به گزارش جارچی اخبار،حامد سلطانی نژاد در مراسم افتتاح کارخانه نوآفرینی زنجیره ارزش زعفران ‌و انبار سپرده کالایی بورس زعفران اظهار کرد: به زودی تعداد انبارهای پذیرفته شده زعفران در بورس کالا افزایش می یابد تا با رونق معاملات گواهی سپرده زعفران شاهد کشف قیمت بهینه تر و توسعه تجارت این محصول باشیم.

وی به راهبردهای این بورس در حوزه محصولات کشاورزی اشاره کرد و ‌گفت: اقداماتی همچون اوراق بهادار سازی محصولات ، توسعه ابزارهای مشتقه ،ایجاد وبه کار گیری ابزارهای تامین مالی ومعاملات متناسب با نیاز مشتریان به گسترش اندازه وعمق بازار محصولات کشاورزی دربورس کالا کمک می‌کند که در نتیجه کشف قیمت بهینه تر و تبدیل شدن به مرجع قیمتی وتوسعه تجارت این محصول حاصل می‌شود.

مدیر عامل بورس کالای ایران با بیان اینکه توسعه نظام انبارداری به عنوان یکی از الزامات بازار محصولات کشاورزی در برنامه های بورس قراردارد عنوان کرد: با تلاش های صورت گرفته طی چند سال اخیر هم اکنون استان خراسان رضوی به عنوان قطب محصولات کشاورزی قابل عرضه در بورس کالا تبدیل شده است.

وی تصریح کرد: به زودی اولین انبار پسته استان خراسان رضوی راه اندازی می‌شود با توجه به اینکه ما در حوزه زیره ، زعفران  و پسته هم انبار داریم و انبار ابریشم هم باید آورده شود.

سلطانی نژاد گفت : حدود ۵ انبار در کشور حجم معاملات را انجام می‌دهند و در حوزه پسته ۲ انبار پذیرفته شده است و هم چنین حدود یکصد انبار در حوزه زعفران وزیره در کشور پذیرفته می‌شود

در ادامه مراسم رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی گفت:در استان. خراسان رضوی بالغ بر هشت میلیون انواع محصولات  زراعی ، باغی و دامی به ارزش ۲۴ هزار میلیارد تومان تولید می‌شود .

محمدرضا اورانی افزود: سطح زیر کشت ۱۱۴ هزار هکتار زعفران در کشور را ملاک بگیریم، ۹۰ هزار هکتار به استان ما  اختصاص دارد و ۱۵ هزار هکتار هم به خراسان جنوبی اختصاص دارد.

وی گفت : در استان خراسان رضوی ۳۳۰ هزار هکتار سطح زیر کشت باغی باتولید بالغ بر یک میلیون تن که در واقع ۹۱ درصد محصولات باغی استان را تشکیل می دهد که پسته وزعفران ۶۰ درصد محصولات باغی استان  را تشکیل می دهند.

اورانی افزود: نتیجه این فرایند آن است زعفرانکاران و به خصوص کل مالکان، در فصل برداشت گل زعفران تنها به اندازه نیاز خود زعفران را وارد بازار کنند و با کمک بورس جلوی افت قیمت را بگیرند.

رییس سازمان جهاد کشاورزی خراسان رضوی بیان کرد: امیدواریم  طی دوسال آینده خراسان رضوی مقام نخت پسته را بدست آورد و دراستان ۹۰ هزار هکتار سطح زیر کشت پسته است که بالغ بر ۶۰ هزار تن پسته درتربت حیدریه تولید می شود.

وی گفت: پیشنهاد می کنیم نخست شهرستان هایی که دست‌ اندرکار زعفران هستند، کشاورزان تحصیل کرده، زعفران کاران تحصیل کرده یا فرزندان تحصیلکرده آن ها را شناسایی و برای این افراد کارگاه های آموزشی آشنایی با ادبیات و الفبای بورس را دایر کنید زیرا با این شیوه قادر خواهیم بود زعفرانکاران را به سلاح علم روز تجهیز ودر نتیجه قادر شویم از این ظرفیت جدید یعنی بورس کالایی زعفران به نحو مطلوب استفاده کنیم.

مدیر عامل طلای سرخ ایرانیان نیز گفت : اولین و بزرگترین کارخانه نوآوری کشور با فضایی بالغ بر ۳ هزار و ۸۰۰ متر مربع امروز فاز یک آن افتتاح شد.

سید احسان مصطفوی نژاد اظهارکرد: دراین کارخانه حدود ۱۰۰ نفر به صورت سالیانه مشغول به کار می شوند که طبق برنامه مدون ظرف سه سال آینده آموزش های مشخص برای ۶۰ هزار خانواده در زمینه زعفران انجام می شود.

وی از افتتاح هتلینگ طلای سرخ به وسعت ۱۸ هزار متر در شهرک صنعتی فازیک و پروژه تربت جام دریک ماه آینده خبرداد و افزود: ظرفیت انبار تربت حیدریه ۶۰ تن است که با راه اندازی انبار در تربت جام این ظرفیت به ۱۰۰ تن خواهد رسید.