رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی از نام نویسی ۷۷۵ داوطلب برای انتخابات مجلس در آذربایجان شرقی خبر داد و گفت: میزان نام نویسی کنندگان نسبت به دوره گذشته ۲۴ درصد افزایش یافته است.
به گزارش جارچی اخبار به نقل روایط عمومی استانداری آذربایجان شرقی علیار راستگو شنبه شب در جمع خبرنگاران افزود: از مجموع داوطلبان ثبت نامی ۸۲ داوطلب، زن و مابقی مرد هستند و میزان حضور زنان برای انتخابات نسبت به دوره گذشته ۲۸ درصد افزایش داشته است.
رئیس ستاد انتخابات آذربایجان شرقی اضافه کرد: از مجموع نام نویسی کنندگان، بیشترین آمار ثبت نامی به ترتیب مربوط به حوزه‌های انتخابیه تبریز، آذرشهر و اسکو با ۳۳۵ داوطلب، مرند و جلفا با ۶۹ داوطلب و مراغه و عجب شیر با ۵۴ داوطلب و میانه با ۴۹ داوطلب و اهر و هریس ۴۵ داوطلب است.
وی تشریح کرد: از مجموع نام نویسی کنندگان ۳۲ داوطلب سابقه نمایندگی در ادوار گذشته و ۱۶۳ نفر نیز سابقه داوطلبی در ادوار گذشته انتخابات مجلس را داشته‌اند.
راستگو خاطرنشان کرد: با توجه به اتمام زمان ثبت نام از فردا ۱۷ آذر صلاحیت نام نویسی کنندگان در هیئت‌های اجرایی به مدت ۱۰ روز مورد بررسی قرار گرفته و در یازدهمین روز فرمانداران مراکز حوزه‌های انتخابیه رد طلاحیت داطلبان را به صورت کتبی محرمانه به خود شخص نام نویسی کننده خواهند داد.
وی اضافه کرد: یک روز پس از ابلاغ نامه رد صلاحیت داوطلب ۴ روز برای اعتراض به ابلاغیه فرصت داشته و می‌تواند ظرف این مدت اعتراض خود را به هیئت نظارت استان تقدیم کند و در ادامه این موضوع هیئت نظارت استان نیز ۲۰ روز فرصت دارد تا به اعتراضات رسیدگی کند.
آذربایجان شرقی دارای ۱۳ حوزه انتخابیه با ۱۹ کرسی است که نام‌نویسی از داوطلبان انتخابات، در فرمانداری‌های مرکز این حوزه‌ها یعنی فرمانداری‌های تبریز، اهر، بستان‌آباد، بناب، سراب، شبستر، کلیبر، مراغه، مرند، ملکان، میانه، هشترود و ورزقان و همچنین ستاد مرکزی وزارت کشور انجام می شود.