سخنگوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با بیان اینکه مجوز کتبی ستاد مقابله با کرونا را برای برگزاری نماز جمعه تهران دریافت کرده‌ایم،‌ گفت: با توجه به وضعیت قرمز تهران در حال حاضر برگزاری نماز جمعه را به صلاح نمی‌دانیم و با خروج تهران از وضعیت قرمز نماز جمعه تهران در فضای باز اقامه می‌شود.

به گزارش جارچی اخبار، حجت الاسلام علی نوری روز دوشنبه در نشست خبری سخنگوی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه درباره پنجم مرداد روز نماز جمعه گفت: نخستین نماز جمعه به فرمان امام خمینی (ره) در پنجم ۱۳۵۸ به امامت آیت الله طالقانی برگزار شد.یاد و نام شهدای محراب و ائمه جمعه و کارگزاران نماز جمعه و شهدای نمازگزار که در این مدت در صف‌های نماز جمعه به شهادت رسیدند را گرامی می‌داریم.

سخنگوی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه عنوان کرد: در سالروز برپایی نخستین نماز جمعه با طراحی برنامه و محورهای خبری و رسانه ای سعی می‌کنیم نسبت به تنظیم شعائر و فرهنگ سازی و دغدغه‌مندی فضای عمومی و جامعه نخبگانی نسبت به نهاد امامت جمعه و همچنین ارتباط فعال و موثر ویژه از سمت نهاد امامت جمعه و شبکه ائمه جمعه با لایه‌های مختلف جامعه برقرار کنیم.

حجت الاسلام نوری ادامه داد: شعار “نماز جمعه همیشه مردمی و انقلابی”امسال از محورهای اصلی ما در حوزه ارتباطات است. بدین منظور از شبکه امامت جمعه در فضای مجازی رونمایی خواهیم کرد.

وی اضافه کرد: محور دوم رونمایی مربوط به سایت نهاد امامت جمعه است که این سایت به روز رسانی و طراحی مجدد شده و امکان ارتباطی بسیار خوبی را برای اقشار مختلف جامعه رقم زده و هر کدام از مردم در هر نقطه ای از کشور می‌توانند اخبار و اطلاعات نهاد ائمه جمعه را دریافت کرده و مستقیم با امام جمعه شهر خود ارتباط بگیرند.

حجت الاسلام نوری با اشاره به فرهنگ سازی در حوزه نماز جمعه  اظهار کرد: این میراث گرانبهای انقلاب اسلامی، به نفس قدسی امام عظیم‌شان (ره) و هدایت‌های مقام معظم رهبری و برکت خون شهدا در ۸۹۱ نقطه ایران اسلامی در حال برگزاری است.

وی تصریح کرد: فرهنگ سازی به این منظور صورت گرفت تا نوجوانان،جوانان، اقشار و اصناف ما به اهمیت مساله، ضرورت و جایگاه نماز جمعه در شهر خود بیش از این مطلع و اگاه شوندکه در این زمینه دو یا سه فراخوان را به خوبی طراحی کردیم.

سخنگوی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه اضافه کرد: نخستین فراخوان آثار گرافیکی با حضور گرافیست‌های حرفه‌ای برگزار شد که در این زمینه کارگاه سه روزه دست به خلق آثار هنری خوبی به صورت مفهومی، گرافیک و خط نوشته در موضوع نماز جمعه زد که آثار نهایی در سایت امامت جمعه در دسترس قرار گرفته است.

به گفته نوریفضاسازی شهری با این مفاهیم که برگرفته از آیات و روایات و فرمایشات امامان (ع) است، محیط‌آرایی می‌کنیم که بتوانیم در ارتقای فهم، نظر و دقت مردم در موضوع نماز جمعه  اقدامات لازم زا انجام دهیم.

معاون سازماندهی و سخنگوی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه تصریح کرد: فراخوان دوم با عنوان فراخوان شعر در نماز جمعه صورت گرفت. نیازمند این هستیم که شعرای جوان و انقلابی و ادیب بتوانند نقش آفرینی کنند تا آثار خوبی برای ۵ مرداد تولید شود.

حجت الاسلام نوری رونمایی از کتابی درباره فرمایشات مقام معظم رهبری را از دیگر برنامه های ستاد عنوان کرد و گفت: بیشترین فرمایشات و رهنمودهای رهبر فرزانه درباره نهاد امامت جمعه است. پنجم مرداد امسال که مقارن با دهه امامت و ولایت (از عید قربان تا غدیر) و آغاز به کار دولت جدید است.

