صادق نامدار روز شنبه اظهار داشت: در مدت مشابه سال گذشته نزدیک به ۴۲ میلیون دلار کالا از طریق مرز بازرگان به کشورهای مختلف صادر شده بود.

وی اضافه کرد: عمده کالاهای صادراتی در این مدت شامل محصولات کشاورزی و پتروشیمی و مصنوعات سنگی و فلزی است که به کشورهای مختلف جهان صادر شد.

وی با بیان اینکه صادرات کالا از لحاظ وزنی نیز در این مدت ۱۸درصد افزایش داشته است، افزود: تعداد اظهارنامه‌های صادراتی مرز بازرگان طی سال جاری به ۲ هزار و ۹۱۶ مورد رسید.

سرپرست اداره کل گمرک بازرگان با بیان اینکه ارزش دلاری ترانزیت کلی از این مرز طی هفت ماه نخست سال جاری ۱۰ درصد کاهش داشت، گفت: با این وجود شاهد رشد یک درصدی ترانزیت کالا از لحاظ وزنی از طریق این مرز بوده ایم.

حدود یک چهارم از کل پایانه‌های مرزی کشور در آذربایجان‌غربی قرار دارد و این استان دارای پنج پایانه مرزی شامل بازرگان ماکو، رازی خوی و سرو ارومیه در مرز ترکیه، صنم بلاغی پلدشت در مرز نخجوان و تمرچین پیرانشهر در مرز عراق است.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا, گمرک بازرگان یکی از مبادی سه‌گانه تجارت مرزی ایران و ترکیه به شمار می‌رود که به صورت شبانه‌روزی در شمال آذربایجان‌غربی فعال است؛ این مرز که دروازه ورود ایران به کشورهای اروپایی به شمار می‌رود، در فاصلهٔ یک کیلومتری شهر بازرگان از توابع شهرستان ماکو در آذربایجان‌غربی قرار دارد.

گمرک بازرگان در سال ۱۳۰۵ شمسی راه‌اندازی شد و تنها مرز ۲۴ ساعته و بین‌المللی مابین ایران و ترکیه است.

آذربایجان‌غربی دارای ۹۶۰ کیلومتر مرز مشترک با سه کشور ترکیه، عراق و جمهوری خود مختار نخجوان است.