در روزهای گذشته هزاران قطعه ماهی و دیگر آبزیان به دلیل ورود پساب صنعتی به داخل رودخانه قره سو تلف شدند.

پس از بالا آمدن این حجم عظیم از ماهی در رودخانه قره سو سازمان حفاظت از محیط زیست از این اتفاق به عنوان یک «فاجعه زیست محیطی» یاد و تحقیقات به منظور مشخص شدن علت مرگ ماهی ها را آغاز کرد.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه روز پنجشنبه (دوم آبان) به خبرنگار ایرنا، گفت: پس از مرگ ماهی ها کارشناسان محیط زیست به همراه کارشناسان اداره کل دامپزشکی استان، تحقیقات لازم را آغاز کردند که در نهایت مشخص شد که ورود پساب یک کارخانه صنعتی عامل مرگ بیش از صد هزار قطعه ماهی در رودخانه قره سو بوده است.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا, وی گفت: این کارخانه که در منطقه سرابله قرار دارد، پساب صنعتی خود را از طریق یک کانال به رودخانه «رازآور» می ریزد که در نهایت وارد قره سو می شود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه عنوان کرد: ورود حجم عظیمی از مواد آلی پساب این واحد صنعتی به رودخانه باعث شد که پدیده اکسیداسیون به صورتی طبیعی در آب رخ دهد و ماهی ها به دلیل کاهش اکسیژن آب دچار خفگی شوند.

یاوری یادآور شد: انجام پدیده اکسیداسیون امری زمان بر است از این رو پساب های کارخانه، در رودخانه رازآور منجر به مرگ ماهی ها نشدند و پس از رسیدن به قره سو اکسیژن آب راه کاهش دادند.

ارجاع موضوع به دستگاه قضایی

وی در بخش دیگری از صحبت های خود با بیان اینکه برخورد با کارخانه خاطی در دستور کار حفاظت از محیط زیست است، گفت: پرونده این تخلف به دستگاه قضایی ارجاع داده خواهد شد تا مراحل قانونی را طی شود.

مدیرکل حفاظت از محیط زیست استان کرمانشاه تاکید کرد: مرگ این حجم عظیم از ماهی ها در یک رودخانه یک فاجعه زیست محیطی است و برخورد قضایی با جدیت دنبال می شود.

مصرف ماهی ها توسط مردم

بخشی از ماهی های تلف شده در قره سو توسط مردم ساکن اطراف رودخانه مصرف شد و برخی افراد سودجو حجم عظیمی از این ماهی ها را برای فروش روانه بازار کردند.

فرماندار کرمانشاه در این رابطه به ایرنا گفت: فرماندار مصرف ماهیان تلف‌شده رودخانه قره‌سو کرمانشاه غیربهداشتی است و با افرادی که ماهیان تلف‌شده قره‌سو را بفروشند برخورد می‌شود.

«فضل الله رنجبر «از تشکیل پنج اکیپ برای جمع آوری ماهیان ریز تلف شده خبر داد و افزود: در کرناچی و برخی نقاط افرادی سودجو این ماهیان را با نرخ ارزان به فروش می رسانند که اکیپ ها مشغول گشت زنی، شناسایی و برخورد با آنها هستند.

رودخانه قره‌سو از سراب روانسر واقع در ۵۰ کیلومتری شمال غرب کرمانشاه سرچشمه می‌گیرد و با جهت شمال غربی به جنوب شرقی جریان پیدا می‌کند. در ۱۵ کیلومتری کرمانشاه رودخانه رازآور و شاخه‌های فرعی آن به قره‌سو می‌ریزد.

سپس در سطح دشت جریان یافته و در نزدیکی روستای قزانچی رودخانه «مِرِگ» نیز به آن متصل می‌شود. قره‌سو با یک شیب آرام از داخل شهر کرمانشاه عبور کرده و در این محدوده ۲ رودخانه چم‌بشیر و آبشوران نیز بدان می‌ریزند و در نهایت پس از عبور از کرمانشاه در نزدیکی فرامان به رودخانه گاماسیاب می پیوندد، این ۲ تشکیل رودخانه سیمره را می‌دهند.

بعد از رسیدن به دریاچه سد کرخه به ۲ قسمت تقسیم شده و نیمی به سمت تالاب هورالعظیم در مرز ایران و عراق و نیم دیگر به سمت کارون سرازیر شده و به آبهای خلیج فارس سرازیر می‌شود.