همایون دارابی امروز (سه شنبه) به رشد شاخص بورس در بازار روز گذشته اشاره و بیان کرد: در روزهای بین تعطیلی برای بازار انتظار بازار آرام و به دور از تب و تاب را داریم.

وی به عوامل تاثیرگذار بر صعود شاخص بورس تاکید کرد و گفت: مسایلی مانند افزایش قیمت نفت تا ۶۱ دلار و ۵۱ سنت، رشد قیمت مس به نرخ ۵ هزار و ۹۰۰ دلار در هر تن و همچنین افزایش قیمت روی و سرب در کنار یکدیگر زمینه رشد شاخص بورس را فراهم کرد.

دارابی با بیان اینکه در بازار هفته گذشته شاهد افت سنگین شاخص بورس در بازار و کاهش حدود ٧۵ درصدی قیمت برخی از نمادها بودیم، گفت: امروز صف فروش در برخی نمادها جمع آوری و دوباره صف خرید ایجاد شد، در مجموع بازار کم حجمی را در معاملات روز گذشته پشت سر گذاشتیم اما بازار یک بازگشتی را از کف قیمتی در برخی از نمادها تجربه کرد که همین موضوع در کنار یکدیگر باعث رشد شاخص بورس شد.

این کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر اینکه طبق پیش بینی های صورت گرفته چند روز آینده دوران بازگشت بازار است و توقع داریم بخشی از افت های چند روز گذشته شاخص بورس در این روزها جبران شود، گفت: در این دوران وضعیت حاکم در بازار جهانی و انتشار عملکرد مهر ماه شرکت ها زمینه رشد شاخص بورس را فراهم می کند.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا, وی به تاثیر بخشنامه لایحه بودجه سال ٩٩ بر روند بورس تاکید و بیان کرد: با توجه به اینکه تاکنون خبر پیش نویس لایحه بودجه منتشر نشده بنابراین تصمیم گیری درباره تاثیر آن بر بورس زود است.

این کارشناس بازار سرمایه افزود: هنوز خبری در مورد اینکه دولت در بودجه سال آینده چه هزینه و استراتژی هایی را برای تامین بودجه ای که از محل صادرات نفت کم شده در نظر گرفته منتشر نشده و بازار هنوز نمی داند دولت سال آینده چه ترکیبی از درآمد و استراتژی ها را ارائه می دهد.

وی معتقد است، لایحه بودجه بعد از تنظیم توسط سازمان تنظیم و بودجه و ارائه آن به مجلس از اهمیت برخوردار می شود.

دارابی تنظیم لایحه بودجه برای سال آینده را از پنج جهت مورد اهمیت دانست و گفت: تنظیم لایحه بودجه از برخی جهات مانند تامین کسری بودجه که مربوط به تحریم های نفتی است، موضوع قیمت حامل های انرژی به خصوص قیمت برق و بنزین، قیمت ارز ، هزینه هایی که دولت برای صادرات پیش بینی کرده و مدنظر قرار گرفتن مالیات بر ارزش افزوده صادرات یا هزینه معادن در لایحه بودجه از جمله مسایلی است که قابل اهمیت است و بر روند بازار تاثیرگذار خواهد بود.

وی با بیان اینکه طبق پیش بینی های صورت گرفته روند معاملات برای روز چهارشنبه افزایشی و قیمت سهام از کف قیمتی باز می گردد، افزود: به نظر می رسد که تا حدودی جو معاملات برای روز چهارشنبه و ابتدای هفته آینده مثبت خواهد بود اما بعد از آن معامله گرانی که برای مدت کوتاه وارد بازار سرمایه شدند نوساناتی را در بازار ایجاد می کنند و بازار تا زمان انتشار خبرهایی از تحولات عمده وارد فازی از نوسان خواهد شد.