پس از ۱۸ روز از تنش آبی در شهرستان دشت آزادگان با رهاسازی آب از سد کرخه روز چهارشنبه آب به رفیع ، بستان ، سوسنگرد و برخی از نقاط این شهرستان رسید.

به گزارش جارچی اخبار به نقل از ایرنا،  بیش از سه هفته از تنش آبی در استان خوزستان و به خصوص حمیدیه ، سوسنگرد و بستان می گذرد که این امر باعث تلف شدن بخشی از دام و احشام همچنین کم‌آبی و بی‌آبی در این مناطق شد.

اکنون پس از ۱۸ روز بی‌آبی در رفیع آب به این شهر رسید و کانال‌های این منطقه که در هفته‌های گذشته کاملا خشک شده بودند، دوباره پرآب شدند.

یکی از اهالی این منطقه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: خشکسالی و تنش آبی در ماه‌های اخیر مشکلات زیادی را برای کشاورزان و دامداران این منطقه ایجاد کرد که پس از هفته ها بی‌آبی ، امروز آب وارد کانال‌های آبیاری این شهر شد.

وی با بیان اینکه معیشت مردم این منطقه وابسته به کشاورزی و دامداری است افزود: در روزهای اخیر روزانه چهار راس گاومیش به دلیل بی‌آبی در این منطقه تلف شدند همچنین بخشی از مزارع کشاورزی به دلیل بی آبی خشک شد اما اکنون این مشکل برطرف شده و گاومیش ها امروز به آب زدند.

به دلیل خشکسالی و تنش آبی ، دولت در ماه های اخیر از کشاورزان خواست از کشت شلتوک به عنوان یک محصول آب‌بر خودداری کنند اما در برخی مناطق استان خوزستان شلتوک کشت شد که این مزارع به دلیل تنش کم‌آبی دچار خسارت شدند.

باتوجه به رهاسازی آب از سد کرخه برخی دیگر از مناطق درگیر با تنش آبی نظیر حمیدیه و تالاب هورالعظیم نیز آبگیری شدند.

در شهر سوسنگرد نیز با جاری شدن مجدد آب در رودخانه کرخه جوانان و نوجوانان این شهر پس از هفته ها دوری از آب در هوای داغ منطقه تن به آب زدند و برای لحظاتی گرمای طاقت فرسای هوا و خشکسالی را به دست فراموشی سپردند.

در شهرستان حمیدیه نیز که پیش‌تر مردم از خشک شدن کانال آب، گله‌مند بودند با رهاسازی آب از سد کرخه بخشی آب  مورد نیاز دام هایشان تامین شد.

یکی از اهالی شهرستان حمیدیه در گفت و گو با خبرنگار ایرنا گفت: مردم این منطقه در سیل سال ۹۸ حماسه آفرینی کردند و در تمامی عرصه های سیاسی نیز در صحنه نقش آفرین بودند اما اکنون تنها درخواست آب دارند و امید است که روند رهاسازی آب ادامه داشته باشد تا حداقل از تلف شدن دام ها جلوگیری شود.

پیش از این نیز فرمانده سپاه ولیعصر(عج) با اشاره به اعزام تانکرهای آبرسانی به مناطق دارای تنش آبی خوزستان گفته بود که درپی مشکلاتی که در حوضه آب استان خوزستان ایجاد شد، سپاه نیز مانند همیشه در چنین شرایطی وارد میدان شده و ارسال تانکرهای آبرسانی به این مناطق را در دستور کار قرار داده است .

به گفته وی در گروه نخست تانکرها برای اعزام به مناطق کم‌آب به ویژه دشت آزادگان آماده اند و ۳۰ دستگاه تانکر آبرسانی با بیش از ۵۰۰ هزار لیتر در روز پیش بینی شده است.

روز سه‌شنبه هفته جاری نیز فرمانده قرارگاه منطقه‌ای ارتش در جنوب غرب از توزیع یک میلیون و ۸۰۰ هزار لیتر آب در روستاهای بستان برای دام و احشام خبر داد.

به گفته فرمانده سپاه دشت آزادگان آبرسانی به روستاهای بستان از توابع دشت‌آزادگان، با تهیه پمپ و الکتروپمپ برای تاسیسات آبرسانی قدرت آباد بستان سرعت بیشتری به خود گرفت.

سرگرد پاسدار مهدی طرفی با اشاره به تلاش شبانه روزی نیروهای جهادی برای آبرسانی به روستاهای دشت آزادگان ، بیان کرد: برای افزایش فشار آبرسانی ۲ دستگاه الکتروموتور و ۲ دستگاه پمپ تهیه و در تاسیسات آبرسانی روستای قدرت آباد بستان نصب شد.

فرمانده سپاه دشت آزادگان ادامه داد: تقویت فشار و پایداری آب شرب روستاهای قدرت آباد، فیروز آباد، میهن آباد، دفار و… توسط بسیج سازندگی سپاه و با حمایت بنیاد برکت ستاد اجرایی فرمان امام (ره) و همکاری آبفا شهرستان تاثیر بسزایی در شتاب بخشی به آبرسانی خواهد داشت.

شهرستان دشت آزادگان با مرکزیت شهر سوسنگرد در غرب خوزستان واقع است که رودخانه کرخه از میان این شهرستان عبور می کند، در پی کم آبی رودخانه کرخه و برای تامین آب مورد نیاز دامداران و کشاورزان در چند روز گذشته از سد کرخه آب رهاسازی شد.