«علی اکبر مهرفرد» امروز (جمعه) به عرضه گندم در بورس کالا اشاره و بیان کرد: تجارت و یا عرضه گندم بر عهده وزات صنعت است و در این زمینه وظیفه‌ای برعهده ما وجود ندارد.
وی ادامه داد: طبق مصوبه‌ای که سران سه قوه ابلاغ کردند قرار بر این است تا به مدت دو سال کار تجارت کالای اساسی برعهده وزارت صنعت باشد.
معاون وزیر جهاد کشاورزی اظهار داشت: گندم از کالاهای یارانه‌ای و ویژه است که به کارخانجات آرد با قیمت پایین تر ارائه می‌شود و برای ورود به بورس باید تکلیف توزیع یارانه آن مشخص شود.
مهرفرد با بیان اینکه اگر شرایط لازم برای ورود گندم به بورس کالا رعایت شود، بهتر است تا این اقدام در دستور کار قرار گیرد، گفت: به طور طبیعی ما مخالف تبدیل یارانه به رانت و برخی سواستفاده‌های احتمالی هستیم و اگر مکانیزمی در نظر گرفته شود که امکان سو استفاده از این مسایل از بین رود ما موافق آن هستیم.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا, معاون وزیر جهاد کشاورزی در خصوص امکان عرضه انواع محصولات کشاورزی در بورس کالا گفت: همان طور که ذکر شد، بخشی از کالاهای کشاورزی یارانه‌ای هستند و به این ترتیب ورود آنها با قیمت مصوب در بورس چندان منطقی نیست اما در خصوص کالاهایی که قیمت مصوب ندارند این امکان فراهم است تا از مبادلات سنتی فاصله بگیرند و در تقابل عرضه و تقاضا و به شکل شفاف در بورس معامله شوند؛ همچون محصولات صادراتی زعفران، زیره و پسته که هم اکنون معاملات آنها در بورس دنبال می‌شود.