مدیرکل دامپزشکی آذربایجان‌شرقی با تاکید بر این‌که مردم با خیال راحت فرآورده‌های گوشتی و دامی را مصرف کنند ، گفت: تاکنون هیچ موردی از ویروس کرونا در مصرف فرآورده‌های گوشتی و دامی مشاهده نشده است.
به گزارش جارچی اخبار، امیرحسین بهداد در گفت‌وگو با خبرنگاران با بیان این‌که کرونا، ویروس مشترک بین انسان و حیوان است، اظهار کرد: قوت غالب مردم فرآورده‌های گوشتی و دامی اعم از گوشت گاو، گوسفند و مرغ است ولی تاکنون موردی مبنی بر انتقال ویروس کرونا از مصرف فرآورده‌های دامی به انسان مشاهده نشده است.
وی با بیان اینکه گوشت شتر می‌تواند عاملی برای انتقال ویروس کرونا به انسان باشد، افزود: بر همین اساس شترهای استان نیز مورد بررسی قرار گرفته و به صورت غیرگزینشی نمونه برداری شده‌اند ولی تاکنون موردی از ویروس کرونا در آن‌ها مشاهده نشده است.
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی با بیان این‌که مردم از مصرف فرآورده‌های دامی و گوشتی نگران نباشند، گفت: تاکنون موردی از انتقال ویروس از فرآورده‌های دامی و گوشتی مشاهده نشده است.
بهداد ادامه داد: مصرف گوشت و شیر شتر نیز در بین مردم زیاد معمول نیست البته در صورت مصرف نیز باید شیر و گوشت شتر را در حرارت بسیار بالایی بپزند تا ویروس های احتمالی موجود با پخت کامل از بین برود.
وی افزود: نقل و انتقال شتر از استان‌های جنوبی کشور به آذربایجان شرقی در راستای مقابله با کرونا، ممنوع شده است و از این بابت هیچ گونه مشکلی در استان ما وجود ندارد.
بهداد با توصیه‌هایی به مردم در مصرف فرآورده‌های گوشتی و دامی، گفت: مردم باید مراقب عوامل بیرونی باشند؛ چرا که در حالت عمومی احتمال آلودگی فروشندگان یا افراد قصاب به ویروس کرونا وجود دارد و از فرد به فرد دیگری منتقل می شود.
وی افزود: مردم با رعایت اصول اولیه می‌توانند نسبت به مصرف و خرید فرآورده‌های دامی و گوشتی اقدام کنند، همچنین گوشت را به طور کامل پخته و مصرف کنند.
“ویروس کرونا” ویروسی است که گستردگی شیوع آن بسیار وسیع است و از جمله راه های انتقال آن عطسه و سرفه و دست دادن و روبوسی است؛ پزشکان توصیه می کنند علاوه بر پرهیز از دست دادن و روبوسی و عدم حضور در مراکز عمومی، به هنگام عطسه حتما ججلوی بینی خود دستمال گرفته و یا از ارنج خود استفاده کنند.
آذربایجان شرقی از جمله استان های درگیر در کرونا ویروس است که ۳۳۶ نفر در سطح آن به این دلیل بستری شده اند؛ تاکنون چهار نفر بر اثر ابتلا به کرونا در آذربایجان شرقی جان خود را از دست داده اند.
میانگین سنی مبتلایان قطعی کرونا در آذربایجان شرقی ۵۶ سال است؛ این افراد بین ۱۵ تا ۷۰ ساله هستند که ۵۴ درصد آنها را آقایان و ۴۶ درصد را بانوان تشکیل می دهند و در بیمارستان های تبریز، هشترود، سراب و مراغه بستری و تحت مراقبت های درمانی و پزشکی قرار دارند.
در حال حاضر تعداد ۱۲ هزار نفر کادر درمانی و پزشکی آذربایجان شرقی به صورت آماده باش کامل برای مقابله با گسترش و درمان ویروس کرونا در بیمارستان ها و مراکز درمانی مشغول فعالیت هستند.