استاندار آذربایجان ‌شرقی با اشاره به کاهش ارزش افزوده بخش کشاورزی از سال ۸۹ تاکنون، گفت: برای اصلاح این وضعیت، نیازمند ایجاد زنجیره کامل تولید، توزیع و صادرات محصولات کشاورزی در استان هستیم.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از روابط عمومی استانداری آذربایجان شرقی دکتر محمدرضا پورمحمدی در پنجاه و هفتمین جلسه شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی استان، با بیان اینکه برخی از محصولات تولیدی استان مثل کشمش از ارزش افزوده بالایی برخوردار است، افزود: بخش خصوصی و اتاق بازرگانی باید برای افزایش ارزش افزوده این محصولات و استفاده از مزیت‌های بخش کشاورزی استان، راهبردهای لازم را تدوین کنند.
وی تأکید کرد: در این راستا بازنگری در روند کاشت، داشت، برداشت و نوع محصولات کشاورزی تولیدشده در استان و ایجاد زنجیره کامل تولید، توزیع و صادرات محصولات و همچنین مکانیزه کردن بخش کشاورزی ضروری است.
استاندار آذربایجان شرقی در ادامه از تمام دستگاه‌ها، نهادها و سازمان‌های دخیل در امر کمک‌رسانی به آسیب‌دیدگان زلزله در شهرستان‌های میانه و سراب قدردانی کرد و گفت: در هفته اول بعد از وقوع این حادثه، اسکان اضطراری و هفته دوم اسکان موقت زلزله‌زدگان انجام شد و هم‌اکنون مراحل اسکان دایم آنان در حال انجام است.
وی گفت: از ۳ هزار خانوار آسیب دیده در این حادثه، ۲ هزار و ۷۴۰ خانوار، درخواست کمک ۱۰ میلیون تومانی بلاعوض را داشتند که بیشتر این کمک‌ها واریز شده و بقیه نیز درخواست احداث اتاقک اسکان موقت کرده بودند که واحدهای آنها نیز ساخته شده است.
پورمحمدی با اشاره به تامین بیش از ۳۰۰ دستگاه کانکس در مناطق زلزله‌زده، گفت: در برخی از روستاها، کانکس بیش از نیاز افراد تأمین شده است.
وی با بیان اینکه کمک‌رسانی به حادثه‌دیدگان باید سامان‌دهی و تبدیل به فرهنگ شود، افزود: از اتاق بازرگانی تبریز انتظار کمک بیشتری در این حادثه داشتیم.
پورمحمدی، با اشاره به اینکه در برخی از رسانه‌ها القا می‌شود که هنوز مردم زلزله‌زده در چادرها سکونت دارند، افزود: چادرهایی که برای اسکان اضطراری برپا شده بود هم‌اکنون به عنوان انباری استفاده می‌شود و دلیل اینکه این چادرها هنوز هم برپاست بی‌رغبتی اهالی روستاها برای تحویل آنهاست.
استاندار آذربایجان شرقی در بخش دیگری از سخنان خود با اشاره به اعتراض‌های اخیر به افزایش قیمت بنزین، گفت: به طور طبیعی مردم حق اعتراض دارند، اما در قضیه اخیر، بدخواهان نظام به بهانه افزایش قیمت بنزین، پروژه‌ای را برای ایجاد آشوب و اغتشاش در کشور طراحی کرده بودند که با هوشیاری مردم ناکام ماند.
پورمحمدی افزود: مردم تبریز راه خود را از اغتشاش‌گران جدا کردند و با راهپیمایی عظیم خود دوباره در خنثی شدن توطئه های دشمنان پیشگام شدند.
استاندار آذربایجان شرقی همچنین مصوبات شورای گفت‌وگوی دولت و بخش خصوصی را برای کاهش بروکراسی اداری و به مثابه قانون دانست و گفت: دبیرخانه شورا دستگاه‌هایی را که مصوبات را اجرا نمی‌کنند، معرفی کند تا طبق قانون با آنها برخورد شود.

وی با اشاره به تاکیدهای رهبر معظم انقلاب و رئیس جمهور بر هموار کردن راه تولید و رفع موانع از مسیر آن، خاطرنشان کرد: ناهمواری‌ها و مشکلات باید با همفکری مدیران دستگاه‌ها از بین برود.