عبدالرحمن شهنوازی روز دوشنبه گفت، ثبت بیش‌از ۱۲۵ زلزله، ۴۵ مورد توفان و ۶۶ مورد سیل و آبگرفتگی را از جمله حوادث رخ داده این مدت در سیستان و بلوچستان ذکر کرد.

وی افزود: با بروز پنج مرحله بارندگی در این مدت در سیستان و بلوچستان شاهد جاری شدن سیلاب و آبگرفتگی در ۶۶ نقطه استان بودیم.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان ادامه داد: بیشترین خسارت سیلاب این مدت در اوایل امسال گزارش شد که خسارت‌هایی را به امور زیربنایی و بخش کشاورزی به همراه داشت.

وی بیان کرد: همچنین بروز ۴۵ مورد توفان که سرعت وزش باد همراه با گرد و خاک آن به صورت لحظه‌ای به ۱۲۰ کیلومتر می‌رسید شاهد مراجعه هزار و ۲۶۰ نفر از مردم شمال این استان به بیمارستان بودیم.

شهنوازی اظهار داشت: این افراد به دلیل عوارض تنفسی، چشمی و قلبی ناشی از توفان به بیمارستان‌ها، مراکز درمانی و پایگاه‌های اورژانس مراجعه کردند.
وی ادامه داد: ۳۵۳ نفر از این افراد بستری و ۹۰۷ به صورت سرپایی درمان شدند.

مدیرکل دفتر مدیریت بحران استانداری سیستان و بلوچستان گفت: همچنین در این مدت شاهد بروز ۱۲۵ مورد زلزله بالای سه ریشتر در استان بودیم که خسارتی به همراه نداشت.

وی خاطر نشان کرد: سیستان و بلوچستان به عنوان پهناورترین استان کشور با وضعیت جغرافیایی خاص خود گاه چندین مخاطره طبیعی را به یکباره با هم تجربه می‌کند.

به گزارش جارچی اخبار به نقل ازایرنا استان سیستان و بلوچستان واقع در جنوب شرق ایران از چنان تنوع جغرافیایی و آب و هوایی برخوردار است که در نقشه های هوایی بلندی های کوه‌ها، پستی دشت‌ها و نیز آبگیرها و دریا در آن نمودی رنگارنگ به آن بخشیده است.
موقعیت جغرافیایی و آب و هوایی علاوه بر این که سیستان و بلوچستان را به یک استان چهار فصل تبدیل کرده، در عین حال چهره‌ای مخاطره آمیز نیز به آن بخشیده است.

شمال سیستان و بلوچستان در ادوار قدیم به دلیل وفور نعمت و وجود تالاب بین المللی هامون در آن به انبار غله ایران معروف بوده اما هم‌اینک پس از گذر سال‌ها این دریاچه به بستری برای بروز پدیده وحشتناک توفان شن تبدیل شده است.
مخاطره اصلی نواحی مرکزی سیستان و بلوچستان سیلاب‌های ویران کننده‌ای است که بیشتر در فصول سرد چهره خود را نمایان می‌کند و چنان شدتی دارد که هر آنچه در مسیر آن باشد لابه لای پیکر گل آلود خود محو می‌کند.
از عمده فجایع این سیلاب‌ها، آسیب به مسیرهای عبور مرور و ویران کردن روستاهای در حاشیه آبراه‌هاست.

در جنوب استان در منطقه چابهار و مکران دروازه ورود ایران به اقیانوس‌های جهان یعنی دریای عمان قرار گرفته است که در شرایط توفانی، این دریا سیمایی خشن از خود نشان می‌دهد و لنج‌های بزرگ را همچون پر کاهی به تکان وا می‌دارد، توفان‌های بزرگ یکی دیگر از مخاطرات دریایی محسوب می‌شوند و از نمونه‌های آن می‌توان به توفان آشوبا اشاره کرد که چندی قبل نزدیک بود ساحل چابهار را در نوردد و تنها امداد الهی بود که مسیر آن کج شد.
زلزله از دیگر بلایای طبیعی این استان است که به دلیل واقع شدن آن در نزدیکی گسل‌ها همواره شاهد وقوع زلزله های مختلف هستیم.