فوق تخصص عفونی کودکان ضمن هشدار نسبت به افزایش احتمال ابتلای کودکان به ویروس دلتا، گفت: کرونا در کودکان می تواند باعث بروز عوارض متعدد و سندرم التهابی چندگانه یا میسک شود.

عبدالله کریمی، ویروس کووید ۱۹ را نوعی RNA ویروس عنوان کرد که از ابتدای پاندمی کرونا با جهش های متعدد سوش های جدید بیماری را ایجاد کرده است.

به گفته وی، در سوش های آفریقایی، انگلیسی و دانمارکی بیماری بیشتر یک نوع جهش رخ داده اما در کرونای نوع دلتا بیش از سه جهش اتفاق افتاده به صورتی که ماهیت آن با سایر سوش ها متفاوت شده است.

به گزارش جارچی اخبار به نقل از مهر، کریمی با اشاره به شیوع ویروس دلتا در ۱۰۴ کشور جهان از جمله ایران گفت: متاسفانه ویروس کرونای غالب در ایران نیز از نوع دلتا است که سرعت انتقال و درگیری بیشتر از ویژگی های این نوع ویروس نسبت به سایر واریانت ها است.

وی، همجواری با کشورهای آلوده به ویروس دلتا نظیر پاکستان و افغانستان، کاهش رعایت پروتکل های بهداشتی و پیشگیرانه، میزان واکسیناسیون پایین جمعیت را از دلایل عمده شیوع این سوش بیماری در کشور عنوان کرد.

این فوق تخصص عفونی کودکان با اشاره به تصور اشتباه مردم درخصوص عدم ابتلای کودکان به بیماری از ابتدای پاندمی کرونا خاطرنشان کرد: برخلاف تصور عموم، کودکان نیز به این بیماری مبتلا شده و می توانند ویروس را به سایر افراد منتقل کنند. از سوی دیگر با توجه به عدم واکسیناسیون کودکان، این قشر سنی به راحتی در خطر ابتلا به کرونای دلتا قرار دارند که از سرعت انتقال و درگیری بیشتری برخوردار است.

به گفته کریمی، اگر هر بیمار مبتلا به ویروس کلاسیک ووهان بتواند ۲ تا ۴ نفر را درگیر کند، در نوع انگلیسی ۵۰ درصد و در نوع دلتا حدود ۱۴۰ درصد میزان انتقال افزایش داشته است. در کرونای دلتا سرعت انتقال بیشتر باعث می شود در بازه زمانی کمتر تعداد افراد بیشتری درگیر شوند.

این استاد دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، واکسیناسیون روتین کودکان برای فلج اطفال و ب ث ژ را از عوامل موثر در حفاظت کودکان در برابر کووید ۱۹ برشمرد و تاکید کرد: انجام به موقع واکسیناسیون روتین کودکان در مقابل بیماری های واگیر بسیار اهمیت دارد و می تواند از ابتلا به ویروس کرونای معمولی نیز پیشگیری کند. اما متاسفانه در کرونای نوع دلتا درصد درگیری کودکان نیز افزایش یافته است.

کریمی، دلتا پلاس را نیز تغییر دیگری در ویروس دلتای کرونا عنوان کرد که منجر به ایجاد واریانت جدید بیماری نشده است اما علاقه زیادی به بافت ریه داشته و می تواند در کودکان نیز ریه را با شدت بیشتری درگیر کند.

علائم دلتا ویروس

وی طبق تعریف سازمان جهانی بهداشت علائم تمام سوش های بیماری را تقریباً شبیه همان ویروس کرونای کلاسیک ذکر کرد با این تفاوت که در نوع دلتا معمولاً آبریزش بینی و گلودرد بیشتر مشاهده می شود و حتی در بزرگترها نیز نسبت به کرونای کلاسیک حس چشایی و بویایی را کمتر درگیر می کند.

به گفته کریمی، در شرایط فعلی هر کودکی که با دو یا سه نشانه از میان علائمی نظیر گلودرد، آبریزش بینی، سردرد، بدن درد، سرفه، اسهال و استفراغ، بی اشتهایی مفرط و تنگی نفس مراجعه می کند حتماً باید به کرونا مشکوک شد هرچند سایر ویروس ها نیز ممکن است این علائم را ایجاد کنند اما در شرایط پاندمیک و موج پنجم بیماری حتماً باید به فکر کووید ۱۹ باشیم.

عوارض ویروس دلتا

به گفته وی، ویروس کرونا ممکن است ارگان های مختلف بدن از پوست گرفته تا مغز را درگیر کند و عوراضی نظیر بثورات جلدی، درگیری مغز و بروز تشنج و کاهش سطح هوشیاری، تنگی نفس و افت اکسیژن خون و درگیری قلب و کلیه و کبد و ماهیچه ها را ایجاد کند.

این استاد دانشگاه با اشاره به اهمیت توجه به عوارض قلبی و ریوی در کودکان گفت: در کودکان ممکن است شاهد بروز التهاب چندین ارگان و اصطلاحاً سندرم التهابی چندگانه یا MIS-Cباشیم که یک بیماری نادر اما شدید است که می تواند در کودکان و نوجوانان مبتلا به عفونت کرونا ایجاد شود.

وی خاطرنشان کرد: اگر کودکی با علایم ابتلا به تب همراه با درگیری دو ارگان و افزایش التهاب مراجعه کند و سایر بیماری ها نیز رد شوند حتماً به عارضه میسک مشکوک می شویم که درمانهای خاص خود را لازم دارد و کودک برای چندین هفته باید تحت نظر باشند.

کریمی، رعایت پروتکل های بهداشتی و واکسیناسیون همگانی را راهکار اصلی کنترل بیماری برشمرد و با اشاره به اینکه واکسیناسیون باعث کاهش شدت و مرگ و میر ناشی از کووید ۱۹ می شود، از مردم خواست کرونا را جدی گرفته و با رعایت پروتکل ها زنجیره بیماری را قطع کنند تا خود و کودکان و عزیزانشان را در مقابل این بیماری محافظت کنند.