به گزارش جارچی اخبار و به نقل از کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان محمد سرجوقیان، معاون معادن سازمان صمت استان در این جلسه گفت: متاسفانه بحران تامین سنگ آهن امروز برای واحدهای فولادی وجود دارد و در این راستا گروه اقدام در استانداری اصفهان تشکیل شده تا بتواند بخشی از مشکلات را حل کند.
وی افزود: حضور ۲۲ بهره بردار و مکتشف در این نشست می‌تواند به مطرح شدن مشکلات و در نهایت ارائه راهکار منجر شود.
به گفته سرجوقیان، راهکار برای استفاده از سنگ هماتیت نیز وجود دارد و می‌توان از این ماده معدنی به عنوان ماده اولیه مورد نیاز واحدهای فولادی استفاده کرد.
وی تصریح کرد: با توجه به ممنوعیت استان برای خروج سنگ آهن، باید چاره‌ای برای معدنداران اندیشید. همچنین، در کنار این موضوع باید به معادن غیرفعال استان نیز تذکر داده شود که در صورت ادامه این موضوع، به سمت سلب صلاحیت حرکت خواهند کرد.
معاون معادن سازمان صمت استان تاکید کرد: بهتر است معادنی که توان تولید ندارند، از گزینه واگذاری استفاده کنند تا بتوانیم از ذخایر معدنی بهره برداری لازم را داشته باشیم.
قیمت‌گذاری سبد فولادی ۲۲ درصد کمتر از قیمت جهانی است
حسام الدین فرهادی، مشاور کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان نیز با اشاره به نحوه قیمت گذاری و خرید پایین‌تر از قیمت جهانی واحدهای فولادی در تمامی مراحل ابتدایی، از ابتدای چرخه ارزش سنگ آهن تا پایان آن گفت: این قیمت دستوری بوده و از اولین حلقه تا آخرین آن حدود ۲۵ تا ۴۵ درصد کمتر از قیمت جهانی است.
وی تصریح کرد: اتاق بازرگانی در راستای وظیفه ذاتی خود در تلاش است تا با توافق با واحدهای فولادی در جهت تعدیل قیمت گام بردارد و بدون شک این موضوع با همکاری واحدها انجام پذیر خواهد بود.
فرهادی همچنین اضافه کرد: درنهایت هر معدن می‌تواند با شرایط خود نسبت به اعلام نیاز اقدام نموده و با تعامل و عقد تفاهم‌نامه بخشی از مشکلات پیش آمده را برطرف کند.
معادن سنگ های تزیینی اعلام شرایط کنند
احمدرضا بصیری، مشاور کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان نیز در این جلسه با اشاره به معادن سنگ های تزیینی  گفت: بهتر است هر معدن در هر مرحله شرایط و ظرفیت را اعلام و نیازهای خود را لیست کند؛ زیرا از سوی صندوق بیمه فعالیت های معدنی و سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) در بخش سنگ‌های تزیینی تسهیلاتی به آنها پرداخت می شود.
اتاق بازرگانی به دنبال فراهم کردن شرایط مناسب در زنجیره فولاد است
در ادامه هاجر السادات محقق، مسئول کمیته صنایع معدنی کمیسیون معادن اتاق بازرگانی اصفهان گفت: با توجه به جلسات گذشته و اعلام آمادگی واحدهای فولادی استان مبنی بر حمایت معادن سنگ آهن استان، اتاق بازرگانی و کمیسیون معادن اصفهان سعی دارد تا شرایط مناسب زنجیره تامین فولاد از ابتدای راه در معادن استان را فراهم کند.
در این نشست بهره برداران و نمایندگان معادن سنگ آهن ضمن اعلام ظرفیت های موجود در معادن خود نظیر عیار، مشخصات سینه کار و میزان دپو، آمادگی خود را با شرایط عادلانه و برابر از طرف فولادی ها اعلام نمودند.
در پایان این نشست که با حضور معاون امور معادن و صنایع معدنى سازمان صمت اصفهان، رئیس سازمان نظام مهندسى معدن استان اصفهان، همچنین بهره برداران، مکتشفان و اعضاى کمیسیون معادن  اتاق بازرگانى و به منظور بررسى مشکلات بهره برداران معادن سنگ آهن و استفاده از حمایت هاى واحدهاى فولادى و همچنین، تامین سنگ آهن مورد نیاز براى ذوب آهن و فولاد مبارکه برگزار شد، سازمان صمت از اتاق بازرگانی اصفهان درخواست کرد تا شرایط را برای امضای تفاهم نامه چندجانبه میان اتاق بازرگانی، سازمان صمت، ذوب آهن اصفهان و فولاد مبارکه فراهم کند.