مدیر عامل فولاد مبارکه اصفهان گفت: در راستای مسئولیت اجتماعی ، اصفهان دارای خط هوایی اختصاصی خواهد شد و با توجه به این که اکثر استان‌های کشور خط هوایی جداگانه دارند، هیئت مدیره فولاد مبارکه مصوب کرد که خط هوایی اختصاصی فولاد مبارکه در اصفهان تاسیس شود که این درخواست مردم نمایندگان اصفهان، فعالان اقتصادی و استاندار اصفهان از رئیس جمهور بوده است .

به گزارش جارچی اخبار،حمیدرضا عظیمیان در نشست خبری با خبرنگاران ضمن گرامیداشت ایام مبارک دهه فجر اظهار داشت: فولاد مبارکه بزرگترین تولید کننده ورقها‌ی فولادی در منطقه خاورمیانه است و بزرگترین تولید کننده آهن اسفنجی در سال است. ارزش فعلی فولاد مبارکه ۸۴ هزار میلیارد تومان است و یک درصد از تولید ناخالص داخلی بخش صنعت مربوط به این شرکت است.

وی تصریح کرد: بر خلاف ذوب آهن مشتریان فولاد مبارکه تنها تولید کنندگان و صنعت‌گران هستند و شخص نیست. در کل ۳ هلدینگ وبیش از ۱۰۰ شرکت با سهام‌های متفاوت با گروه فولاد مبارکه در ارتباط هستند.

مدیرعامل فولاد مبارکه اصفهان بیان کرد: فولاد مبارکه ۷.۲ میلیون تن در سال ظرفیت دارد و شرکت‌های تابعه این شرکت نیز از ظرفیت‌های بسیار خوبی برخوردار هستند. بسیاری از واحد‌های تولیدی در صنعت، در ظرفیت اسمی و تولید داخلی تفاوت ندارند، اما فولاد مبارکه واحدی است که بالاتر از ظرفیت اسمی تولید دارد.

وی خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه ۱۱۲۰۰ اشتغال ایجاد کرده است و طرح‌های توسعه خوبی از جمله کنسانتره و سنگ آهن در نظر داریم تا تکمیل زنجیره الکترود در سال‌های آینده انجام شود. تولید فولاد مبارکه روند صعودی مناسبی داشته است و این گروه از آغاز تا به امروز ۲۰ میلون تن فولاد صادر کرده است و ۸ میلیارد دلار ارز آوری برای کشور داشته است.

عظیمیان گفت: صادرات این گروه ۲۰ درصد نسبت به سال گذشته افزایش پیدا کرده است و بازار مصرف نیز از جمله پروفیل، نفت و گاز و غیره است. برداشت آب توسط فولاد مبارکه با کاهش چشم گیری مواجه بوده است و این در حالی است برداشت فولاد مبارکه از رودخانه زاینده رود یک درصد رودخانه است و این در حالی است که کمترین میزان را در مصرف آب در بین کارخانه‌های فولادی جهان داریم .

وی اظهار داشت: ۱۱۷ میلیون تن فولاد خام از زمان راه اندازی در این شرکت راه اندازی شده است. در معاونت فروش ۶۴۵۴ هزار تن محصولات فولادی از ابتدای سال با رشد ۱۵ درصدی نسبت به مدت مشابه سال قبل تحویل شده است و به دنبال این هستیم که نیاز بازار را تامین کنیم.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه اصفهان گفت: ۸۰ درصد قطعات در این گروه بومی سازی شده است و سرمایه این گروه از مبلغ ۱۳۰ هزار میلیارد تومان به ۲۱۰ هزار میلیارد تومان افزایش داشته است و این شرکت یک سهام قدرتمند در سازمان بورس کشور است.

وی افزود: فولاد مبارکه ۳۸۸۰ قطعه بومی سازی کرده و نزدیک به ۵ هزار میلیارد تومان در این زمینه صرفه جویی شده است که این حرکت در ۳۰ سال گذشته کار بسیار خوبی است.

