«فرهاد دژپسند» در گفت و گوی خبری، لازمه حمایت از تولید را تنوع بخشیدن به بازار تقاضا دانست و افزود: برای «جهش تولید» نگاه ما علاوه بر بازار داخل، ‌ باید متوجه بازار خارج و صادرات باشد.

وزیر اقتصاد تصریح کرد: رویکرد اقتصادی رهبر انقلاب اسلامی در انتخاب شعار سال نیز تمرکز بر تولید بوده و برای تحقق شعار سال، باید مسیر سرمایه‌گذاری‌ را هموارتر کنیم، همانطور که سال گذشته، ۵۰ درصد از قوانین زائد در مسیر سرمایه‌گذاری را کم کردیم.

دژپسند وظیفه تولیدکنندگان را، بهبود کیفیت، ایجاد جاذبه، افزایش تولید و قیمت مناسب عنوان کرد و گفت: در این صورت، مردم نیز مصرف کالای تولید داخل را بر مصرف کالای خارجی ترجیح خواهند داد.

وی ارتقای فناوری را ضرورت افزایش بهره‌وری سرمایه دانست و افزود: تامین مالی تولید و بنگاه‌های بزرگ اقتصادی باید از طریق بازار سرمایه انجام شود اما بانک‌ها هم در کنار بازار سرمایه همچنان دیده می‌شوند.
به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا, وی ادامه داد: صنعت بیمه نیز باید کارکرد اقتصادی پیدا کند و با توجه به شرایط کشور که سرمایه‌گذاری و تولید مخاطره‌آمیز است، بیمه‌های جدیدی تعریف کنیم.

رهبر انقلاب اسلامی در پیامی به‌ مناسبت آغاز سال ۱۳۹۹ به ارزیابی میزان پیشرفت شعار رونق تولید پرداختند و با اشاره به گزارش های موثق، از بازگشت به کار برخی کارخانه‌های راکد یا تعطیل و افزایش ظرفیت تولید بعضی از واحدها، گفتند: این گزارش‌ها نشان می‌دهد در سال ۹۸ علاوه بر استقبال صاحب‌نظران از شعار رونق تولید، در عمل نیز از آن استقبال شد و با کار و تلاش دستگاه‌های مختلف، تولید تا حدودی به راه افتاد البته اثر آن در زندگی مردم محسوس نشد.

ایشان با تاکید بر اینکه باید با کار ۱۰ برابری، تولید به جایی برسد که در زندگی مردم اثر گذار باشد، فرمودند: مسائل اقتصادی کشور متعدد است از جمله «اصلاحات بانکی، گمرکی و مالیاتی» و «بهبود فضای کسب‌ وکار» اما نقش تولید بی‌همتا است و با راه افتادن تولید و استفاده از بازار فروش ۸۰ میلیونی در داخل و ارتباط با فروش و بازارهای خارجی، مشکلات اقتصادی قطعاً پایان می‌یابد و تحریم‌ها به نفع کشور تمام خواهد شد.

رهبر انقلاب اسلامی به رسم هر سال با نام‌گذاری سال جدید با عنوان «جهش تولید»، مسیر حرکت یک‌ساله‌ کشور را مشخص و خطاب به دست‌اندرکاران تأکید کردند: جوری عمل کنید که با جهش تولید، تغییری محسوس در زندگی مردم به‌وجود آید.