مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام گفت: مدول دوم تصفیه خانه فاضلاب شهر ایلام با ظرفیت ۴۷ هزار مترمکعب ۵۰ درصد پیشرفت فیزیکی دارد.

به گزارش خبرنگارجارچی اخبار از ایلام  نورالله تیموری روز دوشنبه در بازدید میدانی از پروژه مدل دوم تصفیه خانه فاضلاب شهر ایلام که با حضور رئیس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی انجام شد، اظهار داشت: طرح ارتقا و افزایش ظرفیت فاضلاب شهر ایلام با توجه به افزایش جمعیت شهری و مشکلات زیست محیطی و همچنین عدم ظرفیت کافی تصفیه خانه فاضلاب شهر در دستور کار این شرکت قرار گرفت.

وی گفت: برای خرید تجهیزات ومکانیکال  پروژه تصفیه خانه فاضلاب شهر ایلا م اعتباری بالغ بر ۱۰۰ میلیارد تومان دیگر نیاز هست که درصورت تامین به موقع اعتبار این پروژه طی ۶ ماه به بهره برداری خواهد رسید.

تیموری افزود: در اجرای این طرح سیستم تصفیه از هوادهی گسترده و زمان ماند در حوضچه های آرامش به سیستم لجن فعال که یکی از پیشرفته ترین سیستم های تصفیه خانه فاضلاب است تغییر خواهد کرد.

مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان ایلام یادآور شد: در این روش با احداث تانک های هوازی و بی هوازی در لاگون های هوادهی بخش قابل توجهی از مواد آلی از جمله کربن، نیترات و فسفات موجود در فاضلاب حذف و باعث بالا رفتن شاخص های مورد نظر سازمان محیط زیست در خصوص پساب خروجی خواهد شد.

تیموری، فرآیند تصفیه فاضلاب در مدول دوم را تصفیه کامل بیولوژیکی به روش لجن فعال آ دو او با قابلیت حذف نیتروژن و فسفر عنوان کرد و گفت: کیفیت پساب حاصل از فرآیند در نظر گرفته شده مطابق با استانداردهای سازمان حفاظت محیط زیست ایران جهت تخلیه به آب های سطحی است.

وی با بیان اینکه در ساخت و اجرای مدول دوم این تصفیه‌خانه از تجهیزات و تکنولوژی روز دنیا استفاده می‌شود، افزود: تا کنون ۴۰۰ میلیارد ریال برای اجرای این طرح هزینه شده و کارهای سیویل وابنیه نیز با  ۹۵درصد پیشرفت در دست اقدام است.

تیموری بزرگترین مشکل ادامه اجرای طرح را کمبود اعتبارات مالی عنوان کرد و از رییس کمیسیون عمران مجلس شورای اسلامی خواستار حمایت هرچه بیشتر در زمینه تخصیص بودجه برای تکمیل این طرح شد.

در این بازدید محمدرضا رضایی رئیس کمیسیون عمران  مجلس شورای اسلامی با تاکید بر پیگیری جهت اتمام پروژه ها در مدت زمان پیش بینی شده بیان کرد: امیدواریم با بهره برداری از این پروژه های زیست محیطی ، مردم شهرستان از اثرات ارزشمند آن بهره مند باشند

شهر ایلام با مرکزیت استان ۲۲۰ هزار نفر جمعیت دارد.