خاص است، خلائی نداریم.

وی تاکید کرد: زمانی کشورهای دیگر حاضر نبودند یک سانتریفیوژ به ما داده و تحمل نداشتند یک سانتریفیوژ برای ما بچرخد و این در حالیست که هم اکنون هزاران سانتریفیوژ در سایت های نظنز و فوردو مشغول به کار است.

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی با بیان اینکه مهم تر از سانتریفیوژ، کیک زرد است تصریح کرد: کیک زرد ماده اولیه و استراتژیکی است و همه دنیا می توانند آن را بخرند، اما به جمهوری اسلامی نمی فروشند و اکنون تولید این ماده را در اختیار داریم.

وی اظهار داشت: اسکن بخش اعظمی از مساحت کشور انجام شده است و در حال حاضر می دانیم چقدر ماده استراتژیک اورانیوم بومی داریم و امسال از ۵۰ تن اورانیوم بومی استفاده خواهیم کرد.

زارعان افزود: سالانه به ۲۷ تن اورانیوم غنی شده برای یک نیروگاه هسته ای قدرت نیاز داریم و اکنون به ظرفیت قبل از انقلاب در تولید کیک زرد رسیده ایم و باید روز به روز به فعالیت های خود ادامه بدهیم.

وی تصریح کرد: ماده اولیه کیک زرد را بومی تولید می کنیم و این اقدام در قدرت چانه زنی ما در عرصه بین المللی خیلی اثرگذار است.

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: دنبال ساخت بمب اتمی و انبار کردن آن نیستیم زیرا فتوای مقام معظم رهبری برای ما ملاک است. ما فناوری آن را داریم و این اقتدار قدرت چانه زنی ایران عرصه بین المللی را بالا می برد.

وی با بیان اینکه در مذاکرات هسته ای تلاش کردند کاربری رآکتور اراک را تغییر بدهند اظهار داشت: در کنار رآکتور اراک، تولید آب سنگین نیز فعالیت می کند و سالانه ۲۰ تن آب سنگین تولید و به بعضی از کشورها صادر می کنیم و کسانی که می گفتند ایران بلوف می زند، خودشان خریدار آب سنگین ما شده اند و تا ظرفیت ۲۵ تن برحسب نیاز می توانیم آب سنگین تولید کنیم.

زارعان با بیان اینکه سایت فوردو یک سایت پدافندی است افزود: امروز یک هزار و ۴۴ سانتریفیوژ در فوردو و پنج هزار و ۶۰ سانتریفیوژ در نظنز موجود است.

وی تاکید کرد: اگر در مذاکرات هسته ای با قدرت های جهانی اگر به طور ۱۰۰ درصد اعتماد می کردیم، اکنون جایگاه ما این نبود و با کار جهادی و بصیرت این فعالیت ها اتفاق افتاد و این فعالیت ها و اقدامات تمرینی برای بزگشت پذیری به قبل از اجرای تعهدات است.

دستیار ویژه رییس سازمان انرژی ‌ادامه داد: هر چند ظرفیت غنی سازی مدنظر و موردنیاز را انجام می دهیم اما در حوزه تحقیق و توسعه نیز کار چند ساله صورت گرفته که چند ماشین را می توانیم رونمایی کنیم و سه نسل جدید از ماشین های سانتریفیوژ(تک ماشین) در روزهای آینده رونمایی خواهد شد.

وی با بیان اینکه هدف گذاری کوتاه مدت، میان مدت و بلندمدت در سازمان انرژی اتمی داریم تصریح کرد: نهادهای نظارتی بیایند و بییند کجا بودیم و به کجا رسیدیم، اما متاسفانه برخی بی انصافی کرده و می گویند سازمان انرژی اتمی متوقف شده است.

زارعان با اشاره به مرگ و میر بالا به علت سرطان ها در کشور تاکید کرد: نمی توانیم دست روی دست بگذاریم و کاری نکنیم و پروژه ای به نام تترا در زمینه استانداردسازی رادیو دارو را دنبال می کنیم.

وی گفت: یکی از وظایف سازمان انرژی اتمی تولید رادیو دارو است و در هفته به ۱۹۰ بیمارستان و مرکز درمانی را رادیودارو می دهیم که این پروژه ۶۳ میلیون یورو هزینه دارد و به برخی کشورها نیز صادرات انجام می دهیم.

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی بیان کرد: مرکز درمان قطعی سرطان ها را در دست ساخت داریم که نزدیک به ۲۰۰ میلیون یورو هزینه دارد.

وی گفت: نیروگاه بوشهر روزانه به اندازه ۶ و نیم میلیون بشکه صرفه جویی انرژی در حوزه نفت دارد و هرچه در برق هسته ای پیش برویم در ذخایر استراتژیک می توانیم صرفه جویی کنیم و برق ماندگار و پایدار داشته باشیم.

زارعان تاکید کرد: نظام جمهوری اسلامی در پی عملیاتی کردن چرخه سوخت از اکتشاف و استخراج و سوخت بومی کار کرده است و در زمره ۱۰ کشور اول دنیا در این حوزه قرار داریم و این اقدام منجر به عصبانیت غربی ها و حتی کشورهایی شده که با ما ارتباط دوستانه دارند.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا: وی تاکید کرد: براساس حمایت همه دولت ها از ابتدا تا امروز و حمایت های مقام معظم رهبری صنعت هسته ای کشور بومی شده و همه دوره ها کمک کرده اند که بتوانیم این چرخه را بومی سازی کنیم و با یک باد نلرزیم.

دستیار ویژه رئیس سازمان انرژی اتمی افزود: اقداماتی انجام داده ایم که شانه به شانه کشورهایی مانند امریکا حرکت می کند و پژوهشگاه ملی مواد را راه اندازی کرده ایم که از دستاوردهای صنعت هسته ای است.

وی تصریح کرد: برای حرکت به سمت فناوری های نوین باید ریسک و هزینه کرد و کشور برای اینکه زیر بار سلطه نرود، دارد هزینه می کند و باید هزینه استقلال را داد.

چهل و هشتمین نمایشگاه تخصصی دستاوردهای صنعت هسته‌ای کشور با حضور جمعی از مسئولان در دانشگاه شهید باهنر کرمان افتتاح شد.

این نمایشگاه تا اول آبانماه به مدت چها روز برپاست و بازدید برای عموم آزاد است .