یزد- خبرنگار جارچی اخبار » مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو لازمه توسعه اقتصادی را تفکر مدیریت استراتژیک دانست.

محمود نوریان به بهانه برگزاری دومین جشنواره و نمایشگاه ملی فولاد، در خصوص خودکفایی در صنعت فولاد و اینکه چه تاثیری در کاهش ارزبری در این صنعت خواهد داشت؟ گفت:  موضوع خود کفایی دغدغه ای ایست که سال ها در کشور ما مطرح می شود و هر از گاهی تبلیغات آن گسترده تر می شود .

وی بیان کرد: به اعتقاد من خود کفایی  این نیست که ما از صفر تا صد یک محصول را خودمان تولید کنیم، هیچ کشور پیشرفته ای هم با ابن تفکر رشد نکرده که همه چیز را خودشان باید تولید کنند  بلکه مسئله مهم این است که چگونی از ظرفیت های و توانمندیهای بالقوه خودمان به بهترین وجه استفاده کنیم، این ظرقیتها و توانمندیها تنها مواد اولیه و و تکنولوژی نیست  بلکه مسئله مهمتر مدیریت توسعه بخشی و ارزش آفرینی در حوزه های مختلف اقتصادی با نگاه واقع بینانه به قابلیت ها است .

مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو افزود: هر منطقه از جهان دارای ویژگی های اقلیمی ، منابع طبیعی و ظرفیت های علمی و فرهنگی و قابلیت های اجتماعی و انسانی خاصی است  که متناسب با آن بر روی تولیدات مورد نیاز جامعه  متمرکز می شوند. اینکه انتظار داشته باشیم همه چیز را خودمان تولید کنیم امری غیر واقعی و اصولاً ناشدنی است  مهم این است که ما بتوانیم در خصوص برخی «کالاهای استراتژیک»، از جمله فولاد وابستگی  خود را کاهش و یا قطع کنیم.

وی اضافه کرد: این مهم تا حدودی در کشور ما رخ داده و ظرفیت تولید فولاد کشور تا حد نیازتکمیل شده البته برخی محصولات خاص فولادی را قادر به تولید نیستیم حتی اگر توان تولید هم داشتیم باشیم شاید در شرایط فعلی صرفه اقتصادی نداشته باشد که سرمایه سنگینی برای راه اندازی خطوط تولید آن هزینه کنیم در حالیکه مصرف انبوه در کشور نداریم .

نوریان  عنوان کرد: از مهم‌ترین نکاتی که در مورد خودکفایی باید بدان توجه کرد، تکنولوژی و منابع مالی است. در خصوص تکنولوژی باید گفت که کشوری که می‌خواهد سیاست خودکفایی را دنبال کند، باید از صنایع مادر و بالادستی قوی برخوردار باشد تا بتواند کالاهای سرمایه‌ای و استراتژیک را تولید کند و از طرفی در کنار  دانش فنی از  تفکر و اندیشه مدیریت  توسعه برخوردار باشد در غیر این صورت امکان رقابت را از دست می دهد.

وی اضافه کرد: کشور های توسعه یافته اقتصادی بیش از هر چیز بر نیاز سنجی جامعه تمرکز دارند و بدنبال تولیدی می روند که مصرف کننده را اقناع کنند و الزاماً  خود تامین کننده مواد اولیه نیستند بلکه با ایجاد ارزش جدید در محصولات وارداتی علاوه بر تامین نیاز مصرف کننده کالاهای سرمایه ای تولید می کنند.

وی بیان کرد:  مدیران اقتصادی کشورهای توسعه یافته در کنار مهارتهای فنی و تخصصی از هنر بکار گیری مطلوب شاخص های  رشد و توسعه از جمله، سرمایه های مالی و انسانی، خلاقیت و نوآوری و جسارت و ریسک پذیری نیز برخوردار هستند . ممکن است دانشگاههای ما افراد متخصص و ماهر را تربیت کنند و سالانه مقالات علمی و پژوهشهای کاربردی بسیاری تولید کنند اما این شرط کافی برای توسعه نیست بلکه باید مدیران و هدایتگرانی تربیت شوند که بتوانند از این ظرفیت ها به نحو شایسته  استفاده کنند  .

مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو تاکید کرد: ایران دارای منابع غنی معدنی است و باید از این سرمایه بزرگ بهترین بهره برداری را کند. در بسیاری موارد این مواد  همچون سنگ آهن در چرخه تولید داخل کشور فرآوری می شوند و به محصولات نهایی تبدیل می شوند. اما چنانچه مازاد تولید مواد اولیه داشته باشیم ( سنگ آهن ) با عیار پائین که برای واحدهای فرآوری  مقرون به صرفه و یا قابل استفاده نباشند باید از ظرفیت صادرات آن استفاده کنیم تا حداقل برای کشور ارز آوری داشته باشد.

