مدیر کل دامپزشکی استان آذربایجان شرقی در همایش یک روزه «اهمیت استفاده از کنسانتره در تغذیه دام» که در تالار همایش مجتمع شهید کسائی سازمان جهاد کشاورزی استان برگزار شد، خوراک دام بهداشتی را زمینه ساز تولید فراورده های دامی سالم و جزء جدایی ناپذیر تحقق شعار «دام سالم، غذای سالم، انسان سالم» عنوان نمود.
به گزارش جارچی اخبار ، دکتر امیرحسین بهداد اظهار داشت: در فرایند تولید کنسانتره و خوراک آماده دام و طیور که به صورت مجاز و تحت نظارت اداره کل دامپزشکی استان فعالیت می نمایند، بر اثر حرارت و فشار ایجادشده در مراحل پخت و تولید صنعتی خوراک، بخش اعظم میکروب¬ها و تخم ¬انگلها از بین می¬ رود.
وی افزود: تغذیه دام، طیور و آبزیان با کنسانتره و خوراک بهداشتی، لازمه پرورش بهداشتی دام و طیور و جزء لاینفک زنجیره «دام سالم، غذای سالم، انسان سالم» است.
دکتر بهداد همچنین اظهار داشت: در استان آذربایجان ¬شرقی ۵۵ واحد مُجاز تولیدی خوراک دام¬ وطیور وجود دارد که ظرفیت اسمی تولید این کارخانه¬ ها برای خوراک دام بیش از ۷۲۵ هزار و ۴۰۰ تُن در سال و برای خوراک طیور ۶۶۸ هزار و ۹۰۰ تُن در سال می ¬باشد.
وی همچنین توقف فعالیت ۲۷ واحد غیرمُجاز خوراک دام و طیور در طی دو سال اخیر توسط اداره¬ کل دامپزشکی استان را اقدامی مؤثر در راستای حمایت از تولید کنندگان واقعی و گامی مهم در جهت حفظ حقوق پرورش دهندگان عنوان نمود و اظهار داشت: علی¬ رغم موانع موجود در مسیر جلوگیری از فعالیت واحدهای غیرمُجاز، اداره ¬کل دامپزشکی استان همچنان با قدرت به وظایف قانونی خود در زمینه تامین بهداشت و سلامت مواد غذایی ادامه می دهد.
وی همچنین انجام آزمایشهای ادواری و منظم شیمیایی، میکروبی، قارچی، آفلاتوکسین و فلزات سنگین بر روی نمونه های نهاده های دامی و محصولات تولیدی کارخانجات را از اقدامات مهم اداره کل دامپزشکی با هدف نظارت بر اصول بهداشتی تولید خوراک دام سالم برشمرد و بر نقش سازنده دامپزشکان مسئول فنی این کارخانجات تأکید نمود.
مدیرکل دامپزشکی استان در خاتمه شکوفایی اقتصادی این عرصه را مایه مباهات عموم شهروندان و کمال مطلوب اداره ¬کل دامپزشکی استان عنوان نمود و بر ادامه حمایت¬های قانونی اداره ¬کل دامپزشکی از صنایع مجاز وابسته دامی تأکید کرد.