عظیمیان خاطرنشان کرد: در بحث تامین سازی سنگ آهن، کنسانتره و گندله با کیفیت مورد نیاز دارای مشکل هستیم و اجرای نورد گرم ۲، فولاد مبارکه را متوازن می‌کند. همچنین گسترش زمینه حمل و نقل ریلی را در دستور کار خود قرار داده‌ایم.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا, وی گفت: تولید در فولاد مبارکه بیش از مصرف است و این اشکال عدم مدیریت بازار توسط دستگاه‌های ذی ربط است. این شرکت موفق به کسب جایزه EFQM اروپا شده است که جایزه بسیار معتبری است که تا کنون ارگانی موفق به کسب این جایزه در کشور نشده است.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه اصفهان گفت: برای همکار‌ی با شرکت‌های چینی برای واحد نورد گرم ۲ و به خطر افتادن منافع برخی در این راه دچار مشکل شده‌ایم .اعتبار این پروژه حدود ۴۶۰ میلیون یورو است که ۲۴۰ میلیون یورو مروبط به خارج و ۲۲۰ میلیون داخلی است که در این قرارداد بخشی از پرداختمان از محل محصولات است.

عظیمیان خاطرنشان کرد: فولاد مبارکه در تحریم‌های ثانویه آمریکا قرار گرفته است و دشمنان به دنبال این هستند که این شرکت را تحت فشار قرار دهند، اما ما نیز کار خود را انجام می‌دهیم که در این راه صادرات خود را خوبی انجام داده‌ایم و تاثیری نیز بر روند شرکت فولاد مبارکه نگذاشته است.

وی گفت: شرکت طرف قرارداد فولاد مبارکه برای نورد گرم ۲ از ۴ شرکت برتر فولادسازی چین است که جلسات بسیار فشرده‌ای در این بخش انجام شده است. برای ما در فولاد مبارکه توان اجرایی این پروژه توسط شرکت چینی تضمین شده است و امتحان خود را در فولاد مبارکه پس داده است.

وی گفت: سامانه دوم آبرسانی یک نیاز برای اصفهان است و باعث می‌شود حیات مردم اصفهان تامین شود که فولاد مبارکه مشارکت ۱۵۰ میلیارد تومانی در این زمینه انجام داده است.

عظیمیان درباره مصرف آب فولاد مبارکه گفت: کاهش بارش‌ها و کمبود آب و مشکلات در بالادست باعث شده است که در زمینه آب دچار مشکل شویم. همچنین عدم مدیریت صحیح در بخش آب باعث مشکلات عدیده‌ای شده است که البته نقش فولاد مبارکه نقش ملی است و حدود ۹۰۰ واحد تولیدی وابسته به فولاد مبارکه هستند و نیاز شدید به آب دارد.

وی بیان کرد: تواق جدیدی با ایران خودرو انجام داده‌ایم و هزینه ۸ درصدی را در این زمینه کاهش داده‌ایم. گرانی خودرو ارتباطی با فولاد مبارکه ندارد و در سال حدود ۶۰۰ هزار تن ورق فولادی خودروسازان را انجام می‌دهیم.

عظیمیان به راه اندازی خط هوایی اختصاصی فولاد مبارکه اشاره کرد و گفت: فولاد مبارکه این نیاز را با سرمایه‌گذاری خود در سال آینده به مردم ارائه می کند و در خواست ما در سامانه هواپیمایی ثبت می شود و خط هوایی را ایجاد می کنیم. امیدواریم سال آینده این امر تحقق پیدا کند و سفرهای مردم اصفهان در بخش های زیارتی و توریستی انجام پذیرد.

مدیرعامل گروه فولاد مبارکه  ادامه داد: فولاد مبارکه بسیار آگاه در بحث سودسازی در بخش فولاد است. بهترین فولادسازان و نوردکاران ایران در فولاد مبارکه مشغول فعالیت هستند.

وی بیان کرد: صنعت هوایی برای فولاد مبارکه توجیه اقتصادی ندارد و فقط در راستای مسئولیت اجتماعی این خدمت بزرگ را به توسعه استان می کند. یکی از زیر ساخت های اساسی در توسعه یک شهر وجود خط هوایی است.