مهر ماه امسال بود که رئیس‌جمهوری آمریکا با صدور بیانیه‌ای اعلام کرد به زودی با صدور یک فرمان اجرایی تحریم‌های جدیدی علیه ترکیه به دلیل عملیات این کشور در شمال سوریه اعمال خواهد کرد.

دونالد ترامپ در آن زمان اعلام کرد که تعرفه‌های فولاد تا ۵۰ درصد اضافه خواهند شد و ایالات متحده فورا مذاکرات وزارت بازرگانی آمریکا با ترکیه بر سر یک توافق تجاری به ارزش ۱۰۰ میلیارد دلار را متوقف خواهد کرد.

اما پس از گذشت چند روز او از لغو تحریم‌های ترکیه خبر داد و گفت: تحریم‌هایی که به دلیل عملیات نظامی ترکیه در شمال سوریه علیه آنکارا وضع شده بود، متوقف می‌شوند.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا, «رضا کامی»، رئیس اتاق مشترک بازرگانی ایران و ترکیه درباره اینکه آیا اعمال تحریم‌های آمریکا در این بازه زمانی، تاثیری بر روابط تجاری ترکیه و ایران داشته یا خیر گفت: روابط و مناسبات سیاسی ترکیه و آمریکا تاثیری بر روابط ایران و ترکیه نخواهد داشت؛ یعنی اگر آمریکا علیه کشور ترکیه تحریم اعمال کند یا از سوی دیگر تحریم‌های اعمال شده را حذف کند، مناسبات اقتصادی ایران و ترکیه به روال سابق پیش می‌رود.

وی تصریح کرد: البته هرچند ترامپ اعلام کرده بود که علیه ترکیه تحریم اعمال می‌کند، اما عملا تحریمی رخ نداد که حالا بخواهد آن را لغو کند؛ بنابراین تحریم‌ها اصلا اثر خود را نشان نداد که بتوان درباره آن قضاوت کرد.