استاندار یزد اعلام کرد: هتل ها و اقامتگاه های استان تا اطلاع ثانوی از پذیرش مهمانان مشکوک خودداری کنند به ویژه توجه لازم را نسبت به پذیرش مهمان از استان هایی که بیشتر درگیر هستند داشته باشد.

 

به گزارش خبرنگار جارچی اخبار ازیزد از یزد؛ محمد علی طالبی استاندار یزد پیش از ظهر امروز در ستاد استانی پیشگیری و مقابله با کرونا گفت: یک سری مصوبات ملی ستاد پیشگیری و مقابله با کرونا ابلاغ شده که می بایست در استان به آن پایبند باشیم. از جمله زندانیانی که مرخصی رفتن آنان خطری نداشته و دارای علائم بیماری نیستند باید با همکاری دستگاه قضایی و سازمان‌زندانها ترخیص شوند.

 

وی ادامه داد: در بحث تعطیلی ادارات و کاهش ساعت کاری آنها ساعت کاری را تا ساعت ۱۲ کاهش دادیم با این وجود کارمندانی که مشکلات زمینه‌ای و سن بالا داشته و در محدوده خطر هستند می توانند از دورکاری یا مرخصی استحقاقی استفاده کنند.

 

وی در رابطه با تولید اقلام بهداشتی ابراز داشت: کارخانجات استان بحث افزایش تولیدات را در دستور کار قرار داده اند. خوشبختانه اقدامات خوبی هم انجام شده و احتمالاً تا چند روز آینده مشکلاتی که الآن وجود دارد را کاهش خواهیم داد. همچنین توزیع برخی اقلام نیز شروع شده که در همین راستا از دانشگاه علوم پزشکی می خواهم در توزیع این اقلام به گونه ای عمل کنند که مردم این تغییر را احساس کنند.

 

طالبی اظهار کرد: نیروی انتظامی موظف به کنترل ورودی های استان بوده و موارد مشکوک با هماهنگی دانشگاه علوم پزشکی به قرنطینه منتقل میشوند. این قرنطینه ۱۴ روز به طول می‌انجامد لذا از مسافران می خواهم این موضوع را در نظر داشته باشند.

 

استاندار یزد گفت: شهرداری موظف به ضدعفونی کردن سرویس های حمل و نقل عمومی شهر بوده که خوشبختانه در استان انجام شده است.

 

طالبی اعلام کرد: وسایل پزشکی احتکار شده پس از کشف در اختیار دانشگاه علوم پزشکی قرار می‌گیرد تا بین مردم توزیع شود. همچنین در مسیرهای ورودی از سمت مناطق آلوده ایستگاه های قرنطینه و بازرسی مستقر می شود تا افراد مشکوک را به سمت قرنطینه هدایت کنند.

 

وی همچنین تصریح کرد: در سطح استان فرمانداران و بخشداران موظف به مدیریت و اقدامات پیشگیرانه و همچنین آموزش شهروندان و ارتقای سطح آگاهی عمومی شده اند. همچنین ادارات و دستگاه ها باید نسبت به آموزش پرسنل خود بر اساس محتوایی که دانشگاه‌علوم‌پزشکی در اختیارشان قرار داده اقدام کنند.

 

استاندار یزد اعلام کرد: هتل ها و اقامتگاه های استان تا اطلاع ثانوی از پذیرش مهمانان مشکوک خودداری کنند به ویژه توجه لازم را نسبت به پذیرش مهمان از استان هایی که بیشتر درگیر هستند داشته باشد.

 

طالبی گفت: در جلسه شورای تامین مصوب شد که از توان و ظرفیت نیروی بسیج برای مقابله با کرونا استفاده شود. همچنین ممنوعیت خروج مواد ضدعفونی کننده تا تامین نیاز استان مصوب شده که در همین راستا از سازمان صمت، نیروی انتظامی و سازمان بازرسی درخواست می کنم بر اجرای دقیق این مصوبه دقت لازم را داشته باشند.

 

وی اضافه کرد: ما اکنون در مقطعی هستیم که باید پذیرش مسافر را برای محل های غیر رسمی و نیمه رسمی و خانه‌های مسافر ممنوع کنیم. همچنین از فعالیت شهربازیها، مراکز بازی سرپوشیده کودکان و گیم نت ها تعطیل شده است.

 

این مقام مسئول بر همراهی کادر درمانی و پزشکان بخش خصوصی تاکید کرد و گفت: بخش خصوصی استان آمادگی کمک به مجموعه دانشگاه علوم پزشکی را دارد.

 

طالبی اظهار کرد: ستاد مدیریت بحران استان باید جهت اتفاقات دیگری که ممکن است داشته باشیم باید فعال شده و هماهنگی‌های لازم برای استفاده از ظرفیت های تجهیزات و امکانات دستگاه ها را فراهم کند.

 

استاندار یزد با تقدیر از فعالیت خیرین و خانه فرهنگ صدوقی ابراز داشت: این موسسه با توجه به استقبال خیرین اعلام آمادگی  تا وارد حوزه تامین اقلام مورد نیاز برای اقشار آسیب پذیر شود.

 

استاندار یزد اعلام کرد: ضروری است از بخش خصوصی که در جریان شیوع کرونا متضرر شده‌اند هم در حوزه مالیات و هم در حوزه وام های بانکی حمایت هایی انجام دهیم. در این راستا کارهایی که برای استان امکان پذیر است را انجام می دهیم و ما بقی نیازمندی ها را در قالب یک سری پیشنهادات به تهران ارائه میدهیم.

 

طالبی گفت: همچنین باید حمایت لازم از مردم صورت بگیرد مثلاً در بحث پرداخت قبوض فشاری به آنها وارد شود و از دستگاه‌های دولتی می خواهیم اقدامات قضایی و اجرایی که به واسطه مطالبات خود از مردم در جریان است را متوقف کنند.