معاون فرهنگی و اجتماعی سازمان برنامه با تأکید بر اینکه ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی در سال آینده ادامه پیدا می‌کند ،گفت: برای ۳۰ میلیون بیمه شده سلامت، سهم بیمه رایگان از سوی دولت پرداخت می شود.

به گزارش جارچی اخبار، حمید پوراصغری درباره بودجه امسال و سال آینده، با تأکید بر اینکه ارز ترجیحی ۴۲۰۰ تومانی در سال آینده ادامه پیدا خواهد کرد، گفت: برای ۳۰ میلیون نفر که تحت پوشش بیمه سلامت هستند سهم بیمه رایگان از سوی دولت پرداخت می‌شود.

وی ادامه داد: در بخش سلامت با هدف مقابله با کرونا که از جمله مربوط به تجهیزات واکسن است، اعتبار ۳۴ هزار میلیارد تومانی امسال با رشد ۲.۳ برابری، در لایحه بودجه ۱۴۰۰ به ۷۷ هزار میلیارد تومان رسیده است. همچنین ۵,۵۰۰ میلیارد تومان اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای برای احداث ساختمان پیش‌بینی شده است. علاوه بر اینها، استخدام ۵۳ هزار نیروی کادر درمان پیش‌بینی شده که امسال و سال آینده اجرایی می‌شود. توسعه ظرفیت بیمارستانی نیز به میزان ۱۰ هزار تخت در قالب ۶۰ بیمارستان عملیاتی می‌شود.

پوراصغری درباره وضعیت حوزه آموزش و پرورش در لایحه بودجه ۱۴۰۰ گفت: برای آموزش و پرورش اعتبارات از ۶۵ هزار میلیارد تومان امسال به ۹۴ هزار میلیارد تومان افزایش می‌یابد و پیش بینی کردیم که ۱۰ هزار کلاس در قالب ۱۶۰۰ مدرسه احداث شود. برای آموزش مجازی در مناطق محروم در لایحه بودجه سال آینده منابع لازم را پیش‌بینی کردیم.

وی گفت: چهار میلیارد تومان بابت بیمه تکمیلی ۱.۸ میلیون نفر ایثارگر پیش بینی شده و برای بیمه بازنشستگی قالیبافان، خادمان مساجد و برخی از دیگر مشاغل بودجه در نظر گرفته شده است.

پوراصغری افزود: برای معلولان هزار و ۷۰۰ میلیارد تومان و برای رزمندگان معسر ۱,۴۲۰ میلیارد تومان اعتبار پیش بینی کرده ایم.