خبرگزاری رویترز به نقل از چند منبع آگاه از جمله یک مقام دیپلماتیک در سفارت ایران در مالزی مدعی شده است که در ماه های اخیر حساب تعدادی از حساب‌های بانکی مربوط به ایرانیان مقیم این کشور مسدود شده است. اتفاقی که می‌تواند نشان دهنده تشدید فشارهای تحریمی آمریکا بر روابط بانکی شهروندان ایرانی خارج از این کشور باشد.

بهرنگ صمدی که یکی از ۱۰ هزار ایرانی مقیم مالزی است می‌گوید در ماه اوت ( مرداد) متوجه شده است بانک ” سی آی ام بی CIMB ” حساب بانکی ۱۴ ساله وی را مسدود کرده است.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایسنا, وی افزود: در کشورهای غربی، مشکلی برای افتتاح حساب وجود ندارد بلکه آن ها معمولا به انتقال وجوه بالا حساسیت نشان می‌دهند.

به گفته این شهروند ایرانی، به دنبال اخطار قبلی بانک وی موجودی حساب خود را زود تر از مسدود شدن برداشت کرده است؛ هر چند که امکان دسترسی به حسابش از طریق اینترنتی را داشته است.

با وجود تحریم های آمریکا بر علیه ایران به بهانه برنامه هسته‌ای این کشور، مالزی روابط دیپلماتیک خوب خود با ایران را حفظ کرده است و هفته گذشته روسای جمهور دو کشور در حاشیه اجلاس سران جنبش عدم تعهد با یکدیگر دیدار و راه‌های تقویت همکاری ها را بررسی کرده‌اند.

هنوز مقامی از وزارت خزانه‌داری آمریکا یا دولت مالزی حاضر به پاسخ در خصوص سوال رویترز در مورد مسدودی حساب ها نشده است. بسیاری از ایرانیان مقیم مالزی گفته‌اند اخطارهایی از طرف بانک های ” CIMB” و ” RHB” دریافت کرده‌اند.

طبق ادعای رویترز، بانک ” CIMB” در یادداشت ارسالی خود به مشتریان ایرانی آورده است: متاسفیم از این که باید به شما اطلاع دهیم که نمی توانیم به روابط بانکی با شما ادامه دهیم. بانک مالزیایی هنوز دلیلی برای این تصمیم خود اعلام نکرده است اما برخی از اشخاص، این مساله را مرتبط به تحریم‌ها می دانند.

بنابر ادعای رویترز، سفارت ایران در کوالالامپور در ایمیلی به رویترز گفته که در حال تلاش برای حل این مساله است. پیشتر گزارش‌هایی درباره مسدود شدن حساب برخی ایرانی‌ها در دیگر کشورها مانند عمان و گرجستان نیز منتشر شده بود که پس از مدتی اوضاع به شرایط نرمال بازگشت.