نوریان افزود: چادرملو چند سالی است که بر روی تکمیل زنجیره تولید متمرکز شده و با ساخت و بهره برداری از واحدهای فرآوری و تولید محصولات فولادی، سنگ آهن صادرنمی کند چون معتقدیم که باید در محصولات اولیه ایجاد ارزش کنیم  اما اینکه مدام گفته می شود خام فروشی نکنیم، من هم موافقم اما باید تعریف تخصصی و فنی از واژه خام فروشی داشته باشیم.

وی گفت: اولاً سنگ آهن دانه بندی  خام نیست و یک مرحله فرایند تولید را سپری کرده ثانیاً برخی سنگ های صادراتی که از سوی بسیاری از معادن کوچک تولید می شوند بدلیل پائین بودن عیار قابل استفاده در داخل کشور نیستند  طبیعی که باید صادر شوند و نباید با وضع عوارض سنگین جلو درآمد زایی این معادن را بگیریم .

مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو همچنین در خصوص ظرفیت تولید فولاد کشور گفت : در حال حاضر ما بیش از نیاز داخلی تولید فولاد داریم که بخشی از آن صادرمی شود اما معتقدم رشد صنایع فولادی متوازن نبوده و کمتر سرمایه گذاری در زمینه استخراج و تولید سنگ آهن شده است و تمایل سرمایه گذاران بیشتر در زمینه تولید محصولات نهایی است که از سود بیشتری برخوردار است.

وی عنوان کرد: متاسفانه برخی تولید کنندگان فولاد انتظار دارند شرکت های معدنی فقط سنگ آهن تولید کنند  و وارد فاز فولاد سازی نشوند . در حالیکه این حق هر سرمایه گذاری است که برای توسعه فعالیت های اقتصادی خود واحدهای پائین دستی را نیز ایجاد کند که کاملاً با سیاست های کلی نظام منطبق است، فولاد سازان هم می توانند برای تضمین تامین مواد اولیه خود در معادن سرمایه گذاری کنند.  و این نه تها منافاتی با توسعه یافتگی ندارد بلکه جلوی انحصار را میگیرد .

مدیر عامل شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در خصوص جشنواره بومی سازی نیز افزود: اینگونه  جشنواره ها در صورت برنامه ریزی صحیح  وهدفمند می تواند محمل مناسبی برای تبادل توانمندی های تولید کنندگان محصول و قطعات صنعتی  ، شرکت های دانش بنیان و صاحبان  ایده  و نوآوران با نیازهای صنعت کشور باشد . چنانچه شرکت چادرملو با اعتقاد راسخ به محقق کردن اهداف و آرمان توسعه یافتگی با بکارگیری توان متخصصان داخل کشور گام های بلندی برای کاهش هزینه های ناشی از واردات قطعات و قطع وابستگی برداشته است.

این شرکت با اتخاذ تدابیر مناسب و با تلاش شبانه روزی متخصصین داخلی، در جهت رفع مشکلات پیش رو ناشی از تحریم های اقتصادی و کمبود قطعات، تا کنون بیش از ۱۲ هزار قطعه صنعتی مورد نیاز خود را با بهره گیری از توان و تخصص تولید کنندگان داخلی بومی سازی کرده است .

نوریان گفت: این شرکت با برقراری ارتباط تنگاتنگ با مراکز تحقیقاتی و دانشگاه ها و اساتید و مخترعان کشور، در پی حمایت از ایده ها و نوآوری ها با اتکا به شرکت های دانش بنیان و توجه به  ظرفیت های داخلی برای افزایش و بهبود فرآیند تولید و ارتقا و بهره وری خطوط تولید، به اهداف بسیار مهمی در مجتمع های  معدنی و صنعتی نایل گردیده است. بطوریکه  تاکنون بیش از ۵۱  پروژه تحقیقاتی در مجتمع معدنی چادرملو اجرا و به اتمام رسیده و ۴ پروژه در دست اقدام می باشد و در عین حال این شرکت با تکمیل و نوسازی ناوگان معدن و هوشمندسازی عملیات معدنی موفق شد کل عملیات معدنی شامل باطله برداری و استخراج سنگ آهن را از ۱۹ میلیون تن در سال ۱۳۸۳ به بیش از ۹۰ میلیون تن در حال حاضر افزایش دهد.

نوریان افزود:  شرکت معدنی و صنعتی چادرملو در این جشنواره حضوری فعال دارد و لیست نیازمندی های فناورانه و تجهیزاتی را که تاکنون و از طریق ساخت داخل تامین نشده را نیز جهت مهندسی معکوس و بومی سازی تهیه و در اختیار شرکت های سازنده قرار می دهد تا در صورت امکان ساخت، به این شرکت مراجعه و نسبت به ساخت  آن ها اقدام کن