به گزارش خبرنگار جارچی اخبار از یزد، « محمد فاتحی» در دیدار با نماینده ولی فقیه در استان و امام جمعه یزد بیان کرد: در بحث تامین و توزیع آب‌، بحث خط دوم انتقال آب که آب منطقه‌ها پیگیری می‌کند؛ در بحث توزیع‌، ما بر اساس پایداری آب در شبکه‌، به ویژه در مواقع بحرانی و پیک مصرف در تابستان جدا از آب انتقالی به بحث تولید و مدیریت مصرف توجه داریم.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب استان یزد با بیان اینکه در حوزه توزیع آب  ۶  حلقه چاه دیگر در یزدگرد حفر و در شهرستان‌ها هم  اقداماتی در این حوزه انجام شده گفت:  در بحث مدیریت مصرف‌، بعضی مناطق پایداری داریم و در بعضی نقاط هم تاسیسات شهر کافی نیست، به همین دلیل طرحی به نام رینگ مصرف ارائه دادیم که علاوه بر مخازن ذخیره آب‌، ۳۰۰ هزار مترمکعب مخزن اضافه کنیم که توزیع عادلانه داشته باشیم.

وی افزود: با توجه به اینکه آب با کیفیت در سمت غرب است، ما سعی کردیم با مخلوط کردن آب‌ها کیفیت آب را به حد مطلوب و استاندارد برسانیم و امیدواریم این رینگ را در مصوبات هیئت دولت بیاورند و با پیگیری‌های صورت گرفته در حال اجرا است تا از طرف سرمایه‌گذار تامین بودجه شود .

فاتحی ادامه داد: این یک پروژه بزرگ است که اگر انجام شود در مدت یکسال خطوط اصلی را به هم وصل می‌کنیم و در زمان قطعی آب مدیریت آن امکان‌پذیر است .

وی ادامه داد: در بحث مدیریت مصرف‌‌، بحث جداسازی آب شرب از فضای سبز در دستور اجرا است تا شهرداری از پساب فاضلاب برای آبیاری فضای سبز استفاده کنند‌.

سرپرست شرکت آب و فاضلاب استان یزد با بیان اینکه در حوزه مدیریت مصرف آب، فرهنگ سازی از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، در ارتباط با ضرورت اجرای فاضلاب خاطرنشان کرد: جمعیت استان نسبت به ۲۰ سال گذشته ۴ برابر شده و در کنار آن صنایعی داریم که پساب آن‌ها خطرناک است و سبب آلودگی سفره‌های زیر‌زمینی می‌شود .

فاتحی افزود: در حال حاضر چاه‌های که در یزد بوده آلوده شده و قابل استفاده نیست به همین دلیل چاه از مدار خارج شده است، به تعبیر دیگر می‌توان گفت که شهر پیشروی کرده ولی منابع عقب‌نشینی داشته‌اند.

وی با تاکید بر اینکه یزد دو گنجینه آب دارد که اگر این دو گنجینه آلوده شوند دیگر تامین آب امکان‌پذیر نیست  گفت: کشورهای پیشرفته به سمتی رفتند که از پساب و آب خاکستری استفاده می‌کنند و خوشبختانه در ایران هم بعضی معماران این کار را انجام داده و خروجی آب فاضلاب را جدا می‌کنند .

سرپرست شرکت آب و فاضلاب استان یزد عنوان کرد: وزیر نیرو با تغیر نام بحران خشکسالی به سازگاری با کم آبی تاکید کردند این بحثی است که از قدیم بوده و مردم باید صرفه‌جو باشند