وی یادآورشد: به فرمایش مقام معظم رهبری دولت جوان حزب الهی، تحول آفرین است که این تحول آفرینی نیازمند شناخت دقیق دغدغه‌ها و نیازهای ملی است.

سخنگوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه با اشاره به شبکه گسترده ملی و میدانی نهاد امامت جمعه گفت: نهاد امامت جمعه شبکه گسترده ملی و میدانی است که آگاه و مشرف به مسائل و معضلات و پیشگام در حل و رفع موانع پیش روی دولت است. ما در سراسر کشور از ائمه جمعه خواستیم در سه محور فکری، فرهنگی، اجتماعی و سیاسی و در حوزه زیرساختی و عمرانی، با تشکیل گروه‌های اندیشه‌ورز و نخبگانی، احصای دقیقی از مسائل داشته باشند. همچنین با همت ائمه جمعه قریب به هفت هزار مسئله از پروژه‌ها و اقدامات نیمه تمامی که گرفتاری برای مردم ایجاد کرده شناسایی شد که این مسئله‌ها  اولویت بندی و کاملا تفکیک شده در اختیار ماست.

حجت الاسلام نوری اضافه کرد: اولویت بندی مسائل کشور مشخص شده و در ۸۹۱ نقطه با حضور میدانی ائمه جمعه توانستیم هدیه خوب و ارزنده را برای دولت جدید فراهم کنیم که در برنامه ای که در این زمینه تدارک دیده شد این گزارش ملی با تفکیک استانی به صورت دقیق توسط ریاست شورا به ریاست قوه مجریه اهدا می‌شود و این هدیه شبکه امامت جمعه به دولت جدید در آغاز فعالیت است که امید است تا موثر  و مفید باشد. بنابراین نهاد ائمه جمعه توانست مسائل را احصا کرده و در رفع موانع پیش روی دولت گام برداشت.

معاون سازماندهی و سخنگوی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه با بیان اینکه نهاد امامت جمعه قریب به سه سال است که رویکرد جدیدی شروع کرده است،‌گفت: نهاد امامت جمعه به عنوان گسترده‌ترین نهاد و منعطف‌ترین مجموعه در کشور توانسه است در سه سال گذشته به ارتقای سرمایه انسانی دست یابد. در سه سال و نیم گذشته ۱۹۳ فرد را در نهاد امامت جمعه مستقر کردیم و از رویش‌های انقلاب اسلامی است یعنی از طلاب فاضل، انقلابی و دانش آموخته حوزه علمیه و عمدتا جوان ۲۵ تا ۴۰ سال استفاده کردیم.

وی افزود: علاوه بر این در سه سال و نیم گذشته ۲۹۱ نفر از ائمه جمعه را به جهت اتمام دوره ماموریت، جابجا کردیم یعنی توانستیم۳۳ درصد تغییر را در کشور داشته باشیم و با احتساب مجموع گزینش‌ها و جابجایی‌ها، ۵۴.۳ درصد تغییر در شبکه ائمه جمعه رقم خورده است که این اتفاق در مقایسه با دیگر نهادهای انقلابی و سازمان‌های کشوری بسیار قابل توجه است.

حجت الاسلام نوری تصریح کرد: ما ضمن حفظ سرمایه‌های انسانی خود و تکریم و گرامیداشت عزیزان و حفظ استخوان بندی اصلی این شبکه و اعضای فعال، جوان و پویای خود و تکریم بزرگترها و شخصیت‌های موثر در انقلاب، جنگ و دوره سازندگی ۵۴.۳ تغییر در سه سال گذشته در نهاد امامت جمعه صورت دهیم و این همان نگاه تحول گرا و تحول‌خواهی است که در بیانات مقام معظم رهبری به خوبی به آن اشاره شده است.

وی ابزار امیدواری کرد: این نهاد پیشرو و انقلابی و مردمی بتواند در گام دوم انقلاب اسلامی موثر واقع شود و به آرمان انقلاب اسلامی جامه عمل بپوشاند.

معاون سازماندهی و سخنگوی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه گفت:  خطبه نماز جمعه باید بیان کننده مشکلات و مطالبات مردم داشته و نقش بصیرت آفرینی داشته باشد. ما نمی توانیم قبول کنیم که نماز جمعه و خطبه های خنثی داشته باشیم و این جزو شروط است که نماز جمعه باید انقلابی و خطبه‌ها باید فعال، موثر، افق گشا، بصیرت افرین و اخلاقی و بر محور تقوا و معنویت بخش باشد.

