مدیرعامل فولاد مبارکه در جریان بازدید وزیر صمت از این کارخانه ضمن ارائه گزارشی از روند تولید و دستاوردهای فولاد مبارکه در سنوات اخیر گفت: فولاد مبارکه مولود انقلاب اسلامی است و مدیران و پیمانکارانی در جریان دوران دفاع مقدس با پایمردی خود این شرکت را بنا ساخته و به بهره برداری رساندند و برای کشور عزت و افتخار آفریدند.

حمید رضا عظیمیان از گروه فولاد مبارکه به عنوان بزرگ ترین تولیدکننده آهن اسفنجی در جهان و بزرگترین فولادساز منطقه خاورمیانه و منطقه منا با سهم ۲۰ درصدی تولید فولاد نام برد و گفت: ارزش بازار این شرکت امروز به بالای ۳۰۰ هزار میلیارد تومان رسیده است. در حال حاضر ۷.۲ میلیون تن فولاد در داخل شرکت تولید می شود و در گروه فولاد مبارکه ( فولاد مبارکه، فولاد هرمزگان و فولاد سبا) نیز ظرفیت تولید به حدود ۱۰.۲ میلیون تن افزایش یافته است.

 

وی ادامه داد: حدود ۱۰۰۰ کارخانه در کشور تامین کالا و مواد مصرفی فولاد مبارکه را برعهده دارند و حدود ۳۰۰۰ کارگاه نیز از محصولات این شرکت در خطوط تولید خود استفاده می کنند و ورق فولاد مبارکه را به محصولات نهایی تبدیل می کنند.

 

مدیرعامل فولاد مبارکه با اشاره به این که در حال حاضر به طور مستقیم و غیر مستقیم حدود ۳۵۰ هزار فرصت شغلی در زنجیره تولید فولاد مبارکه به وجود آمده  است گفت: علاوه بر شرکت های یاد شده هلدینگ های دیگری شامل توکا فولاد، آتیه فولاد، هلدینگ سرمایه گذاری توسعه معادن و فلزات و هلدینگ متیل نیز در گروه فولاد مبارکه حضور دارند. این درحالی است که یکی از بزرگ ترین هلدینگ های مالی کشور توسط مبارکه در حال تاسیس و راه اندازی است.

 

وی از وجود زنجیره کامل تولید در فولاد مبارکه به عنوان عامل اصلی افزایش سود و درآمد این شرکت نام برد و اظهار داشت: فروش مبارکه در سال ۹۷ حدود ۲۳ هزار میلیارد تومان بوده، سال ۹۸ حدود ۴۰ هزار میلیارد تومان و امسال پیش بینی می شود این عدد به مرز ۵۵ هزار میلیارد تومان فروش برسد. به همین دلیل می توان گفت فولاد مبارکه در کنار اینکه یک بنگاه صنعتی است، یک بنگاه اقتصادی هم هست که در بازار سرمایه نقش بسیار مهمی دارد.

 

وی در تشریح عملکرد خطوط تولید این شرکت گفت: شرکت در ۸ ماهه سال جاری در مقایسه با مدت مشابه سال قبل روند روبه رشدی داشته است به نحوی که با تلاش کارکنان شرکت، تولید گندله در بازه زمانی مذکور سال ۹۷ نزدیک به ۶ میلیون تن بوده و امسال به حدود ۷ میلیون تن افزایش یافته است. در آهن اسفنجی از ۷ میلیون تن به ۷ میلیون و ۸۰۰ هزار تن در فولاد خام از ۶ میلیون و ۲۰۰ هزار تن به ۶ میلیون ۶۹۰ هزار تن رسیده ایم.

 

وی با بیان این که شرکت در سال گذشته با افت تولید مواجه شده است تصریح کرد: دو دلیل عمده نرسیدن مواد اولیه قطعی حدود دو ماهه گاز مهمترین دلایل این امر بوده است که می طلبد مسئولین محترم نسبت به آن چاره اندیشی و اقدام عاجل بعمل آورند. به خاطر داشته باشیم فولاد مبارکه در سال ۹۸ حدود ۲۵۰۰ میلیارد تومان زیان به دلایلی که اشاره شد متضرر شد. نباید فراموش کرد که فولاد مبارکه جزء کارخانه هائی است که بیشتر از ظرفیت اسمی خود می تواند تولید کند اما این باعث تاسف است که ما بتوانیم تولید کنیم ولی به خاطر کمبود مواد تولید نکنیم.

