به گزارش جارچی اخبار حجت الاسلام و المسلمین دکتر حسن روحانی رئیس جمهوری روز چهارشنبه با حضور در ایستگاه راه آهن بستان آباد دستور افتتاح و بهره برداری رسمی از خط آهن میانه- بستان آباد که در آن برای اولین بار از ریل ملی ذوب آهن اصفهان استفاده شده است را صادر کرد.

رئیس جمهور طی سخنانی در این مراسم ، افتتاح این خط آهن را مایه مباهات و افتخار دانست و قول اتصال راه آهن بستان آباد به تبریز را اعلام کرد .

دکتر روحانی اظهار داشت : یکی از برنامه های مهم دولت توسعه راه آهن است و تا پایان این دولت ، پروژه های متعددی تکمیل و در اختیار مردم خواهد گرفت .

در مراسم مذکور که دکتر محمد اسلامی وزیر راه و شهرسازی حضور داشت ، با اشاره به استفاده از اولین محموله ریل ملی ذوب آهن اصفهان در محور میانه – بستان آباد ، ضمن تقدیر از بومی سازی ریل در این مجتمع عظیم صنعتی، از حضور مسئولین ذوب آهن در این مراسم نیز قدردانی شد.

 شایان ذکر است این خط ریلی در ۶ قطعه و به طول ۱۳۲ کیلومتر با هزینه ۵ هزار میلیارد ریالی از ایستگاه میانه شروع شده و با گذر از مسیر کوهستانی و عبور از شهر‌های ترکمنچای و تیکمه داش به ایستگاه راه آهن بستان آباد متصل می‌شود.

در فاز بعدی این طرح، مسیر ۷۱ کیلومتری بستان آباد به ائل گلی در تبریز به بهره برداری خواهد شد.

طرح احداث راه آهن میانه- بستان آباد- تبریز به طول ۲۰۳ کیلومتر با هدف کاهش ۱۱۴ کیلومتر مسیر ریلی از شمال غرب به مرکز کشور، با اعتبار ۱۴ هزار و ۱۴۰ میلیارد ریالی در دستور کار وزارت راه و شهرسازی قرار دارد که با اتمام عملیات اجرایی این طرح زمان حرکت قطار تهران – تبریز حدود ۵.۵ ساعت کاهش می‌یابد و این امر در کاهش هزینه‌های تمام شده جابجایی کالا و مسافر داخلی و همچنین رشد سهم ایران در ترانزیت بین المللی در منطقه نقش اساسی دارد.

اشتغالزایی برای ۲۰۰ نفر و ظرفیت جابجایی سالانه ۷ میلیون تن بار و ۲ میلیون نفر مسافر از مزایای این طرح توسعه‌ای در استان آذربایجان شرقی است.

همچنین با فرمان و بدرقه دکتر روحانی نخستین قطار مسافربری ایستگاه بستان آباد با ۱۵۹ مسافر که از خانواده‌های معظم شهدا، جانبازان و ایثارگران شهر بستان آباد هستند، به مقصد مشهد مقدس به حرکت درآمد.