یزد – به گزارش خبرنگار جارچی اخبار مدیر باغبانی سازمان جهاد کشاورزی یزد با اشاره به افزایش ۲۰ درصد سطح زیرکشت گیاهان دارویی استان در سال ۱۳۹۸، گفت: امسال از هزار و ۷۶۷ تن محصول از هزار و ۶۴۷ هکتار برداشت شد.

اکبر شیخ علیشاهی، گفت : افزایش سطح زیرکشت و توسعه گیاهان دارویی علاوه بر صرفه جویی در آب به ‌طور متوسط در هر هکتار برای کشاورزان ۱۵۰ میلیون ریال درآمدزایی دارد.

وی  با بیان اینکه پارسال از هزار و ۵۰۷ هکتار اراضی زیرکشت گیاهان دارویی  هزار و ۶۱۷ تن محصول تولید شد، یادآور شدد: در حال حاضر ۲۸ گونه گیاهان دارویی در استان کشت می‌شود.

مدیر باغبانی جهادکشاورزی یزد افزود عمده گیاهان دارویی تولیدی استان زعفران ، آویشن ، نعناع فلفلی، خارمریم ، گل‌گاوزبان، شاه‌تره ، کاسنی ، خارشتر ، زیره سیاه و سبز ، آلوئه ورا، گل محمدی ، زرشک ، آنغوزه و شیرین‌بیان است .

این کارشناس ارشد حوزه باغبانی یزد گفت : برای کشت گیاهان دارویی مدیریت جهاد کشاورزی ۱۰ شهرستان‌ استان تا سقف ۵۵۰ میلیون ریال تسهیلات برای هر هکتار با همکاری بانک های عامل به متقاضیان پرداخت می‌ کند.

وی اظهارداشت: تاکنون ۱۲ میلیارد ریال برای توسعه ۳۰ هکتار گیاهان دارویی به فعالان این حوزه پرداخت شد، یادآور شد: برای توسعه و افزایش محصول علاوه بر آموزش کشاورزان، معرفی گونه‌های مقاوم و متناسب با شرایط اقلیمی منطقه توسط کارشناسان در برنامه های سازمان در دستور کار قرار دارد.

این کارشناس حوزه کشاورزی استان با اشاره به اختصاص یارانه برای تهیه نهاده‌های کشاورزی و توزیع ۲۰ هزار نشاء و نهال گیاهان دارویی یارانه‌ای شامل گل محمدی، زرشک و زیره سیاه اظهار کرد: گیاهان دارویی به خاطر کم آبخواه بودن نسبت به دیگر گیاهان و بازار فروش از لحاظ اقتصادی نسبت به سایر گونه های گیاهی مقرون ‌به ‌صرفه تر است .

شیخ علیشاهی  ادامه داد: با توجه به چالش های کم‌آبی و افت سطح آب های زیر زمینی، ظرفیت‌های خوبی برای توسعه کشت گیاهان دارویی و تولید محصول گلخانه‌ای در استان وجود دارد.

به گفته وی بخشی از محصول علاوه بر بازارهای یزد ، عمده آن پس از بسته بندی و فراوری به سایر استان ها و خارج از کشور ارسال می شود.

اراضی قابل کشاورزی استان ۱۷۰ هزار هکتار است که به علت کم آبی و تداوم ۲ دهه پدیده خشکسالی هم اکنون ۱۱۴ هزار هکتار آن به کشت محصول کشاورزی اختصاص دارد.

تعداد بهره‌برداران بخش کشاورزی یزد حدود ۷۰ هزار نفر است