وی ادامه داد: ادبیات نقد را به رسمیت می شماریم و گفتمان نقد را کامل می پذیریم و از ائمه جمعه که در این زمینه مطالبه‌گری می‌کنند و خطبه‌هایی که در چهارچوب بیانات رهبر انقلاب و سیاست های اعلامی امامت جمعه به آنها اشاره شده است، روشنگری را صورت می دهد، به جد حمایت می کنیم

حجت الاسلام نوری درباره حضور وسخنرانی حجت الاسلام رحیم پور ازغدی در سخنرانیهای پیش از خطبه های نماز جمعه گفت: رحیم پور ازغدی جزو مفاخر نخبگانی و اندیشمند دانشگاهی و حوزوی مورد احترام در ایران اسلامی است که به صورت سلسله وار پیش از خطبه بیاناتی داشت. حتی در سالروز تاسیس شورای عالی انقلاب فرهنگی به عنوان عضو حقوقی این شورا از وی دعوت کردیم. الان درحال بازآرایی مجدد ستاد نمار جمعه تهران هستیم و با تغییری که در تمام حوزه‌های نماز جمعه تهران با رویکرد جدید وارد عمل می‌شویم و از همه نخبگان و اندیشمندان دعوت می‌کنیم.

وی با اشاره به حضور شخصیت‌ها و مسوولان و مدیران تراز سازمانی و نهادها و اندیشمندان در نمازهای جمعه و ارائه محتواهای بسیار روشنگرانه، بصیرت افرین و نقادانه اظهار کرد: در نهاد امامت جمعه در این حوزه  از همه اندیشمندان حوزه و دانشگاه، مسئولان و مدیران نهادها و استفاده کردیم و استفاده خواهیم کرد. یک سوء برداشتی درباره ریاست حاج علی اکبری شد و عبارت ساختار شکنی را در آن نشست خبری داشتند و بعضا به نظر می رسد در آن حوزه بی اخلاقی رسانه ای شد و ریاست محترم اصلا به مصداق خاصی نظر نداشتند.

سخنگوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه اضافه کرد: در ۸۹۱ نقطه در سراسر کشور که نماز جمعه می‌خوانیم، اولین اقدام ما همراهی با ستاد کرونا است به طوری که چندین بار به صورت مکتوب و شفاهی نهاد امامت جمعه مورد تشکر قرار گرفت و رتبه یک رعایت دستورالعمل ها را داشتیم و ضمن اینکه بر ادای فریضه نماز جمعه تاکید داریم و پیگیری برگزاری این نماز هستیم.

وی ادامه داد: از هفته منتهی نهم اسفند ۱۳۹۸ با مشخص شدن مساله ویروس کرونا، اولین اطلاعیه را صادر کردیم و ستاد نماز جمعه را به رعایت پروتکل داخلی تولید شده همراه کردیم. در یکسال و نیم گذشته در مواجهه با ویروس کرونا فراز و نشیب داشتیم اما نماز جمعه صفر نشد و در ۱۹ اردیبهشت ۹۹، به ۱۳۷ پایگاه نماز رسیدیم یعنی از ۸۹۱ کاهش پیدا کرد و متناسب با شهرهای قرمز ما در ۱۳۷ پایگاه نماز می‌خواندیم که این تعداددر ۶ تیر ۹۹ به ۶۹۴ پایگاه رسید که همه اینها در هماهنگی کامل با ستاد کروناست.

حجت الاسلام نوری افزود: دهم مرداد دوباره به ۳۶۱ پایگاه رسیدیم و در ۲۸ شهریور به ۶۴۴ پایگاه اقامه نماز داشتیم و در ۱۴ آذر ۹۹، ۵۰ پایگاه نماز خواندیم. در یک شیبی در ۲۴ بهمن به ۸۱۴ پایگاه رسیدیم. این آمارها نشان از یک شبکه کاملا منسجم و تشکیلاتی و دارای تبعیت است که توانسته در یک هفته فعالیت خود را کاهش دهد در سوم اردیبهشت ۱۴۰۰ از ۵۴ پایگاه نماز به ۸۱۹ پایگاه نماز رسیدیم.

به گفته سخنگوی شورای سیاستگذاری ائمه جمعه از خرداد  ۸۱۹ پایگاه نماز اقامه می کردند که تا هفته جمعه گذشته به ۷۲۱ پایگاه رسیدیم. یعنی دوباره در همراهی با ستاد کرونا اقدام به کاهش پایگاه کردیم.

