رییس دانشگاه علوم پزشکی تبریز از افزایش مبتلایان کرونا در آذربایجان شرقی به ۲۲۴ نفر خبر داد و گفت: در شبانه روز اخیر ۴ بیمار کرونایی نیز فوت کرده و آمار فوتی‌های کرونا در استان به ۲۱ نفر رسیده است.
به گزارش جارچی اخبار، محمد حسین صومی چهارشنبه شب تشریح آخرین وضعیت بیماری کرونا در استان، اظهار کرد: دو نفر از چهار مبتلایی که امروز فوت شدند، حین بستری شدن در حالت موت بودند و این موضوع نشان می‌دهد که تعدادی از افراد زمانی که بیماری شدیدتر شد به بیمارستان مراجعه می‌کنند.
وی با بیان این‌که در شبانه روز گذشته جواب آزمایش کرونای ۴۹ نفر نیز در استان مثبت اعلام شد، افزود: امروز از ۱۵۱ نفر با علایم مشکوک کرونا، جواب آزمایش ۴۹ نفر مثبت بود.
وی تشریح کرد: ۳۱ نفر از این کرونا مثبت‌ها در تبریز، ۶ نفر در مراغه، سه نفر در میانه، ۲ نفر در شبستر، ۲ نفر در هشترود و همچنین در هر کدام از شهرستان‌های بناب، سراب، مرند، اهر و بستان آباد یک نفر کرونا مثبت اعلام شده که نشان می‌دهد ویروس در کل استان منتشر شده است.
صومی یادآوری کرد: هم‌اکنون نزدیک ۴۰۰ نفر نیز در بیمارستان‌های استان با علایم مشکوک به کرونا بستری هستند.
وی گفت: بارها گفته شده که اگر اجتماعات کم نشود، ویروس گسترش می‌یابد.
وی افزود: با توجه به این‌که فردا پنجشنبه است از مردم می‌خواهیم به آرامستان‌ها نرفته و در اجتماعات حضور پیدا نکنند، زیرا اگر این روند ادامه پیدا کند همچنان آمار مبتلایان افزایش خواهد یافت.
ویروس‌های کرونا (یا کروناویروس‌ها) خانواده‌ای از ویروس‌ها هستند که بیماری‌های مربوط به دستگاه تنفسی از سرماخوردگی معمولی گرفته تا برونشیت و عفونت مجاری تنفسی را منجر می‌شود.
ویروس کووید ۱۹، از طریق تنفس و تماس هم منتقل می‌شود و همین امر کنترل آن را دشوار کرده است. این ویروس، بیماری «سندرم زجر تنفسی حاد» یا ARDS را در فرد مبتلا ایجاد می‌کند، یک بیماری خطرناک و نارسایی دستگاه تنفسی است که با گسترش سریع التهاب و عفونت در ریه‌ها شروع می‌شود. در ادامه به‌دلیل پر شدن کیسه‌های هوایی شُش‌ها از مایع میان‌بافتی، اکسیژن کافی به فرد نمی‌رسد و در صورت عدم رسیدگی به‌موقع بیمار با خطر مرگ مواجه خواهد بود.