فرماندار شهرستان هریس اعلام کرد: از امروز و با هماهنگی پلیس‌راه، اداره راهداری و مرکز بهداشت و درمان هریس محدودیت رفت و آمد در جاده‌های بین‌ شهری تشدید می شود تا خودرویی از شهرهای آلوده به ویروس کرونا به هریس وارد نشود.
به گزارش جارچی اخبار، علیرضا خاکپور روز یکشنبه در جلسه ستاد مدیریت و مقابله با بیماری کرونا در هریس، افزود: عده ای تقاضا می کنند که جاده ها را نیز ببندیم اما این امر تبعات خاص خود را دارد و باید بسترهای قانونی فراهم و تبعات آن به صورت دقیق بررسی شود که در این رابطه باید مردم خود مراعات کرده و از سفرهای غیر ضرور به شدت خودداری کنند.
وی گفت: موقعیت شهرستان هریس و همجواری با سایر شهرستان های درگیر با ویروس کرونا اقتضا می کند تا متناسب با فرهنگ مردم منطقه و به دور از تعصبات منطقه ای و با برنامه ریزی های لازم تهدیدات و شیوع این بیماری را در این منطقه به حداقل برسانیم و اگر مردم همراهی کنند و بتوانیم این دو هفته را به خوبی مدیریت کنیم، مرحله رشد سریع و پیک بیماری را با کمترین میزان خسارت پشت سر خواهیم گذاشت.
وی از تشکیل کمیته های مردمی متشکل از هنرمندان، ورزشکاران، روحانیون و جوانان علاقه مند در هریس خبر داد و از آنها خواست تا احساس مسوولیت کرده و در صحنه حاضر شوند و مسوولیت اجتماعی خود را انجام دهند.
خاکپور با بیان اینکه در حوزه سلامت، دولت در بهترین شرایط ۲۵ درصد می‌تواند نقش‌آفرینی کند، یادآوری کرد: در این زمینه به شدت نیازمند همکاری، مشارکت و همراهی همه مردم هستیم و در این راستا چادرهای غربالگری در مسیرهای ورودی شهرستان از جمله سه راهی ینگجه، شیخ رجب، خواجه و مبادی شهرهای هریس، آرباطان، کلوانق، بخشایش، زرنق و خوجا مستقر می شوند تا کنترل های لازم و مراقبت های بهداشتی انجام گیرد.
وی ادامه داد: طبق مصوبات قبلی این ستاد، تمامی مراسم، جشن ها، فعالیت سالن های ورزشی و اماکن عمومی از جمله بازارهای هفتگی، کافه‌ها ، آرایشگاه های زنانه و مردانه و صنوف غیرضروری تا اطلاع ثانوی تعطیل هستند، اما در رابطه با تعطیلی بازار آن‌طور که انتظار می‌رود نمی‌توانیم اجبار کنیم تا مغازه‌دار مغازه‌اش را تعطیل کند، بلکه باید تمامی اقشار بنا به رعایت حال دیگران موارد بهداشتی را رعایت کنند.
خاکپور بر لزوم کنترل مبادی ورودی و خروجی هریس و خود مراقبتی شهروندان در برابر ویروس کرونا تاکید و اضافه کرد: مدیریت بیمارستان هریس به گونه‌ای است که فضای آرامی را در بیمارستان شاهد هستیم و با توجه به اینکه اوج اصلی ویروس کرونا تا ۲۰ فروردین‌ماه اعلام شده است، از مردم درخواست می‌کنیم از مراجعه غیرضروری به مراکز درمانی و بیمارستان و ملاقات های عمومی خودداری کنند.
شهرستان هریس با حدود ۷۰ هزار نفر جمعیت در فاصله ۷۰ کیلومتری شرق مرکز آذربایجان شرقی قرار دارد.