همایون حائری روز سه‌شنبه در آیین افتتاح پنج طرح صنعت برق قم بابیان اینکه تولید برق خورشیدی کشور امسال به ۸۴۱ مگاوات رسیده است افزود: با توجه به هدف‌گذاری صورت گرفته ظرفیت برق خورشیدی سالیانه به ۲ برابر افزایش یابد.

وی تاکید کرد: سهم تولید برق خورشیدی به یک درصد کل برق تولیدی کشور افزایش‌یافته است که این روند با قدرت ادامه خواهد داشت.

وی همچنین بابیان اینکه سومین هفته پویش «الف- ب- ایران» در حال برگزاری است گفت: این پویش با مشارکت مردم، رسانه‌ها و صنعت برق در کشور آغازشده است که طی آن ۲۲۷ طرح مهم صنعت برق و نیرو بااعتبار ۳۳۰ هزار میلیارد ریال تا پایان سال به بهره‌برداری می‌رسد.

حائری بابیان اینکه هرکدام از طرح‌های صنعت برق، بخش مهمی از نیاز برق کشور را تامین می‌کند گفت: این پویش در زمان تحریم و فشارهای اقتصادی در راستای خودکفایی، تامین زیرساخت‌های صنعت و همچنین توسعه کشور در دستور کار وزارت نیرو است.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا؛ وی با اشاره به اینکه تامین برق موردنیاز صنایع کشور به‌عنوان یک اولویت در دستور کار است، اظهار داشت: وزارت نیرو خود را ملزم می‌داند تا برق هر واحد صنعتی را تامین کند.

معاون وزیر نیرو در امور برق و انرژی در ادامه با اشاره به ظرفیت‌های قم و وجود روزهای پرشمار آفتابی در این استان گفت: قم ظرفیت تبدیل به یکی از قطب‌های تولید انرژی خورشیدی را دارد که با توجه به اولویت توسعه انرژی‌های پاک در دولت تدبیر و امید امکان تحقق این هدف‌گذاری وجود دارد.

وی با اشاره به مطالبات استان برای توسعه زیرساخت‌های صنعت برق اظهار داشت: تمام مطالبه‌های قم برای توسعه زیرساخت‌های صنعت برق، در دستور کار وزارت نیرو است و این وزارتخانه خود را مکلف به تامین و توسعه زیرساخت‌های برق این استان می‌داند.

پنج طرح صنعت برق قم بااعتبار ۲ هزار و ۲۶۰ میلیارد ریال امروز به بهره‌برداری رسید. احداث و توسعه پست ۲۳۰ به ۶۳ و ۲۰ کیلوولت نیزار قم ازجمله مهم‌ترین این طرح‌ها بود که با بهره‌برداری آن‌ها علاوه بر تقویت شبکه، بخش مهمی از کمبود برق شهرک صنعتی نیزار قم برطرف و موجب پایداری شبکه برق در آن می‌شود.

در حال حاضر ۱۲ واحد تولیدی در پهنه صنعتی نیزار قم به وسعت ۱۰۰ هکتار مشغول به فعالیت است؛ این منطقه در بخش سلفچگان قم و در ۳۵ کیلومتری جاده سلفچگان به دلیجان قرار گرفته است.