اسحاق جهانگیری روز پنجشنبه در حاشیه افتتاح بال دوم بیمارستان حضرت فاطمه زهرا (س) میاندوآب اظهار داشت: در چنین شرایط سختی که دولت آمریکا برای کشورمان بوجود آورده است، ناشکری کردن برخی‌ها از شرایط موجود جای سوال دارد.

وی افزود: یکی از طرح‌های بی‌سابقه‌ای که دولت در چند سال اخیر آن را انجام داده، فعال کردن حوزه پارس جنوبی است که تاکنون ۱۰ تا ۱۲ فاز آن راه‌اندازی شده و تعداد دیگری نیز در شرف راه‌اندازی است.

وی با اشاره به اینکه برداشت ما از این حوزه هم‌اکنون از کشور قطر نیز بیشتر است، افزود: در این شرایط آیا واقعا خدا را خوش می‌آید برخی اعلام کنند که برداشت ما کمتر از قطر است تا با این کار مسوولان ما را شرمنده کنند.

وی با بیان اینکه در چنین شرایط سختی که کشور با آن دست به گریبان است باید یاور دولت باشیم، افزود: متاسفانه برخی‌ها از این شرایط سوءاستفاده کرده و به حذف کردن یکدیگر دل‌خوش کرده‌اند.
به گزارش جارچی اخبار و به نقل از ایرنا, «جهانگیری» با بیان اینکه هم‌اکنون آمریکا در مقابله با ایران کاملا مستاصل شده است، افزود: وقتی که کشوری مانند آمریکا به تعقیب یک کشتی ایرانی می‌پردازد و مدام قصد دارد به انحای مختلف حتی با زنگ زدن به کاپیتان آن کشتی از فروش نفت ما جلوگیری کند این امر نشان‌دهنده اوج بدبختی آن کشور است.

وی افزود: این امر نشان می‌دهد که دولت آمریکا تا چه حد در رسیدن به اهداف خود علیه کشورمان مصمم است.

قدر سرمایه‌های مدیریتی کشور را باید دانست

جهانگیری در بخش دیگری از سخنان خود به تجربه‌های مدیریتی که در کشور بدست آمده است، اشاره کرد و گفت: باید قدر مدیرانی که در چنین شرایط سخت تحریمی توانسته‌اند کشور را به خوبی مدیریت کنند، را دانست.

وی افزود: آمریکا در مقطعی قصد داشت با جلوگیری از واردات بنزین به کشورمان ما را با مشکل مواجه سازد که خوشبختانه با تلاش مدیران، کشور علاوه بر خودکفایی در امر تولید بنزین هم‌اکنون به صادرکننده این فرآورده نیز تبدیل شده است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه هم‌اکنون در بحث فولاد و پتروشیمی نیز کشور ما توانسته است با تحریم‌ها به خوبی مقابله کند که این امر نشان‌دهنده مدیریت خوب جوانان تحصیلکرده این مرز و بوم است.

هشت میلیارد دلار در بخش آب و خاک غرب کشور سرمایه‌گذاری شد

معاون اول رییس‌جمهوری با بیان اقدامات خوب دولت در مهار منابع آبی و استفاده بهینه از آنها اظهار داشت: در سال اول دولت یازدهم با برداشت هشت میلیارد دلار از حساب صندوق توسعه ملی که با موافقت رهبر معظم انقلاب انجام گرفت، تمامی طرح‌های آبی و خاکی را در غرب کشور با موفقیت به پایان رسانده و توانستیم چند میلیارد مترمکعب آب را به کشور بازگردانیم.

وی افزود: دولت همچنین مصمم است تا گازرسانی را تا پایان این دولت به پایان برساند و کار آبرسانی به تمامی روستاها را نیز همچنان ادامه دهد.

طرح تحول سلامت از اقدامات مهم دولت است

جهانگیری طرح تحول نظام سلامت را از اقدامات مهم دولت عنوان کرد و گفت: این طرح از نیازهای جدی و مطالبه روز مردم است که در شرایطی آغاز و به انجام رسید که فروش نفت ما به سختی در آن دوران انجام می‌شد.

وی اضافه کرد: با وجود آنکه این طرح بودجه زیادی را به خود اختصاص داد ولی دستاوردهای زیادی برای کشور داشت که یکی از مهمترین آنها کاهش هزینه‌های انجام شده از جیب مردم بود که از ۳۷ درصد به پنج درصد کاهش یافت.

وی با بیان اینکه رهبر معظم انقلاب نیز به اجرای این طرح بسیار تاکید داشتند، افزود: اجرای این طرح موجب شد تا پزشکان متخصص به مناطق محروم بروند و در آنجا ماندگار شوند.

وی تاکید کرد: اجرای این طرح همچنین ۴۵ هزار تخت بیمارستانی موجود کشور را بازسازی و ۲۶ هزار تخت بیمارستانی جدید را نیز به این تعداد افزود به طوری که هم‌اکنون یک چهارم تخت‌های موجود در این دوره ایجاد شده است.

امنیت زمینه‌ساز توسعه پایدار است

معاون اول رییس‌جمهوری با بیان اینکه فرهنگ توسعه در کشور در کنار امنیت پایدار بوجود می‌آید، اظهار داشت: تا زمانی که امنیت وجود نداشته باشد، توسعه امکانپذیر نخواهد بود.

وی گفت: یکی از استان‌های مهم کشور که از این ویژگی به خوبی برخوردار شد، آذربایجان‌غربی است که با وجود آنکه با چند کشور هم‌مرز می‌باشد ولی مردم غیور و مرزدار آن در کنار نیروهای مسلح توانسته‌اند این استان را به کانون آرامش تبدیل کنند.

وی افزود: کشوری که امنیت پایدار و زیرساخت‌های مناسبی داشته باشد بدون‌شک دارای همه شرایط توسعه بوده و اگر ضعفی وجود داشته باشد ناشی از ضعف ما مدیران است.

اسحاق جهانگیری معاون اول رییس جمهوری عصر دیروز وارد آذربایجان غربی شد؛ در این سفر «سعید نمکی» وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و «مسعود سلطانی‌فر» وزیر ورزش و جوانان نیز وی را همراهی می‌کنند.

افتتاح بیمارستان بین‌المللی میلاد و ورزشگاه ۱۵ هزار نفری ارومیه، بازدید از تونل انتقال آب به دریاچه ارومیه در نقده و شرکت در جلسه ستاد احیای دریاچه ارومیه از برنامه‌های دیگر «جهانگیری» در آذربایجان غربی به شمار می‌رود.