وی با اشاره به فعالیت‌های ستاد ائمه جمعه در زمینه معیشت و اقتصاد مردمی، اخلاق و معنویت، بهداشت و سلامت اظهار کرد: ائمه جمعه گام به گام با دیگر نهادها در رسیدگی به مردم مستضعف و مشاغل آسیب دیده از کرونا فعال بودند و در تمام تعطیلی‌ها خطبه های روز جمعه را  به صورت مجازی برگزار کردند و سرکشی‌ها و رسیدگی ها و حضور میدانی موثری هم داشتند.

معاون سازماندهی و سخنگوی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه یادآور شد: عمده ائمه جمعه با رویکردهای مختلف در سیل خوزستان، لرستان،  زلزله سرپل ذهاب و دیگر اتفاقات در سراسر کشور و معضلات و مشکلات برای مردم همگام و همراه بودند و حضور میدانی داشتند.

معاون سازماندهی و سخنگوی شورای سیاست گذاری ائمه جمعه اضافه کرد: امامان جمعه را دعوت کردیم، توجیه و پشتیبانی را صورت می دهیم و درخواست و پشتیبانی هم می کنیم. مقداری باید حوزه خویشتنداری و تواضع را به فضای رسانه متصل کنند تا مردم از تلاشها و اقدامات آنها مطلع شوند.

وی درباره آخرین وضعیت حجت الاسلام و المسلمین حاج علی اکبری رییس شورای سیاستگذاری ائمه جمعه تاکید کرد: ریاست محترم شورا هم حال خوب و مساعدی دارد و تقریبا دو هفته را به اتمام رساندند. وی به جهت رعایت دوره درمانی به صورت خانگی در منزل حاضر شدند و با همان رسیدگی‌ها حال وی رو به بهبود است و تا چند روز آینده در محل کار حاضر می شوند.

حجت الاسلام نوری  با بیان اینکه به هیچ وجه در زمینه نقش بصیرت آفرینی و آگاهی بخشی را در سراسر کشور تعطیلی نداشتیم، گفت: در همین هفته اخیر با ۷۲۱ خطبه در سراسر کشور نماز جمعه برقرار بوده اما در جاهایی که نماز جمعه نداشتیم، به صورت مرتب بیانات خطبای ارجمند تهران به صورت مجازی ضبط انجام می شود و در مصلای تهران با همکاری همکاران ضبط را صورت می‌دهیم و پخش هم انجام می شود.

ما به طور هفتگی درشهر تهران که نماز جمعه به صورت حضوری برگزار نشده و در مابقی مراکز استان‌ها هر نماینده ولی فقیه به صورت مجازی خطبه را ارائه کرده و برخی به صورت مکتوب، صوتی و برخی صوتی و تصویری ارائه کردند.

وی درباره کیفیت نماز جمعه تهران خاطرنشان کرد: نماز جمعه تهران به امامت مقام معظم رهبری است که از شئون ولی فقیه است و ائمه جمعه شهر تهران به عنوان ائمه جمعه موقت هستند و در یکسال و نیم گذشته همانطور که سیره مقام معظم رهبری بود، همراهی با ستاد کرونا بود. برگزاری نمازها را در مساجد در ایام کرونا مشاهده کردید و مراسمی که توسط ایشان در محرم و ایام فاطمیه بدون حضور جمعیت بود، نماز جمعه هم متاثر از این نگاه دقیق هماهنگ با سیاست های ستاد کرونا همراه بوده است.

معاون سازماندهی و سخنگوی شورای سیاست‌گذاری ائمه جمعه گفت: اخیرا به جهت لزوم آغاز نماز جمعه در تهران، پیگیری‌هایی با ستاد کرونا و با کارشناسی و بدون هرگونه اجبار صورت گرفته و الزام یکی از شروط آغاز نماز جمعه تهران دریافت مجوز کتبی از ستاد کروناست که این اتفاق افتاد و در دو هفته گذشته از مجوز کتبی ستاد کرونا برخوردار شدیم. منتهی به اقتضای کرونا و قرمز بودن تهران صلاح نمی‌دانیم برگزاری نماز جمعه را شروع کنیم و با خروج تهران از وضعیت قرمز با اذن بزرگواران به نظر می‌رسد در شهر تهران در فضای باز و دانشگاه تهران اقامه کنیم.