 

وی تصریح کرد فولاد مبارکه برای کنترل و آرامش بازار سعی می کند که کالا را به مشتری و مصرف کننده برساند. و بنا بر تاکید مسئولین وزارت خانه نگاه تامین حداکثری بازار داخل امسال کاهش۳۲ درصدی صادرات را شاهد بودیم. اگرچه کاهش صادرات در دراز مدت برای سازمان مشکلات خاص خود را به همراه دارد.

 

وی از ایجاد هلدینگ مالی در فولاد مبارکه خبر داد و گفت: از سال ۹۷ تا بحال سرمایه ثبتی فولاد مبارکه از ۷۵۰۰ میلیارد تومان تا دی ماه سال جاری با تصویب و تصمیم مجمع عمومی پیش رو  به ۳۰ هزار میلیارد تومان خواهد رسید.

 

عظیمیان تصریح کرد: بسیاری از شرکت های بورسی از محل تجدید ارزیابی ممکن است نسبت به افزایش سرمایه اقدام کنند ولی افزایش سرمایه در فولاد مبارکه کاملا واقعی است و از محل سود توزیع نشده انباشت شده سهام داران انجام می شود و لذا سهام مبارکه سهام بسیار ارزشمند است.

 

مدیر عامل فولاد مبارکه با بیان این که بخاطر التهاباتی که در دو سه ماه گذشته پیش آمد اولین مجوز ایجاد سهام خزانه به نام فولاد مبارکه صادر شده است، گفت: همانگونه که می دانیم هیچ شرکت بورسی حق ندارد سهام خودش را بخرد، اما راهکاری که سازمان بورس ایجاد کرد که صف فروش ایجاد نشود با تاسیس صندوق سهام خزانه که ما این کار را انجام دادیم، حدود ۲۷۰۰ میلیارد تومان سهام خود را خرید کردیم و این میزان تا ۴۰۰۰ میلیارد تومان می تواند ادامه یابد. لذا تاسیس صندوق سرمایه گذاری بازار گردانی با سرمایه ۸۰۰ میلیارد تومان و افزایش ۴ برابری سرمایه ثبتی، وقتی به ۳۰ هزار میلیارد برسد در دی ماه بزرگ ترین شرکت با سرمایه ثبتی فولاد مبارکه خواهد بود.

 

وی در ادامه از تعریف حدود یک میلیارد یورو پروژه در فولاد مبارکه خبر داد و گفت: ۲۰ هزار میلیارد تومان نیز سهم داخل است. این پروژه ها شامل نورد گرم ۲، افزایش ۵۰۰ هزارتنی ظرفیت فولاد هرمزگان( رسیدن به ظرفیت ۲ میلیون تن) راه اندازی فولادسازی ۸۰۰ هزار تنی فولاد سفید دشت، کارخانه تولید الکترود گرافیتی اردکان، افزایش ظرفیت شرکت ورق خودرو کاشان هستند.  همچنین حدود ۲۰ هزار میلیارد تومان به پیمانکاران داخلی در سراسر کشور واگذار می شود که این مطلب در راستای دستور مقام معظم رهبری برای جهش تولید، اقدام مؤثری خواهد بود.

 

وی از پروژه نورد گرم ۲ فولاد مبارکه به عنوان یکی از اصلی ترین پروژه های حوزه صنعت فولاد کشور نام برد و گفت: با تولید ورق خام مورد نیاز تولید لوله های انتقال نفت و گاز ترش از گوره به جاسک نشان دادیم که در حوزه تولید فولاد خام از دنیا عقب نیستیم و  همپای دنیا جلو رفته ایم ولی در تولید ورق از دنیا عقبیم، اگر ما در ۳ تا ۵ سال آینده ورق های با گرید جدید تولید نکنیم فولاد مبارکه نیز به سرنوشت کارخانجات عقب مانده کشور دچار خواهد شد.

 

عظیمیان در ادامه از پروژه اجرای تکنولوژی نسل چهارم تکنولوژی در فولاد مبارکه به عنوان دیگر ابر پروژه در دست اجرای این شرکت یاد کرد و گفت: فولاد مبارکه اکنون نسل سوم تکنولوژی است و دنیا به سمت نسل چهارم که بسیار هوشمند است در حال پیشرفت است و این دقیقا همان حرکت در مسیر دانش افزایی است که همواره مورد تاکید رهبر معظم انقلاب بوده است.