مدیر شیلات و امور آبزیان سازمان جهادکشاورزی استان آذربایجان شرقی از تولید ۶ هزار و ۴۰۰ تن آبزی در آذربایجان‌شرقی در سالجاری خبر داد.
به گزارش جارچی اخبار، مهندس قاسم جعفریوند در حاشیه اولین جشنواره طبخ آبزیان و غذاهای دریای در شهرستان بستان آباد در گفتگو با خبرنگاران از نیاز ۱۰۰ میلیارد ریالی به تسهیلات بانکی در طرح‌های آبزی پروری در این استان خبر داد و گفت: امسال ۶ هزار و ۴۰۰ تن آبزی در این استان تولید شده است که متاسفانه از شاخص تولید تعریف شده استانی که ۲۰ هزار تن می باشد عقب هستیم.
وی با بیان اینکه با برنامه ریزی های انجام شده میزان تولید نسبت به سال گذشته افزایش ۱۱ درصدی را نشان می دهد، افزود: ایجاد شهرک شیلات ۷۰ واحدی با ظرفیت یک هزار و ۴۰۰ تن در حاشیه ارس در دستور کار قرار دارد.
مهندس جعفروند از تولید آرتمیا در استان خبر داد و افزود: دو طرح در شهرستان های عجب شیر و شبستر در حال شکل گیری است که با بهره برداری کامل از آنها ۱۰ درصد تولید این محصول در کشور به استان ما اختصاص می یابد.
وی میزان اشتغالزایی در حوزه آبزیان در استان را ۲ هزار نفر عنوان کرد و افزود: متاسفانه استان آذربایجان شرقی با سرانه مصرف هفت کیلوگرم از متوسط کشوری که ۱۲ کیلوگرم است در سطح پائین قرار دارد.
مهندس جعفروند فرهنگ سازی برای مصرف مواد غذایی دریایی را در استان ضروری دانست و افزود:در این راستا دولت برنامه های متنوع فرهنگی را در نظر گرفته است.